Římánková, Jitka: Svět plný svátků - autor recenze: Klárahttps://www.maminkoutek.cz/2020/11/kniha-svet-plny-svatku/Proč pořádají v Mexiku pro mrtvé předky hostiny? Jak probíhá ve Španělsku běh s divokými býky? Co je to kupalnocka? Každá kultura má své svátky a festivaly, na které nadá dopustit. Na světe tak máme mnoho oslav. A ty nejzajímavější jsou nyní zaznamenány v novince od Nakladatelství Portál.
Obsah knihy
V knize najdeme výběr těch nejzajímavějších svátků a festivalů světa. Na počátku je trocha teorie – jaký je rozdíl mezi svátkem a festivalem, jaké existují druhy kalendářů nebo s jakými náboženstvími se můžeme nejčastěji setkat.
Poté už následují konkrétní svátky. Vše začíná novým čínským rokem, který se slaví 15 dní, prvních 5 dnů je dokonce státní svátek. Pro Čínany je to nejdůležitější oslava v roce. Víte, proč je s ní spjatý drak? A jaké obřady se konají?
Knihou provází Tomáš Svátek, který veškeré informace podává jako zúčastněný pozorovatel. Kniha je v podstatě jeho cestovatelským deníkem, kde si zaznamenává, jaké festivaly zažil, co se mu líbilo nebo ho překvapilo.
Jinak tomu není ani u noci vikingů, kde Tomáš popisuje, jak probíhají roční přípravy i samotný svátek – průvod s hořícími pochodněmi, pálení lodí…
V Austrálii zase pořádají festival Yabun. Cílem akce je představit a zachovat jedinečnou kulturu původní obyvatel Asustrálie Aboridžinců. Hlavní jsou koncerty a tance, nechybí ani přednášky a workshopy.
Na Novém Zélandu je populární festival Te Matatini, který pořádají Maorové (původní obyvatelé Nového Zélandu), a to každý druhý rok. V rámci oslav se můžete těšit na válečný tanec haka, který má zastrašit…
Oheň je pro mnohé obyvatelé posvátný a je také součástí různých festivalů. Například i v Laosu, kde místní farmáři vystřelují nad své pole až tisíce raket.
Únor je období masopustů, a to nejen v Evropě, ale také třeba v Jižní Americe. Lidé se strojí do masek, některé země mají dokonce typické převleky – například Španělsko Luzóna, Belgie Binche…
Pro nás pak bude možná známější Den svatého Patrika. Ne že by se u nás přímo slavil, ale často se o něm děti učí při poznávání irských tradic v rámci výuky anglického jazyka. Kdo to byl svatý Patrik? Jaké symboly se pojí s celý festivalem?
Velikonoce jsou důležitým křesťanským svátkem a slaví se nejen u nás, ale také v různých jiným koutek světa. Jak probíhá tam? Například ve Švýcarsku, Srbsku..
V některým státech se konají různé festivaly spojené s květinami. Jeden z nejznámějších je třeba Madeira Flower Festival, který oslavuje přírodní bohatství ostrova.
A co teprve noc čarodějnic, Hobití den, oslavy letního slunovratu..
Na konci knihy najdeme přehledný kalendář, kde jsou uváděny svátky tak, jak jdou za sebou dle našeho kalendáře.
A nechybí ani možnost zapsat si své vlastní svátky a události.
Formát knihy
Kniha má čtvercový tvar a je vysoká asi jako formát A5. Je mírně těžká.
Celkové hodnocení
Kniha čtenářům představuje svátky, které se konají na různých místech světa. Mnohé asi děti (ani dospělí) nebudou znát. Díky čtení ale zjistí, jak svátek probíhá a proč tomu tak je. U některých svátků je také uvedena informace, jak ho můžeme slavit doma, v České republice.
Líbí se mi, že jsou při popisu vybírány zajímavosti přímo o tom, jak se svátek slaví. Děti se dozví také něco málo z historie, ale převažují spíše aktuální informace.
Kniha má zajímavou grafickou podobu. Neobsahuje fotografie, ale všechny významné osoby či prvky jsou nakreslené. K tomu různé druhy písma, jakoby byl text napsaný rukou a ne na počítači. Musím říct, že zpracování je opravdu netradiční.
Věkově je kniha vhodná pro děti od 9 let.