Horáková, Eva: Psí kusy s tátou - autor recenze: Klára https://www.maminkoutek.czO knihách pro začínající čtenáře, které jsou postaveny na genetické metodě čtení, jsem vám psala už několikrát. Doma máme například Pokojíček plný hraček, Žil byl kdysi kdesi, Auta, vlaky, bagry taky nebo Co se šeptá v trávě. Vzhledem k tomu, že doma máme začínajícího čtenáře, rozšířili jsme sbírku o další dílo z tého série, a to Psí kusy s tátou.
Genetická metoda čtení spočívá v hláskování slov, proto se jí také někdy přezdívá hlásková metoda. Dítě nejprve přečte jednotlivé hlásky a poté celé slovo (například d-o-m-o-v … domov). Hlásky tedy spojuje bez slabik, jak známe většinou z našeho dětství. Genetická metoda je dnes brána jako přirozená v našem vývoji, na což také reaguje Nakladatelství Portál, které vydalo už několik knih pro děti, kde si mohou přečíst příběhy podporující právě genetickou metodu čtení.
Obsah knihy
Jak už bývá u knih teto série zvykem, najdeme v ní více příběhů. Konkrétně je jich celkem 11. První tři příběhy jsou zaměřeny na jednoslabičná slova. A postupně se pak přidávají dvojslabičná a trojslabičná.
Když máš psa, jsi boháč
V prvním příběhu se čtenáři seznámí s pejskem, jeho psím tátou a páničkem.
Mám se pod psa
Malý pes se ráno probudil a zjistil, že je v domě sám. Nebyl tam ani jeho táta, ani páníček. Naštěstí se zanedlouho vrátili a táta mu řekl, že šli ven sami, protože malý pejsek spal. A to se mu nelíbí. On přeci není žádný spáč. A chce taky ven. Má se z toho pod psa.
Mám se nad psa
Malý pes dojde tedy zpět ke svému otci. A zjistí, že spí. A tak do něj doráží, protože si chce hrát a jít ven. Páníček ho ale okřikne, ať tátu nechá odpočívat, aby byl fit. A tak u něj zůstane, zahřívá ho a tatínek se dá brzo do pořádku, aby mohli všichni tři společně ven.
Život je pes
Čtvrtý příběh je už náročnější, protoýe se objevují dvojslabičná slova. V příběhu pejsek popisuje, jak si s ním a míčem hrál táta i jejich pán. Doma pak zazvoní telefon a pejskovi začne vrtat hlavou. Co je to za stroj, že do něj pán mluví? Ale nic nejde slyšet?
V dalších vyprávěních se děti dozví, čím se pejsci baví, jak se pejsek seznámil s ježkem, jak snáší teplo nebo jak si užívá podzim či zimu. Poslední příběh je pak věnovaný Vánocům.
Formát knihy
Kniha je trochu menší než formát A5. Má pevné desky, je tenká a lehká.
Celkové hodnocení
Kniha Psí kusy s tátou je velmi podobná ostatním dílům v této sérii od Nakladatelství Portál. Tedy krátké příběhy doprovázené o ilustrace (od Venduly Hegerové), velká písmena a nenáročný děj, který se tentokráte zaměřuje na pejska, jeho psího tatínka a páníčka.
Knížku jsme četli s prvňačkou Beky, která ještě neumí všechna písmena, ale i tak jsme postupně příběhy zvládli s malou nápovedou přečíst. Tím, že jsou slova psána velkými tiskacími písmeny, tak se ji v textu dobře orientovalo a četlo.
Když čte text dospělý, může to na první pohled znít trošku kostrbatě. Přeci jen jsou někdy dlouhá slova nahrazena krátkým. Pro začínající čtenáře je to ale ideální, protože se alespoň nezaseknou na složitostech.