Po stopách Karla IV.

Tištěná kniha (2016)

0 % 10 recenzí

242 Kč

285 Kč −15 %, ušetříte 43 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Ilustrátor
Michaela Bergmannová
Počet stran
144
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11311401
EAN
9788026210221
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1022-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Brána k dobrému čtení 2024 léto
V roce oslav sedmistého výročí narození Karla IV. jsme připravili o největším českém králi populárně naučnou knihu pro děti, určenou do hodin vlastivědy či dějepisu s provázaností na zeměpis, literaturu a umění, kterou ale využijí i k vlastní četbě a poučení doma. Obsah je proložen mnoha obrázky, komiksy, rébusy a hádankami, takže zábavnou formou zprostředkovává kvalitní informace o osobnosti a době tohoto panovníka. Knížku lze využít pro školní i domácí vzdělávání na prvním stupni ZŠ, jako podklad pro skupinovou práci, texty na čtení s porozuměním, projektové dny, knihovny a volnočasová centra dětí i dospělých. Ztvárnění i historická správnost dobových reálií prošly v rámci přípravy knihy lektorací. Lenka Pecharová učí ve Veselé škole (církevní základní a církevní základní umělecká škola). V Portále vyšly její knihy Od blechy po slona a Počítáme s vitaminy.

O autorech

Pecharová, Lenka

Pecharová, Lenka

Všechny knihy autora

Michaela Bergmannová Michaela Bergmannová (1972) je ilustrátorka dětských knih a režisérka televizních pořadů pro děti. Vystudovala animovanou a mediální tvorbu na pražské FAMU. Spolupracuje s Českou televizí na dětských vzdělávacích pořadech, např. Moje zahrádka, České pexeso, Evropské pexeso aj. Ilustrovala mnoho knížek pro děti. Patří mezi ně knížky pro začínající čtenáře, kteří se učí číst genetickou metodou čtení (Žil byl kdysi kdesi, Pokojíček plný hraček aj.), nebo knížky zaměřené na logopedii (Logopedické pohádky). Je spoluautorkou knížek Výři nesýčkují, Fi a Flo a Strasti zkoušeného Standy.

Všechny knihy autora

Recenze (10)

  • Datum 4. 5. 2016


    leonastavova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=501654

    Pecharová, Lenka: Po stopách Karla IV.

    Leona Šťávová

    Na základní i na střední škole jsme druhou světovou válku začali brát až v červnu posledního ročníku. Mnoho Čechů ví, že roku 1434 byla Bitva u Lipan, ale již menší část zodpoví, kdo tam s kým bojoval a co bitvě předcházelo.

    Obézní dějepisářce Šimkové jsme vždy schválně uličku mezi lavicemi co nejvíce zúžili a měli škodolibou radost z toho, že musela jít bokem napřed. Tím ovšem záživná část hodiny dějepisu pravidelně končila.

    Bylo to jako přes kopírák. Přečíst si pro sebe potichu x stran daného textu ve staré šedivé učebnici a opsat si nepochopitelný dlouhý zápis z tabule. Přesně tento text byl pak vyžadován při zkoušení či písemce.

    Nesmyslné drilování textu zpaměti bez pochopení jeho obsahu a hlavně zasazení do celkového historického rámce je příčinou neschopnosti komplexního pohledu na světové dějiny mnohých žáků. Vysledovat důsledky jednotlivých událostí, či se pozastavit se nad rozdílnými jevy v naší zemi a ve světě v daném období, není pro žády jednoduché.

    S velkou radostí vítám cokoliv, co osvojení složitého tématu, kterým dějiny bezesporu jsou, žákům usnadní. Nakladatelství Portál dlouhodobě pečuje o duševní bohatství svých čtenářů. Jednou ze zajímavých novinek je kniha Po stopách Karla IV., kterou kupodivu napsala učitelka dějepisu, paní Lenka Pecharová. Od jeho narození uplyne letos 700 let, tak proč si tohoto významného, světově uznávaného českého panovníka nepřipomenout.

    I dospělý odrostlý školním lavicím najde v textu mnoho nových a zajímavých informací. Pokud s dítětem tuto knihu prolistujete a pozastavíte se u některých obrázků, do paměti se určitě něco vštípí. V ideálním případě přečtete knihu celou včetně všech hádanek, kvízů, doplňujících a vysvětlujích okének. Celé téma je zpracováno navíc i do dvou her, které v knize najdete. Jedna se zaměřuje na významné letopočty a druhá pod každým písmenem abecedy ukrývá záludnou vědomostní otázku.

    Kolik synů měl Karel se svou první manželkou Blankou? – žádného.

    Kdo řídí celou univerzitu? – rektor.

    Území, které k Čechám připojil Jan Lucemburský? – Chebsko.

    Jednotlivé kapitoly jsou logicky uspořádány – začíná se Karlovým rodokmenem. Následující kapitola je zaměřena na jeho život, kdy významné události jsou doplněny obrázky. Několik dalších částí se zaměřuje nadůležité oblasti v jeho životě – vzdělávání, budování Prahy či jeho cesty. Nechybí ani mnoho informací z doby, ve které žil.

