Accinelli, Gianumberto: Pod hladinu - autor recenze: Klárahttps://www.maminkoutek.cz/2023/04/kniha-pod-hladinu/Ponořit se do mořských hlubin, níž a níž, to se nepodaří každému. Přitom podmořský svět je plný fascinujících živočichů a zajímavostí. A proto vznikla tak trochu netradiční knížka Pod hladinu, kde se může do objevování života pod hladinou pustit kdokoli. Nepotřebujete neoprén ani speciální výbavu. Stačí jen bystré oko a můžete se vydat na cestu za poznáváním moře trochu z jiného pohledu…
Obsah knihy
V knize se postupně dostávate stále víc a víc pod hladinu. Procházíte přes různé zóny dle toho, v jaké hloubce se nacházíte (epipelagická, mezopelagická, batypelagická, abysopelagická a hadopelagická zóna).
Na levé straně každé stránky je metrická stupnice a snadno tak můžete sledovat, kde se zrovna nacházíte a jak postupujete.
Každá zóna je krátce charakterizována a pak následují obrázky a informace o zvířátech, kteří v ní žijí. Některá zvířata jsou jen znázorněna, jiná i podrobně popsaná.
Epipelagická zóna (0-200 m)
Hned pod hladinou žije například losos, mořský koník, sardinky, tuleň, čtverzubec, bodlok pestrý, korál, řasovník rozedraný, krab, kapustňák, pomec císařský, mořčák, mořská hvězdice, platýs, ostroun, běluha, lufara dravá, chňapal královský, trnucha fialová, kosatka dravá, mořská sasanka, smuha bradavičná, makrela obecná, rypouš sloní, žralok kladivoun, zubatec obecný, zlak nachový, kareta obecná nebo lachtan. Všechny tyhle živočichy najdou děti v knížce zakreslené.
Lední medvěd, treska, elysia chlorotica, barakuda a klaun očkatý jsou v knize kromě obrázku také podrobněji popsaní. A děti zjistí různé zajímavosti.
Mezopelagická zóna (200 – 1000 metrů)
Pomalu sestupujeme dolů, kde už není tolik světla. Ale i tak tu žijí různí živočichové či rostliny. Například máčka mramorovaná, kareta zelenavá, vlkouš očkatý, žralok bílý, hladkoun antarktický, valovka severní, delfín, měsíčník svítivý, mečoun obecný, chobotnice velká, ďas mořský, polyp medúzový, plejtvák obrovský, vampýrovka hlubinná, vorvaňovec nebo žralok velkoústý.
Podrobněji se pak děti seznámí s tučňákem císařským, tuňákem velkookým, lateimérií podivnou či hlístounem červenohřívým.
Batypelagická zóna (1000 – 4000 metrů)
V hloubce od 1000 metrů žije velkotlamec Johnsův, narval, krakatice obrovská, červenice středomořská, žralok šotek, chiméra podivná, manta obrovská, trubýš, skleněná chobotnice, vorvaň, zubatka černá, zubatka sloanova.
Abysopelagická zóna (4000 – 6000 metrů)
Čím hlouběji postupujeme, tím méně živočichů zde najdeme. Konkrétně například kostižerky, chobotnici „dumbo“, zubatici, hrujovku nosatou nebo krunovku hojnou.
Hadopelagická zóna (6000 – 10 920 metrů)
Tak hluboko už se málo kdo dostane. Ale stále je co pozorovat. Žije zde například hliníkový různorožec, hlavoun hlubokomořský, terčovka či žabernatky.
Na závěr v knize čtenáři najdou rejstřík živočichů, kde je předledně znázorněno, kdo žije v jaké hloubce a jak vypadá.
Formát knihy
Kniha má trochu netradiční formát – stránky se otáčejí na výšku, aby si děti lépe uvědomily, že se klesá dolů.
Celkové hodnocení
Kniha Pod hladinu velmi netradičním způsobem ukazuje, kdo žije v mořských hlubinách. Děti se seznamují s živočichy i rostlinami, které by jinak mohly jen těžko vidět, protože dostat se hluboko pod hladinu se každému jen tak nepodaří. O některých žijících druzích se dozví také různé zajímavosti.
Kniha se vyznačuje krásnými ilustracemi, ale hlavně originálním zpracováním. Otáčení stránek na výšku umocňuje představu cestování do hlubin. A děti tak postupně odkrývají, jak to v podmořském světe vypadá. Za mě příjemné překvapení…