Čísla, která tvoří náš svět

Velká malá čísla

Tištěná kniha (2024)

0 % 3 recenze

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Autor
Thomas, I.
Autor
Klanten, R.
Ilustrátor
Daniela Olejníková
Překladatel
Kadlecová, Eva
Počet stran
56
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11317501
EAN
9788026221821
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2182-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Čísla jsou nesmazatelně a každodenně naší součástí. Jak jinak bychom si řekli třeba o tři kopečky zmrzliny? Nebo bychom věděli, že si můžeme hrát ještě 60 minut? A proč má vlastně minuta 60 sekund, a ne 100? Odkud se vzala nula a jakému jazyku rozumí počítače? Připravte se na zajímavou a vzrušující cestu světem čísel. Nachystaní? Tak 3, 2, 1, START!
Abychom lépe porozuměli světu kolem nás, vymýšleli lidé v průběhu staletí chytré způsoby, jak se vyznat v čase, jak sjednotit délku nebo váhu věcí kolem sebe, jak stavět města, jak měřit teplotu a jak vždycky najít cestu domů. Kniha Velká malá čísla vypráví příběh těchto převratných systémů a vynálezů.
Kniha seznamuje děti od 8 let s fascinujícím světem čísel a vysvětluje jim, jak nám pomáhají v každodenním životě.
Isabel Thomas (jako hlavní autorka knihy) je oceňovaná spisovatelka a autorka více než 150 knih o vědě a přírodě pro mládež. Jedna z jejích knih získala v roce 2020 cenu AAAS Subaru za vynikající vědecké knihy. Autorka píše také články pro dětské vědecké časopisy The Week Junior Science + Nature a Whizz Pop Bang a vede osvětové projekty.
Daniela Olejníková je slovenská ilustrátorka, která se věnuje sítotisku a linorytu a ilustrovala více než 20 titulů pro děti. Ani českým čtenářům není její práce neznámá.

O autorech

Thomas, I.
Klanten, R.

Klanten, R.

Všechny knihy autora

Niebius, M.E.

Niebius, M.E.

Všechny knihy autora

Honigstein, R.

Honigstein, R.

Všechny knihy autora

Daniela Olejníková je slovenská ilustrátorka, která se věnuje sítotisku a linorytu a ilustrovala více než 20 titulů pro děti. Ani českým čtenářům není její práce neznámá.

Všechny knihy autora

Recenze (3)

  • Autor recenze Kateřina Vágnerová Datum 20. 11. 2024


    Thomas, I.; Klanten, R.; Niebius, M.E.; Honigstein, R.: Velká malá čísla - autor recenze: Kateřina Vágnerová
    https://magazin.mensa.cz

    Tato encyklopedie o číslech a základních matematických konceptech, na kterých stojí náš svět, přináší dětskému čtenáři krásně ilustrovanou formou představu čísel jako součásti jazyka, na kterém se shodl celý svět.

    Encyklopedie je cílena svou bohatě ilustrovanou formou, menším počtem stránek (56) a jednoduchým jazykem spíše na mladší čtenáře. Autoři uvádí jako cílovou skupinu děti od 8 let, nicméně knihu zcela jistě ocení nadšený prvňáček nebo zvídavý předškolák. Naopak nadanému páťákovi už nebude stačit. Obzvláště nadaným dětem školkového věku by kniha mohla ukázat, jak je celý náš svět spjat s číselným vyjadřováním běhu věcí všude kolem nás. Přináší totiž vysvětlení, jak samotná čísla vznikla, že se využívají nejen k záznamu měření různých veličin (vzdáleností, délek, hmotností, ploch), ale také vysvětluje podstatu vzniku kalendáře nebo počítačových programů.

    Na první pohled zaujme kniha svou velikostí – rozměr 24,5 x 28,5 cm není přesně definován žádným běžně používaným formátem papíru, každopádně pro dětského čtenáře se jedná o knihu velkou, což koresponduje i s názvem samotné knihy Velká malá ČÍSLA. Jednotlivé dvoustrany z tužšího papíru tvoří ucelené kapitoly spjaté barvou, tématem i typografií. Celkově působí kniha dojmem vážené encyklopedie.

    V této encyklopedii jsou pokryta témata související s čísly jako nástrojem popisu světa kolem nás. Nejedná se o učebnici matematických postupů, návodů k počítání nebo vzorců, i když vysvětlení nějakých principů souvisejících např. s přepočtem teploty nebo času v knize také naleznete. Pak se ale jedná vždy o slovní popis. Kniha není ani zaměřena na nějaká konkrétní či zábavná fakta o číslech. Jednotlivé kapitoly seznamují postupně mladé čtenáře s tím, jak lidé nejprve zaznamenávali svůj majetek, hledali způsoby, jak spravedlivě zaznamenat vyměňované zboží, později potřebovali jednotně určovat délky, rozměry, teplotu i čas, až na konec dospěli k matematickým vzorcům a formulím jako způsobu popisu dějů okolo nás, včetně speciálních čísel jako je PÍ nebo FÍ. Poslední dvojstrany se věnují 0 a 1 jako nástroji programátorů a velmi lehce šifrám.