    „Druhá polovina 14. století módě přinesla novinku, která je dnes pro nás naprostou samozřejmostí: začaly se šít odlišné boty na levou a pravou nohu!“

    Jako v každém hodnotném literárním díle je zde rozebrán zdroj informací. Což může být pro školáky vhodným námětem k zamyšlení. Vedle ověřených informací z kronik jsou uvedeny i nejznámější pověsti. Některé fakta v knize jsou velmi podrobná, například přesná výška v centimetrech všech Karlových manželek. Ovšem nutno dodat, že tyto zajímavosti se často pamatují tak nějak samy.

    Kniha má 142 stran, vytištěna je na kvalitním papíře a ilustracemi ji doplnila Michaela Bergmannová. Vašim dětem nenásilnou formou zprostředkuje základní informace a vy si znalosti buď osvěžíte a nebo doplníte. Lepší pozdě, než nikdy. Pevně věřím, že se tato publikace dostane do rukou i paní učitelce Šimkové.

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Datum 4. 5. 2016


    martinamickova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=501479

    Pecharová, Lenka: Po stopách Karla IV.

    Martina Mičková

    Rok oslav sedmistého výročí narození nejvýznamnějšího českého panovníka nezůstal bez povšimnutí historiků, kulturních pracovníků, nakladatelů, pedagogických pracovníků i politiků.

    K připomenutí tohoto českého velikána se postavil každý po svém: Nakladatelství vydávají knihy s tématikou o životě a díle Karla IV., někteří pedagogové s žáky tvoří keramické výrobky jako je Karlův most nebo některý z hradů, které založil, knihovníci pořádají výstavy o Karlu IV. a umisťují do popředí knihy o jeho životě a díle.

    Jednou z knih, která letos zdobí pulty v knihkupectvích, je publikace Po stopách Karla IV. Vydalo ji nakladatelství Portál. Z obálky na mě vzhlíží Karel IV., ale mnohem zajímavější je obsah. Pokud si myslíte, že o panovnících se dá psát jen učeně a publikace o nich jsou naplněny fakty a historickými daty, pak se hluboce mýlíte. Text Lenky Pecharové v této knize je podán velmi chytlavě a i nezáživná korunovace, Svatováclavská kaple vystavěná Petrem Parléřem nebo termín kurfiřt, jsou podány záživnou formou.

    Důležitou úlohu hrají ilustrace zkušené malířky Michaely Bergmannové, které zajímavý text vtipně doplňují. Přitom poměr textové a obrázkové části je poměrně vyvážený.

    V knize najdete také velké množství hádanek, doplňovaček, křížovek a kvízů.Tuto populárně naučnou publikaci bych doporučila ke zpestření výuky na základních školách a hodně informací z ní mohou načerpat i dospělí čtenáři.

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Datum 5. 4. 2016

    Pecharová, Lenka: Po stopách Karla IV. - recenzent Mgr. Tomáš Mikeska

    Po přečtení knížky Lenky Pecharové „Po stopách Karla IV.“ budete o Karlovi vědět úplně všechno. Vydáte se po jeho stopách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku i v zahraničí a nezapomenete si zabalit knížku s sebou. Těmito větami by měla recenze spíše končit, ale…

    Období vlády Karla IV. se na základních či středních školách věnují dvě až tři vyučovací hodiny, někde už podle nového ŠVP (nejedná se o školu v přírodě ?) ubrali pravěk a přidali ještě jednu hodinu Otci vlasti. I když by knížku „Po stopách Karla IV.“ využili jen z malé části, přesto ji už na začátku této recenze našim progresivním, moderním, hravým učitelům navrhuji jako zajímavou pomůcky do výuky dějepisu. Doporučuji ji jako inspiraci pro netradiční práci v hodině (hádanky, křížovky, kvíz mladého historika), nebo jako doplněk pro mezipředmětové vztahy. Rozsah a dosah knihy je opravdu široký – od literatury a hudby přes zeměpis, ekonomii (peněžnictví) po přírodní vědy a ekologii.

    Celý koncept publikace je velmi rozsáhlý, ale učitel, vychovatel, či jakýkoli čtenář si můžou vybrat pouze jednotlivé části, se kterými chtějí pracovat, nebo je pouze zajímají. Autorka rozdělila knížku do dvanácti kapitol, jež jsou prolnuty patnácti hádankami a hlavně velmi poutavými a přívětivými ilustracemi Michaely Bergmannové, dodávajícími textu ještě další rozměr. Kniha „Po stopách Karla IV.“ není určena pouze pro žáky základních škol, ale svými detailními informacemi, citacemi z pramenů jsou výborně použitelné i pro studenty odborných středních škol a gymnázií. Zajímavosti v knize si najde i dospělý, např. jakou barvu koně používal král při vjezdu do svých měst nebo jak pečoval Karel o víno i tzv. karlátka.

    Abych nezapomněl, na konci knihy najdete řešení všech hádanek a kvízu a jeden, resp. dva malé bonusy – deskové hry. I tak se Vám pohodlně vejde do batohu, až budete chodit po stopách Karla IV. Kdyby i po přečtení Vám chyběly nějaké informace o Karlovi, využijte doporučenou literaturu na konci knihy.

    A co bych knize vytkl? Jako učiteli, že nemůžu využít celý potenciál knížky ve výuce, to by se o Karlovi muselo učit celý rok.

    Mgr. Tomáš Mikeska
    ředitel Gymnázia Jižní Město, vysokoškolský pedagog na PedF UK, spoluautor pracovních sešitů pro výuku dějepisu na základních školách

    Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál

    Přečíst celou recezi Zavřít