Pod hladinu

Tištěná kniha (2022)

0 % 5 recenzí

297 Kč

349 Kč −14 %, ušetříte 52 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Ilustrátor
Zaffaroni, Giulia
Překladatel
Ctibor, Jan
Počet stran
80
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14912701
EAN
9788026219507
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1950-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Co a kdo se skrývá v modré hlubině? Jaké tvory bychom tam mohli potkat? Oceán je plný zajímavých a někdy dokonce podivných stvoření. Knížka ti ukáže, jaká jsou a jak hluboko ve vodě žijí.
Neencyklopedická kniha provází malého čtenáře zdánlivě nekonečnou mořskou hlubinou. Barva stránek se postupně mění s tím, jak postupujeme hlouběji a hlouběji.

Gianumberto Accinelli je italský entomolog a spisovatel, napsal řadu knih pro děti.
Giulia Zaffaroni je italská ilustrátorka.

O autorech

Accinelli, Gianumberto

Accinelli, Gianumberto

Všechny knihy autora

Zaffaroni, Giulia

Zaffaroni, Giulia

Všechny knihy autora

Recenze (5)

  • Autor recenze Žaneta Křížová Datum 10. 1. 2024


    Accinelli, Gianumberto: Pod hladinu - autor recenze: Žaneta Křížová
    https://vytvarna-vychova.cz/pod-hladinu/

    Možná vlivem toho, že nedokážeme žít v moři a na vlastní oči poznávat tento svět, obdivujeme třpytící se hladinu moře. Díky technice se ale lidé do světa temných mořských hlubin ponořili a s touto encyklopedií se tam můžeme ponořit i my, abychom spatřili živočichy, které bychom jen těžko viděli.

    Při každém otevření knížky POD HLADINU na mě dýchla vůně tiskařské barvy, kterou už tolik z knih neznám. Netradičně se otevírá na výšku, strany nejsou číslované, ale po levé straně se táhne stupnice v metrech. Čím dál budete listovat, tím hlouběji začnete klesat a pozadí stránek postupně bude tmavnout stejně jako voda v moři.

    Ještě, než se ponoříme pod hladinu, je zde rozdělení podmořského světa do pěti hlavních ZÓN s údaji, do jaké hloubky každá sahá s vyjmenováním několika živočichů, kteří v ní žijí. Na počátku každé zóny ji autor na celé jedné straně představí. Sice se zde objevují odborné pojmy, které ale jsou vysvětlené pro (nejen) dětské pochopení. Pak následují obrazové stránky s živočichy. U každého z nich je napsáno jeho jméno a většinou na každé dvoustraně je vybrán jeden, o kterém nám autor napsal víc – popis vzhledu, čím se živí, zajímavost (např. že tučňák dokáže zadržet dech až na 30 minut, krakatice má velké oko jako 2 fotbalové míče a že kostižerkám se říká proto, že žerou kosti).

    Jedná se o neencyklopedickou publikaci, ač já bych jí za encyklopedickou i považovala. Jen podrobnější informace nečekejte u každého tvora. Mě osobně toto naťuknutí jen u některých stačilo, důležité pro mě bylo vidět, jací živočichové, v jaké hloubce žijí, jak vypadají. A kreslené ilustrace vypadají velmi věruhodně, poutavě bez barevné nadsázky. Díky tomu ji lze nabídnout 4letým (ověřeno v praxi) i starším školním dětem. Ti mladší budou obdivovat neznámé tvory a ti starší se i něco přiučí, s čím by se ve škole asi ani nesetkaly. Navíc se děti dozví i něco o biodiverzitě, plastu, jeho výhodách a nevýhodách, které ohrožují mořský svět a zároveň tipy, jak přírodě alespoň trochu pomoct.

    Na konci knihy je vytvořený REJSTŘÍK ŽIVOČICHŮ řazený abecedně obsahující ilustraci tvora a v jaké hloubce žije. Pokud byste tyto obrázky okopírovali a nastříhali, myslím, že by se z nich dala vymyslet nejedna vzdělávací aktivita.

    Za mě geniální jedinečná kniha, co má nápad.

    autor recenze: Žaneta Křížová
    https://vytvarna-vychova.cz/pod-hladinu/
    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze Klára Datum 12. 7. 2023


    Accinelli, Gianumberto: Pod hladinu - autor recenze: Klára
    https://www.maminkoutek.cz/2023/04/kniha-pod-hladinu/

    Ponořit se do mořských hlubin, níž a níž, to se nepodaří každému. Přitom podmořský svět je plný fascinujících živočichů a zajímavostí. A proto vznikla tak trochu netradiční knížka Pod hladinu, kde se může do objevování života pod hladinou pustit kdokoli. Nepotřebujete neoprén ani speciální výbavu. Stačí jen bystré oko a můžete se vydat na cestu za poznáváním moře trochu z jiného pohledu…

    Obsah knihy

    V knize se postupně dostávate stále víc a víc pod hladinu. Procházíte přes různé zóny dle toho, v jaké hloubce se nacházíte (epipelagická, mezopelagická, batypelagická, abysopelagická a hadopelagická zóna).

