Nilsson, Frida: Poněkud zvláštní kůň - autor recenze: Vendi z Jihuhttp://vendi13.blogspot.com/2020/08/knihovna-f-nilsson-ponekud-zvlastni-kun.htmlObčas zapomínáme na to, s čím jsme se jako děti prali. Nejsou jenprincezny a princové a v dětském světě není vše zalité hřejivým a něžnýmsluncem. Jsou i mraky, bouřky, nesnáze, rozbitá kolena. My máme zpětně tendencepodobné vzpomínky vytěsňovat, ale naše děti, sourozenci, vnoučata, synovci,neteře… jednoduše dítka se s tím potýkají právě teď… v reálném čase.Co mi tedy přinesla dnešní kniha?
Rozhodně tedy otevřela oči. Krásně se čte o princeznách,dracích, jiných zvířecích hrdinech, ale je třeba mluvit i o tom méně populárnímo to však důležitějším. Poslední dobou se mi do rukou dostalo několik titulů,které v tomto směru pomáhají nejen dětem, ale i rodičům, prarodičům,tetám, strejdům, učitelům. Mnohdy se totiž může stát, že si existenci potencionálníhoproblému (v tom lepším případě jen potencionálního) neuvědomíme.
„…Podívá se na Hedviku. Pak chleba odloží a otevře ústa. Neřekne všaknic. Ticho zní v uších hůř než ohlušující rámus…“
Knihy jako právě ta dnešní jsou tak skvělým prostředkem aprostředníkem. Dětství není jen krásné období, ono je i hodně náročné a občasodněkud zazní, že paradoxně právě děti mají sklony být zatraceně kruté. Ať užcíleně či nevědomky, je to tak a citlivá duše (nejen ta) si potom může projítučiněným peklem. Stejně jako hlavní hrdinka dnešní knihy. Ono není nicpříjemného vybočovat, nezapadat a přitom toužit po pravém opaku a často sestane, že se jedna zdánlivě nevinná lež nabalí na druhou a neštěstí je nasvětě.
„…Hedvika ale zahodí ohryzek a začne slézat z hrušky dolů. „Já jo.“V tomhle pololetí se s Hedvikou něco stalo, vlastně skoro se všemiholčičkami ve druhé třídě. Už si nechtějí hrát na to co předtím. Nebaví je hrana schovávanou ani fotbal, nechce se jim skákat gumu ani panáka. Pořád jendokolečka cválají po školním dvoře. Řičí, pohazují hlavami, vzpínají se avyhazují. Kapsy mají plné obrázků roztomilých koníků a v taškách časopis s názvemPoník. Postihla je totiž koňská horečka…“
Schválně, koho taky postihla v dětství „koňská horečka“?Aneb láska ke koním, poníkům, četba knih s tímto tématem, sbíránísamolepek a podobně? Jsem exot odmalička, takže mě to nějak minulo, ale tenboom si pamatuji velmi dobře. Však i teď je to stejné. Dinosauři, Mickey Mouse,Ledové království, koně – marketingová a reklamní masáž je neskutečná již odútlého věku a nezlepšuje se to, právě naopak. Je obtížné najít rovnováhu mezikonzumem a zdravým rozumem.
Hedvika je děvče z masa a kostí a ne žádná vymazlená apřeslazená superhrdinka. Prožívat s ní její strasti bylo poutavé a děsivézároveň. Být v kůži dítěte, které si neví rady, bojí se a má potíže, točlověka jednoduše zasáhne, i kdybych nebyla máma. Víc titulů, které majíhloubku, a něco nám sdělují. Problémům je třeba věnovat pozornost a ne nad nimimávnout rukou. Všímat si, neignorovat, i když jsme často unavení a máme dostpráce sami se sebou.
„…Hedvika znovu vyjde na světlo. Vydá se ještě za stáj, ale najde jenhnojiště. Sedm masařek tam pořádá rodinnou oslavu. Jako předkrm, hlavní jídlo izákusek budou mít hnůj. Záda se jim lesknou jako zelen štíty a sosáčky připomínajímalá brčka na cucání hovínek…“Nemohu jinak, než dát opět plný počet. Ilustrace od Komáryjsou neskutečně povedené a musím přiznat, že se mi naše obálka líbí mnohem vícenež originální švédská. Co víc dodat? Dětské knihy nejsou jen pro děti a palechore odvaze při otevírání mnohdy bolavých témat. Je to ovšem potřeba jako sůl!Taková práce má smysl a kniha o to větší hodnotu a přínos. I v pohádkách našichklasiků se nesou poselství a ponaučení, no ne? Jenže doba jde kupředu, takže jetřeba příběhy přizpůsobit a pomoci tak chránit to, co je nejdůležitější – naše děti.A co přinese, podle mě, kniha dětem? Poznání, že v potížích nejsou sami aže říct si o pomoc není projev slabosti, právě naopak!