    Kniha nabízí sice základní informace k jednotlivým tématům, předností je však komplexní ilustrátorské zpracování. Ilustrace jsou integrovanou součástí textu, pomáhají lépe pochopit obsah, jsou barevné a hravé, v měkkých pastelových barvách. Obsahově bych ji zařadila na 1. stupeň základní školy s lehkým informačním přesahem výše. Tomu odpovídá i interaktivní pojetí textu. Autoři se snaží udržet pozornost mladého čtenáře častými otázkami a výzvami k představám konkrétních situací. Tuto knihu si dokáži představit jako součást třídní, klubové nebo družinové knihovničky volně přístupnou dětem na I. stupni ZŠ jako kvalitní zábavná encyklopedie. Určitě může povzbudit kladný vztah dětí k číslům, budovat koncept matematiky jako nástroje k popisu světa. Nejpřitažlivější je jednoznačně kniha svou vizuální podobou.

    autor recenze: Kateřina Vágnerová
    https://magazin.mensa.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 14. 11. 2024


    Thomas, I.; Klanten, R.; Niebius, M.E.; Honigstein, R.: Velká malá čísla - autor recenze: ?
    https://www.facebook.com/myctemedetem/

    Zatímco všetečné otázky malých dětí začínají PROČ, o pár let později přibude ještě JAK. Jak víš, že 5 minut je 5 minut? Jak víš, že fakt vážím 40 kilo? Jak lidé vytvořili kalendář? Jak pracuje počítač? Jak můžeš vědět, že přesně tohle je 10 cm? Co já jsem se v dětství natrápila s myšlenkami, že čas by se dal zapisovat mnohem jednodušeji!

    Tak na tyhle a podobně otázky vyšla kniha plná odpovědí. Velká malá čísla - Čísla, která tvoří náš svět. Kolektiv autorů představuje všudypřítomná čísla a snaží se přijít na kloub, jak to všechno vlastně začalo.

    Tato číselná encyklopedie vyšla v Nakladatelství Portál a ilustrovala ji Daniela Olejníková. Je doporučená čtenářům od 8 let, ale myslím, že se hodí ji mít doma už dřív, protože čísla děti prostě fascinují. A kdo je připraven, není překvapen. Skvělá je pro všechny třídy na 1. stupni základní školy (a výš). Vlastně ji ocení úplně každý, protože kdo někdy neřešil čísla?

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Aneta Jezerská Datum 13. 11. 2024


    Thomas, I.; Klanten, R.; Niebius, M.E.; Honigstein, R.: Velká malá čísla - autor recenze: Aneta Jezerská
    https://kultura21.cz

    Tato velká knížka s malým počtem stran je určena pro čtenáře od 8 let. Je moc hezky zpracovaná a každý si tady najde své. Myslím si totiž, že i rodiče, nebo větší starší čtenáři, které zajímají čísla, si rádi prolistují knihou. Svět je nemyslitelný bez čísel. Všichni je kolem sebe vidíme, všechny nějaká čísla napadají, už jenom kolik nám je let, kolikátého dneska je atd.

    První kapitolou této knihy je, aby vás všechny vtáhla do děje, takové kouzlo, hra. Na nás to totiž velice zapůsobilo a hned jsme se na první straně zasekli. Vymyslel ji indický matematik D.R. Kaprekar. Ať totiž začneš jakkoli, vždycky ti nakonec vyjde číslo 6174, a to zkrátka musíte vyzkoušet. Můj syn si to hned vzal do školy, kde to opravdu každému vyšlo, a to podle mě, každé dítě chce! Já sama jsem to taky nevěděla, a nebo jsem to už zapomněla, ale opravdu to funguje.

    Dále kniha pokračuje přes trošku nezáživné kapitoly. To, jak se počítalo za starověké civilizace, před penězi, jak se smlouvalo, vyměňovalo, jak vznikly vlastně jednotky, které se používají dodnes. Kniha má neuvěřitelně krásné ilustrace, a tak je hezké si knihou jen listovat a číst si popisky pod obrázky. Další strany souvisí s ročním obdobím, představují kameny, hvězdy, měsíce, všechno je názorně ukázáno, proto kniha baví i nejmenší čtenáře, kteří ještě neumí číst. Což můžu zase potvrdit, protože máme doma i předškoláka, který si listuje a ptá se, co to znamená, že někde je noc a lidé spí, a někde den a lidé jsou vzhůru.

    Přecházíme tedy plynule k času a jeho měření, až po chápání přírody. Musím říct, že i já jsem si kapitoly četla pozorně, protože opravdu některé věci bereme tak samozřejmě, že se nad tím už ani nezamýšlíme, a přitom mají hlubší vysvětlení. Čísla jsou nekonečná, stejně jako možnosti. Za mě je kniha opravdu přínosná pro malé i velké, pro děti krásně ilustrovaná a popsaná, a také je nahlodává k něčemu hlubšímu, a obohatí je. Protože není nic lepšího, než když děti učíte nenásilnou formou, kdy ani neví, že se učí. Za mě je také super, že si můžete knihu vzít s sebou do auta, do vlaku, do batohu, protože není nijak těžká, má jenom 55 stránek, a vy si můžete hned o číslech popovídat a cesta na výlet uběhne rychleji, třeba zrovna i nějaká čísla cestou potkáte.

    Takže nachystaní? Tak 3, 2, 1 START…

    Hodnocení: 5/5

    autor recenze: Aneta Jezerská
    https://kultura21.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

Velká malá čísla

Knižní novinky

Velká malá ČÍSLA – Čísla, která tvoří náš svět

Přečíst článek