Genetická metoda

Žil byl kdysi kdesi

Tištěná kniha (2019)

0 % 2 recenze

182 Kč

215 Kč −15 %, ušetříte 33 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2019)

Ilustrátor
Michaela Bergmannová
Počet stran
72
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2019
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14908901
EAN
9788026215400
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1540-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Kniha plná klasických pohádkových bytostí, jako jsou princové, králové, draci, princezny a komtesy, vychází ze zásad genetické metody výuky čtení. Pohádky jsou psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od příběhů jednodušších, složených z jednoslabičných slov, přes dvouslabičná slova až po pohádky náročnější, obsahující slova troj a čtyřslabičná. Všechny příběhy nepřekračují svojí délkou možnosti malého čtenáře. Děti si je mohou bez problémů samy přečíst v rámci vyučovací hodiny nebo i doma před spaním.
Mgr. Hana Zobačová je speciální pedagožka, redaktorka a autorka knih pro děti.

O autorech

Hana Zobačová je česká spisovatelka knih pro děti. Vystudovala speciální pedagogiku a češtinu a literaturu na PdF a FF MU v Brně. Pracovala jako učitelka ve speciální i běžné mateřské a základní škole. V současné době pracuje jako redaktorka v nakladatelství Portál, kde se stará o dětské tituly, a současně jako poradkyně rané péče pro děti s autismem v SVI NAUTIS Praha. Je autorkou bezmála dvaceti knih.

Všechny knihy autora

Michaela Bergmannová Michaela Bergmannová (1972) je ilustrátorka dětských knih a režisérka televizních pořadů pro děti. Vystudovala animovanou a mediální tvorbu na pražské FAMU. Spolupracuje s Českou televizí na dětských vzdělávacích pořadech, např. Moje zahrádka, České pexeso, Evropské pexeso aj. Ilustrovala mnoho knížek pro děti. Patří mezi ně knížky pro začínající čtenáře, kteří se učí číst genetickou metodou čtení (Žil byl kdysi kdesi, Pokojíček plný hraček aj.), nebo knížky zaměřené na logopedii (Logopedické pohádky). Je spoluautorkou knížek Výři nesýčkují, Fi a Flo a Strasti zkoušeného Standy.

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Autor recenze Klára Datum 3. 5. 2021


    Zobačová, Hana: Žil byl kdysi kdesi - autor recenze: Klára

    https://www.maminkoutek.cz/2021/03/kniha-zil-byl-kdysi-kdesi/

    O sérii knih prvního čtení od Nakladatelství Portál jsem vám už několikrát psala, hlavně při recenzích na knížky Auta, vlaky, bagry taky nebo Co se šeptá v trávě. Nyní se k nám dostal další díl, který má opět na svědomí Hana Zobačová. A jak už bývá u těchto knih zvykem, je samozřejmě založen na genetické metodě čtení.

    Genetická metoda čtení spočívá v hláskování slov, proto se jí také někdy přezdívá hlásková metoda. Dítě nejprve přečte jednotlivé hlásky a poté celé slovo (například d-o-m-o-v … domov). Hlásky tedy spojuje bez slabik, jak známe většinou z našeho dětství. Genetická metoda je dnes brána jako přirozená v našem vývoji, na což také reaguje Nakladatelství Portál, které vydalo už několik knih pro děti, kde si mohou přečíst příběhy podporující právě genetickou metodu čtení.

    Obsah knihy

    V knize najdeme celkem 9 pohádkových příběhů. Jednotlivé příběhy jsou krátké, aby si je mohly přečíst i děti, které se čtením teprve začínají. Text je doprovázen ilustracemi od Michaely Bergmannové.

    Pán a pes

    První pohádka využívá jednoslabičné slova a vyprávi o pánovi, který šel do lesa na lov. A svému pejskovi Brokovi přikázal, aby mezitím hlídal jeho dům. Jenže byl večer a pán nikde. A pejsek si řekl, že na co je mu dům, on chce být přece hlavně se svým pánem. A tak se vydal také do lesa. Tam našel svého pána, který špatně šlápl a uvízl v pasti. Pejsek mu pomohl a zpátky se mohli vrátit spolu.

