www.vasedeti.cz/tipy-a-rady/knihy-casopisy-film-divadlo/recenze-po-stopach-karla-iv/Pecharová, Lenka: Po stopách Karla IV.
Pavluschka
Jak už samotný název napovídá, dozvíme se hodně o Karlu IV. Kniha je určena dětem, ale i dospěláci si přijdou na své. Kniha je prošpikována zajímavostmi, které v učebnicích dějepisu nenajdeme.
Věděli byste například, na kolik haléřů se dělil pražský groš? Kdy – na minutu přesně – byl založen Karlův most? Nebo kterou rybu najdeme v českých vodách díky rozhodnutí krále?
Kniha nás všechny zaujala na první ohlédnutí. Filip (2.třída) si tuto knihu užil jen dva dny, než odjel na školu v přírodě. I za tuto krátkou dobu ale stihl přečíst 2,5 kapitoly. Zabýval se rodokmenem, životem Karla IV. a manželkami a dětmi tohoto císaře a krále. Další zajímavosti a důležité dobové události se dozví po příjezdu. I tak stihl toho dost, kromě toho, že četl postupně, ještě si jen tak listoval a divil se, kolik toho ten pan král stihl zařídit.
Kniha je něco mezi encyklopedií a historickým románem. Důležitá fakta jsou členěna podle obsahu. Kniha je doplněna ilustracemi Michaely Bergmannové. Mezi textem jsou vloženy ještě úryvky z Karlova životopisu:.
„Také řeč českou jsme úplně zapomněli, ale později jsme se ji opět naučili, takže jsme mluvili a rozumněli jako každý jiný Čech…"
Skvělé jsou také hádanky, kterými je kniha obohacena. Všechny se vztahují k tématu, o kterém je zrovna řeč. Filip tedy přiřazoval několik slov ve více jazycích, pro něj to byla sice tipovací soutěž, ale alepoň se něco přiučil a z písmen skládal jména dětí Karla IV. a Alžběty Pomodřanské.
Pro mladší děti je ještě složité si uvědomovat souvislosti v době, ale i tak je pro ně kniha zajímavá. S četbou Filipovi pomáháme, hledáme v jiných encyklopediích a mapách, aby si uvědomil, kde se vše odehrávalo. Stále mu připomínáme kdo je kdo (manželka, tatínek)
Filip si zapamatoval tyto zajímavosti a sám je dokázal vyjmenovat:
Karel IV. se ženil už v 7 letech.
Karel byl jako dítě ve vězení, kde ho dal uvěznit jeho tatínek.
Zjistil, co je to biřmování a jak se mění jména (Karel se nejdřív jmenoval Václav).
Karel to neměl jednoduché – chtěli ho otrávit i zabít – utekl i s manželkou v pyžamu, aby se zachránil.
Ta doba, kdy žil Karel IV., byla hrozná, lidé se mučili na mučidlech. Dnešní vězení je proti tomu pohoda – tam mají i televizi.
Karel IV. uměl 5 jazyků – to byl teda borec, mi se pletou i dva.
Jména některých dětí Karla IV.
Jelikož doma rádi hrajeme společenské hry, líbily se nám také ty, které jsou na deskách knihy:
První z nich je zaměřená na letopočty a důležitá data v životě Karla IV. – na letopočtech jsme nelpěli, ale Filip si díky této hře zapamatoval některé důležité okamžiky. Určitě se mu budou hodit v hodinách dějepisu.
Druhá hra je o něco těžší. Pomůckou je abeceda – Ke každému písmenu přiřazena jedna otázka. Tuto hru jsme zatím vynechali, ale třeba po přečtení celé knihy se k ní zkusíme vrátit.
A nakonec Filipovo hodnocení:
„Je to super knížka, nejlepší na tom je, že na začátku i na konci je hra, je tam plno obrázků a doplňovaček. A musíme si udělat výlet do Prahy, abych se podíval na některé stavby doopravdy.“
Kniha nám určitě nebude ležet v knihovničce a budeme se k ní často vracet.