Naše země 1918-2018

Po stopách stoleté dámy

Tištěná kniha (2018)

0 % 10 recenzí

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2018)

Ilustrátor
Lukáš Fibrich
Počet stran
184
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2018
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11312901
EAN
9788026213260
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1326-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Kniha ke stému výročí vzniku Československa prochází jednotlivými roky republiky a v každém z nich upozorňuje na zajímavosti, které se tehdy udály. Zvídavé děti se tak dozvědí nejen zásadní historické skutečnosti, ale i to, kdy byla vynalezena hra Pexeso, kdo vymyslel kontaktní čočky nebo co znamená zkratka SUNAR. Knihu provázejí kvízy a dobové vtipy. Lenka Pecharová absolvovala FF UK Praha (historie – germanistika) a Pedagogickou fakultu ZČU Plzeň (učitelství – anglický jazyk), 18 let vyučuje na základní škole, publikačně se zaměřuje na mezipředmětové vazby, v nakladatelství Portál vyšlo: Od blechy po slona, Počítáme s vitamíny, Po stopách Karla IV.; volnočasově se věnuje práci s dětmi, hlavně letním táborům.

O autorech

Lenka Pecharová vystudovala Filozofickou fakultu UK a přes dvacet let působí na základní škole. Vede své žáky především k chápání mezipředmětových souvislostí.

Všechny knihy autora

Lukáš Fibrich je český ilustrátor a grafik. Kromě mnoha knih je autorem několika komiksových seriálů, spolupracoval výtvarně na řadě učebnic a nevyhýbá se ani reklamní ilustraci.

Všechny knihy autora

Recenze (10)

  • Autor recenze ? Datum 13. 1. 2020


    Když historie není nuda - autor recenze: ?
    https://www.ctemeceskeautory.cz/2019/11/recenze-po-stopach-stolete-damy-lenka.html

    Ke stému výročí založení republiky vyšla loni v nakladatelství Portál výpravná publikace Lenky Pecharové Po stopách stoleté dámy, kterou vám představujeme v recenzi. Můžete si být jistí, že stojí za to mít ji ve své knihovně.

    Lenka Pecharová zábavnou a hravou formou mapuje sto let v životě naší země, aniž by vynechala jediný rok. I stoletá dáma byla kdysi malou holčičkou… Začněme tedy jejím zrozením, rokem 1918.

    Dozvídáme se podrobnosti o vzniku samostatné republiky, že 14. listopadu proběhla první schůze Národního shromáždění nebo že 18. prosince začala pošta používat první oficiální československé známky.

    Ani další roky nejsou chudé na události, ať už politického, nebo jiného charakteru. Věděli jste, že 2. ledna 1921 bylo poprvé v divadelní hře použito slovo Karla Čapka ROBOT? Nebo že v roce 1944 se v Praze objevoval tajemný muž zvaný „Pérák“ s péry na nohou, v létě 1977 byl slavnostně otevřen hotel Thermal a od roku 1990 se mohli Češi radovat hned ze dvou nových státních svátků ve dnech 5. a 6. července? Takových informací najdete v knize spoustu. Týkají se významných i zdánlivě obyčejných záležitostí, a dotvářejí tak celkový pohled na republiku. Zjistíte význam a původ různých dobových zkratek, jako třeba TUZEX, KRNAP, SEMTEX nebo SUNAR, jak fungoval Kinoautomat a co se dělalo na tzv. Akci Z.

    Kniha je velmi zdařilá, co se grafické podoby týče. Každý rok má svou kapitolu, jednotlivé zajímavosti jsou přehledně odděleny a zdobí je zdařilé obrázky Lukáše Fibricha. Ilustrátorovi se podařilo věrně vystihnout dobovou atmosféru a vypíchnout podstatné události. Vtipné obrázky jsou laděné jen do několika základních barev, čímž je ještě víc umocněn jejich význam.

    Publikace neobsahuje jen souhrn dat a informací, autorka ji proložila kvízy a hádankami, které pobaví malé i velké čtenáře. Pobaví i dobové vtipy, jejichž význam zůstává poplatný konkrétní době, k níž se vztahují, a dnes jejich význam zanikl nebo už jen vyvolává nostalgický úsměv na tváři.



    Po stopách stoleté dámy je vydařeným počinem, který by neměl chybět v žádné domácí ani školní knihovničce. Pro děti může být skvělým doplňkem v hodinách dějepisu a občanské výchovy, protože rozbíjí představu suchopárného biflování dat, naopak rozvíjí vědomosti o nové a zajímavé informace. Na své si přijdou i příslušníci starší generace, kteří si díky knize mohou připomenout významné události, jež osobně zažili.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 18. 10. 2018

    Pecharová, Lenka: Po stopách stoleté dámy - autor recenze: ?
    http://mujzivotknihomolky.blogspot.com/2018/09/precteno-po-stopach-stolete-damy.html

    Z mého pohledu...