    Princ a drak

    V království se všichni bali šestihlavého draka. I sám král. Když tu jednou za ním přišel syn a povídá, že půjde s drakem bojovat. Vzal si sebou svůj meč, koně a psa a vyrazil. Když draka spatřil, bál se. Ale vždyť má přeci psa a koně, kdežto drak je sám. Dodal si odvahu a nakonec drakovi usekl po boji všech šest hlav a království bylo zachráněno.

    Lev, hůl a zub

    V třetí pohádce se setkáme s pánem, který chtěl být králem. Jenže měl jen obyčejný dům a kousíček země. Žádný hrad ani zámek. Ale řekl si, že to není důležité, hlavní je erb. A vydal se do lesa. Tam potkal lva, který křičel. Hodně. A dlouho. Pán ho poslouchal, až lev přestal. A svěřil se mu, že ho bolí zub. Pán mu ho vytrhl a lev pak žil s ním. Udělali si erb, a tam byl lev, hůl a zub.

    Moudrá Lada

    Čtvtým příběhem se dostáváme ke dvojslabičným slovům. Hlavní roli zde hraje princ Fouňa, který přijde za králem, že chce za ženu jeho dceru Ladu. Slyšel o ní, že je moc krásná a on krásné věci sbírá. Král namítl, že krása přece není důležitá, hlavní je, zda je moudrá a hodná. Ale Fouňovi to bylo jedno, prostě musí být krásná. Princezna ale Fouňovi řekla, že si ho nevezme, že má raději Petra, protože umí vzít za práci, není hloupý a vůbec nevadí, že je princ. Hlavně že se Ladě líbí a mají se rádi.

    Tady a tam

    Pátá pohádka vyprávi o králi, který nerad cestoval. A tak v jeho zemi dělali spoustu věci postaru, rukama, místo aby využili nějaké pokrokovější metody. Králův syn Jan naopak cestování miloval, a tak se vydal do světa alespoň on prozkoumat, co mají jinde jinak. Na své cestě získal spoustu rad a tak zjistil, jak by měl král vládnout. Jakmile se vrátil domů, snažil se udělat i ve své zemi vše pro to, aby se lidé měli dobře.

    Smutná Anka

    Anka žije v lesích, má pole, zvířata a vše, co k životu potřebuje. Jenže žije daleko od všech lidí, tak si připadá sama a nemá s kým promluvit. Jednoho dne k ní zabloudí pastýř Ondra, který hledá, kde by se jeho ovce mohly napást. Doma má 6 dětí a je na ně sám, protože mu žena zemřela. Anka mu řekne, že se jeho ovce mohou klidně napást u ní, místa má dostatek. Nakonec se k Ance přestěhují nejen ovce, ale také Ondra, které mu se Anka zalíbí, a jeho děti. A rázem je i u Anky živo.

    Král Nikdá

    Od sedmého příběhu na čtenáře čekají slova trojslabičná. Hned v tom prvním se seznámí s králem Maximem, kterému ale lidé někřeknou jinak než král Nikdá. Pokud totiž kdoli krále o něčo požádá, vždy slyší jen “Nikdá”. Král totiž dbá jen na své zájmy a ostatní ho nezajímá. Dokonce ani když zemi pustoší drak, tak lidem nepomůže. Jenže drak se dostane i k zámku a přikáže králi, ať mu dá za ženu svou dceru nebo spálí celý zámek. Král všechny okolo prosí o pomoc, ti ale dobře pamatují, jak se k nim král choval, a odmítnou. Až na jednoho sluhu…

    Klobouk princezny Viktorky

    Princezna Viktorka byla hodně marnivá. Ráda se parádila a ze všeho nejvíce měla ráda své klobouky. Jednou ji ho ale odfoukl vítr a Viktorce to bylo moc líto. Vyhlásila, že kdo ji klobouk donese, toho si klidně vezme za muže. Slyšel to Martin, kterému vítr zavál klobouk přímo do cesty. A vydal rovnou za princeznou. Předtím se ale převlékl za starého čaroděje. A domáhal se, že si tedy vezme Viktoku za ženu. Ta se však bránila, dokonce se chtěla vzdát všechno, i klobouků, jen ať ji čaroděj nikam neodnese. Nakonec Martin ukázal svou pravou tvář…

    Nejkrásnější dveře

    Poslední příběh je krátký a vypráví o maličké zemi, kde stál čarovný kostelíček. Měl krásné dveře a kdo je otevřel, ocitl se v čarovné zemi. Jenže kostelík jednoho dne zmizel…

    Formát knihy

    Kniha je trochu menší než formát A5. Má pevné desky, je tenká a lehká.

