Portin, Anja: Rádio Zapomenutých - autor recenze: Martina Fhttps://knihu-prosim.blogHodnocení
V roce 2023 vydalo nakladatelství Portál český překlad knihy finské autorky Anji Portin Rádio zapomenutých.
Alfréd je sám. Jako ne tak úplně sám - má přece tátu, jenže ten pořád cestuje a o Alfréda se vůbec nestará. Nechává mu ale nějaké peníze, aby si mohl koupit jídlo v obchodě. Tentokrát však na tuto drobnost jaksi zapomněl a navíc začaly podzimní prázdniny, Alfréd bude mít těžký týden. Takže ano, Alfréd je vlastně sám a zapomenutý. Jednoho večera, když nemohl spát a ustlal si v předsíni, mu někdo škvírou na dopisy vhodil do bytu svačinu a teplé ponožky. Alfréda to překvapí a rozhodne se vypátrat, kdo to byl. Tajemnou pošťačkou je Amanda, žena, která bydlí na Konci světa a stará se o další zapomenuté děti jako je on.
Alfréd je sice zapomenutý, ale samostatný. Umí se o sebe postarat, ale to nic nemění na tom, že je sám. Naštěstí se setkává s Amandou, která ho ubytuje u sebe doma (ani jí nic jiného nezbývá). S Alfrédem pak objeví na její půdě staré, ale funkční rádio. A myšlenka, že by mohl vysílat pro další zapomenuté děti, byla tak vynikající, že ji brzy zrealizovali.
Z příběhu mám trochu smíšené pocity. Na jedné straně se mi líbil - vysílání z Rádia zapomenutých, lidé, kteří myslí na zapomenuté děti, aby byly šťastné a zažily lásku a teplo domova. Jenže na straně druhé je to také smutný příběh, jak někteří rodiče na své děti nemají čas, ať už je ten důvod jakýkoliv. To se o ty děti nikdo nezajímá? Sousedi, sociální úřady, školy? Ale kdyby ano, to by nemohl vzniknout tento příběh.
V knize byl zmíněn Alexandr Štěpanovič Popov, ruský fyzik a vynálezce, který žil ve druhé polovině 19. století a v Rusku je považován za vynálezce rozhlasu. A právě jeho rádio hrálo v knize velkou roli.
Další postavy, které si zaslouží pozornost, jsou vrána Charlamowski a kočka Kratochvíle. Ač nejsem úplně milovník zvířat v knihách, ti dva mě bavili a do příběhu se naprosto hodili. Možná by to mohlo trochu naznačovat, že záhadná Amanda je čarodějka, ale vůbec ne. Je to jen obyčejná žena, které hodně záleží na dětech a je jí úplně jedno, že jsou cizí.
Velkou roli také hrají jablka, spousta jablečných odrůd. Alfréd se naučil rozeznávat jednotlivé druhy, naučil se, jak jablka sklízet, co z nich vyrobit a jak se najednou vypořádat s tím, že už není sám. A pomalu a jistě se tak stává součástí Amandiny rodiny.
"Opatrně, opatrně," šeptala a poslední sklenicí, kterou jsem jí dal, otočila. "Takhle, štítkem dopředu, ať potom víme, co v nich je."
V duchu jsem zaplesal. Amanda opět mluvila o nás: ať víme, co v nich je. To ve mně vzbudilo jistou naději. Třeba mě nechce poslat pryč. Třeba ještě dostanu příležitost ukázat, že v zahradě zastanu spoustu práce. Jenomže moje obavy měly obzvlášť tuhý kořínek. Bylo těžké je skrývat, a najednou se ze mě vydraly ven jako jedno velké vzdychnutí, které zaplnilo celý sklep a zatřáslo všemi sklenice na regálech.
Ale co táta? Alfréd nemůže předstírat, že táta neexistuje. Jak to všechno dopadne? Stačí se jen začíst.
Příběh je vhodný pro děti ve věku 10 až 12 let. Ilustrace Anastasie Stročkovové nejsou asi úplně dle mého, působí na mě zvláštně a hranatě. Převládá barva fialová, zelená a oranžová, což jsou hodně netradiční barvy a trochu připomínají Halloween. Nicméně příběh působí citlivě a stojí za chvíli přemýšlení o rodině, lásce a přátelství.