    Jak už předpokládám víte, knížky pro děti mám ráda. Miluju barevné ilustrace a mnohdy jsem docela ráda, když je knížka psaná trochu jednodušším jazykem. Když navíc dokáže obohatit o důležité informace nenásilnou formou, je to přesně to, co mě dokáže potěšit. A u této knihy tomu tak bylo.

    Jak už jste asi pochopili z názvu, kniha vypráví o naší republice. Konkrétně tom, čím si postupně procházela a jak se vyvíjela. Každopádně vás neplánuji zasypávat daty a spoustou jmen. Ostatně ani samotná publikace to tak nedělá. Pro představu - každá kapitola znázorňuje jeden rok. Číst tedy začínáme v roce 1918 a končíme letos - 2018. Jednotlivé kapitoly se potom skládají z krátkých odstavců, přičemž každý v několika větách zpracovává jednu událost. Vše je navíc doplněno ilustracemi a taky několika kvízy a rébusy. Na konci potom najdeme řešení ke kvízům a navíc ještě "Abecedu Československa", která má sloužit jako taková hra na závěr. V klidu se ale dá použít i jako slovníček pojmů.

    Rozhodně mohu říct, že mě knížka překvapila především svou formou a zpracováním. Potěšilo mě, že se zabývá i kulturními a sportovními událostmi a ne jen politikou a daty a myslím, že nejen dětští čtenáři to ocení.

    V závěru bych knížku doporučila úplně všem. Dětem, jako jednu z prvních encyklopedií o tom, co se v našem státě dělo i dospělým, jako kousek, který by v knihovně určitě neměl chybět. Myslím si, že za pár desítek let ji ráda vytáhnu a budu si listovat jednotlivými stranami a připomínat si události z novější historie, čímž myslím ty po roce 2000, které jsem třeba už i zažila, i když si je nepamatuji.

    Tato publikace se pro mě stala jednou z těch, které si do budoucna určitě schovám a jsem moc ráda, že něco takového vzniklo.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Daniela Ženatá Datum 12. 7. 2018

    Pecharová, Lenka: Po stopách stoleté dámy - autor recenze: Daniela Ženatá
    http://www.ceskybratr.cz/archives/17127

    Republika slaví vzácné jubileum. A s půvabnou encyklopedickou publikací Po stopách stoleté dámy přichází při té příležitosti osvědčená autorka knih pro školáky Lenka Pecharová. Počte si žák prvního stupně, protože jednotlivé události jsou sepsány stručně, jen na několika řádcích. Dobře orientovat se bude systematik, protože celá knížka je uspořádána po ročnících od vzniku republiky v roce 1918 až do letošních stých narozenin. Se zájmem zalistují fanoušci sportovních úspěchů, protože jich za těch sto let byla spousta a většina z nich se v knížce připomíná.

    Spokojeni budou určitě i čtenáři starších ročníků, protože se píše i o zásadních společenských událostech, které oni sami v průběhu svého života zažili. A na své si přijdou i chytré hlavy a vtipálci, protože knížka je protkána hlavolamy a dobovými vtipy.

    Víte, že nohejbal, ovocný jogurt, kontaktní čočky, remoska nebo nanospider jsou české vynálezy? A víte, co znamená zkratka SUNAR nebo kdy byl zrušen zákon zakazující učitelkám mít rodinu? To všechno v knize najdete. Dále se dočtete o Semtexu, triatlonových kláních s názvem Železní muži, o prvním dítěti „ze zkumavky“, českých oskarových filmech, úspěších polární stanice v Antarktidě a mnoha dalších zajímavostech. Každý rok doprovází odstavec o významných historických událostech od vzniku Masarykovy první republiky přes zákeřnosti nacistické i komunistické totality až po časy nově nabyté svobody a dnešek. Knížku bohatě ilustroval Lukáš Fibrich.

    Autorka knihy Lenka Pecharová absolvovala studia historie a germanistiky na Univerzitě Karlově a učitelství a anglický jazyk na Západočeské univerzitě v Plzni. Vyučuje na základní škole a publikačně se zaměřuje na souvislosti mezi jednotlivými předměty. Pro čtenáře Českého bratra může být zajímavé, že její manžel je evangelický farář Jaroslav Pechar.

    autor recenze: Daniela Ženatá
    http://www.ceskybratr.cz/archives/17127
    Přečíst celou recenzi Zavřít