    Cena a dostupnost

    Knihu můžete zakoupit přímo na e-shopu Nakladatelství Portál, kde stojí 199 Kč. Pokud ale narazíte na akci, lze ji pořídit i levněji.

    Celkové hodnocení

    Kniha přináší 9 příběhů s pohádkovým námětem, které jsou vhodné zejména pro první čtení. Všechny příběhy jsou originální a jak už to bývá, končí dobře. Najdeme v nich i různé pohádkové bytosti jako krále, prince, princeznu či draka.

    Pro mě je čtení těchto knížek celkem krkolomné, čtu je jen když Beky jinak nedá (což je naštěstí jen občas). Každopádně na první čtení pro děti je kniha skvělá – písmenka jsou velká, text je krátký a členěný do odstavců. Vše navíc doplněno o barevné ilustrace. Doporučuji tedy začínajícím čtenářům.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Chensie Ips Datum 17. 4. 2020


    Kniha, využívající genetickou metodu čtení - autor recenze: Chensie Ips

    http://www.svet-mezi-radky.cz/2020/01/recenze-zil-byl-kdysi-kdesi-hana.html

    Česká spisovatelka Hana Zobačová se zaměřuje na knihy pro děti, především pohádkové. Jejím nejnovějším počinem je právě Žil byl kdysi kdesi, spadající do pohádkové tvorby. Kniha je hodnotná tím, že vychází ze zásad genetického metody výuky čtení a tím pomáhá cílovým čtenářům. U nakladatelství Portál si můžete přečíst článek, týkající se této publikace.

    Styl psaní je v rámci výukové metody, která se těší velké přízni rodičů i dětí a postupně se dostává do popředí. Text je psán velkými tiskacími písmeny pro snadnější čtení. Příběhy jsou podle všeho řazeny od toho nejjednoduššího na čtení až po ten nejkomplikovanější. Prakticky se jedná o pasáže složené z jednoslabičných, dvouslabičných, trojslabičných a čtyřslabičných slov dle náročnosti.

    Publikace obsahuje devět pohádkových příběhů, založených na této metodě. Ty jsou tedy srovnané od nejjednodušších textů, založených na jednoslabičných slovech až po ty nejsložitější čtyřslabičné. Snadno tedy malý čtenář může postupovat a zvyšovat si úroveň, aniž by se ztrácel.

    Skvělé je, že tyto pohádky jsou nejen naučné, ale také rozvíjí dětskou fantazii. Malí čtenáři se totiž setkávají s klasickými pohádkovými bytostmi, se zvířaty a provází je dobrodružstvím dokonce i princové a princezny.

    Genetická metoda čtení označovaná též jako hlásková - spočívá v hláskování slov. Dítě nejprve „přehláskuje“ slovo, pak je teprve přečte dohromady. Spojuje tedy hlásky bez slabikování (s-l-o-v-o – slovo). Zjednodušeně řečeno, vychází se z intuitivního čtení po hláskách, které si osvojují už předškoláci. Tato metoda se dnes pojímá jako metoda přirozená vývoji dítěte. Zdroj: nakladatelství Portál

    Ilustrace ilustrátorky Michaely Bergmannové jsou veselé, barevné, příhodně dětské a roztomilé, takže malé čtenáře zbytečně neodvádí od čtení svou vyzývavostí, ale přesto šikovně příběhy doplňují a ozvláštňují děj.

    Mgr. Hana Zobačová je speciální pedagožka, redaktorka a autorka knih pro děti. Nezabývá se však metodou genetického čtení jako jediná. Kupříkladu spisovatelka a učitelka s dlouholetou praxí Eva Horáková u nakladatelství Portál vydala obdobný titul v roce 2018 s názvem Moje maminka je nej

    Ačkoliv prozatím nemám možnosti srovnání se svým synem a zkouším tituly na prvňáčcích svých známých, jsou pohádky velmi dobře přijímány a dětem se líbí. Když je čtu se synem, tak pro dospělého člověka je takové čtení spíše nepříjemné, ale věřte, že dětem prospívá. Určitě doporučuji a už se nemohu dočkat, až mi budou předčítat moji chlapečci. :)

    Přečíst celou recenzi Zavřít