    Na levé straně každé stránky je metrická stupnice a snadno tak můžete sledovat, kde se zrovna nacházíte a jak postupujete.

    Každá zóna je krátce charakterizována a pak následují obrázky a informace o zvířátech, kteří v ní žijí. Některá zvířata jsou jen znázorněna, jiná i podrobně popsaná.

    Epipelagická zóna (0-200 m)

    Hned pod hladinou žije například losos, mořský koník, sardinky, tuleň, čtverzubec, bodlok pestrý, korál, řasovník rozedraný, krab, kapustňák, pomec císařský, mořčák, mořská hvězdice, platýs, ostroun, běluha, lufara dravá, chňapal královský, trnucha fialová, kosatka dravá, mořská sasanka, smuha bradavičná, makrela obecná, rypouš sloní, žralok kladivoun, zubatec obecný, zlak nachový, kareta obecná nebo lachtan. Všechny tyhle živočichy najdou děti v knížce zakreslené.

    Lední medvěd, treska, elysia chlorotica, barakuda a klaun očkatý jsou v knize kromě obrázku také podrobněji popsaní. A děti zjistí různé zajímavosti.

    Mezopelagická zóna (200 – 1000 metrů)

    Pomalu sestupujeme dolů, kde už není tolik světla. Ale i tak tu žijí různí živočichové či rostliny. Například máčka mramorovaná, kareta zelenavá, vlkouš očkatý, žralok bílý, hladkoun antarktický, valovka severní, delfín, měsíčník svítivý, mečoun obecný, chobotnice velká, ďas mořský, polyp medúzový, plejtvák obrovský, vampýrovka hlubinná, vorvaňovec nebo žralok velkoústý.

    Podrobněji se pak děti seznámí s tučňákem císařským, tuňákem velkookým, lateimérií podivnou či hlístounem červenohřívým.

    Batypelagická zóna (1000 – 4000 metrů)

    V hloubce od 1000 metrů žije velkotlamec Johnsův, narval, krakatice obrovská, červenice středomořská, žralok šotek, chiméra podivná, manta obrovská, trubýš, skleněná chobotnice, vorvaň, zubatka černá, zubatka sloanova.

    Abysopelagická zóna (4000 – 6000 metrů)

    Čím hlouběji postupujeme, tím méně živočichů zde najdeme. Konkrétně například kostižerky, chobotnici „dumbo“, zubatici, hrujovku nosatou nebo krunovku hojnou.

    Hadopelagická zóna (6000 – 10 920 metrů)

    Tak hluboko už se málo kdo dostane. Ale stále je co pozorovat. Žije zde například hliníkový různorožec, hlavoun hlubokomořský, terčovka či žabernatky.

    Na závěr v knize čtenáři najdou rejstřík živočichů, kde je předledně znázorněno, kdo žije v jaké hloubce a jak vypadá.

    Formát knihy

    Kniha má trochu netradiční formát – stránky se otáčejí na výšku, aby si děti lépe uvědomily, že se klesá dolů.

    Celkové hodnocení

    Kniha Pod hladinu velmi netradičním způsobem ukazuje, kdo žije v mořských hlubinách. Děti se seznamují s živočichy i rostlinami, které by jinak mohly jen těžko vidět, protože dostat se hluboko pod hladinu se každému jen tak nepodaří. O některých žijících druzích se dozví také různé zajímavosti.

    Kniha se vyznačuje krásnými ilustracemi, ale hlavně originálním zpracováním. Otáčení stránek na výšku umocňuje představu cestování do hlubin. A děti tak postupně odkrývají, jak to v podmořském světe vypadá. Za mě příjemné překvapení…

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 11. 7. 2023


    Accinelli, Gianumberto: Pod hladinu - autor recenze: ?
    https://www.facebook.com/groups/ctemesdetmi

    Už jste si mohli všimnout, že mám slabost pro encyklopedie a mé děti, i když jsou ještě malé, je ode mě pravidelně dostávají.

    Knihu "Pod hladinu" od Gianumberto Accinelli jsem již dlouho na internetu okukovala a pak když obdržela ocenění Zlatá stuha, tak jsem věděla, že ji opravdu musíme mít.

    Kniha má netypickou vazbu a otvírá se jako blok. Chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykla, ale k této knize se to hodí.

    Zpočátku se dozvíme něco z historie a pak už se můžeme pustit do zkoumání tajemství života pod hladinou moře. S každou stránkou se dostáváme hlouběji a hlouběji. Dozvíme se, jak hluboko se může potopit chobotnice, žralok, lední medvěd nebo třeba tučňák. A právě tučňáci mě velmi překvapili. Mohou se potopit až do hloubky 600 metrů.

    Pro milovníky encyklopedií jako jsem já, obdivovatele přírody, ryb či moře ideální dárek.

    Přečíst celou recezi Zavřít