Ottomanská, Vladimíra: Jógové pohádky - autor recenze: 1v8nahttps://www.alik.cz/a/jogove-pohadky-recenzeUrčitě se již každý někdy setkal se pojmem jóga. Co však jóga je? Je to jen jakési cvičení? Nebo je to způsob životního stylu? Nebo sport? Obecně je jóga soubor různých praktik a postupů, které mají sloužit k uklidnění mysli. A Jógové pohádky dávají možnost se s jógou více seznámit.
Kniha Jógové pohádky vyšla v letošním roce, tedy v roce 2022. Napsala ji Vladimíra Ottomanská a ilustrovala Patricie Koubská.
Něco málo o spisovatelce
Vladimíra Ottomanská vystudovala předškolní a speciální pedagogiku a také fakultu tělesné výchovy a sportu. Řadu let působila jako učitelka v mateřské škole a v současnosti je ředitelkou mateřské školy Ottománek. Kromě Jógových pohádek vydala knihy jako například Co napoví stromoví, Když se řekne rozcvička nebo Rok stromů.
O knize Jógové pohádky
V knize se nachází celkem dvanáct kapitol. Každá z nich má své téma a nabízí ucelenou jógovou lekci. Tu lze obohatit dechovým cvičením, mantrou nebo prstíkovou rozcvičkou. V úvodu knihy najdeš přesné vysvětlení a podrobný návod na dechová cvičení, mantru i prstíkovou rozcvičku.
Ptáš se, co je mantra? Mantra je posvátné slovo, jehož opakováním, ať už zpěvem nebo vnější hlasitou hudbou, se v józe (může být i v náboženství, konkrétně v hinduismu) dosahuje soustředění, povzbuzení nebo utišení či uklidnění.
Mě osobně nejvíc zaujalo právě dechové cvičení. To tvoří velmi důležitou součást dětské jógy. V jógové praxi se téměř vždy dýchá nosem, a to z následujících důvodů:
- zadržení nečistot v nosních dírkách,
- ohřátí a zvlhčení vzduchu,
- zpomalení dechu (cesta nosem je delší než cesta ústy),
- lepší okysličení mozku,
- uvolnění napětí v mysli.
V úvodu knihy jsou také tipy na přivítání, jógové hry, aktivity i relaxaci. Při józe je možné používat i různé pomůcky jako například švihadla, obruče, lana, stuhy nebo šátky. Používají se i jógové karty, na kterých jsou obrázky pozic a většinou i postup nácviku a motivační básnička. Na obrázku můžeš vidět ukázku úvodu do kapitol.
Co se mi líbí a oceňuji, je to, že každá jógová pozice (v jedné kapitole jich najdeme 10–15) je v textu vždy vyznačena tučně.
Každou pohádku a příběh spojuje malá vodní kapka, která má sen dostat se do moře. Na začátku každé pohádky nebo příběhu najdeš seznam potřebných pomůcek, vyjmenování jednotlivých pozic v samotné kapitole, tipy na aktivity a hry.
Na konci každé pohádky nebo příběhu je popis dechového cvičení a doplňující otázky. Ty se mi hodně líbí, protože zkoušejí čtenářovu pozornost a je možné na jejich základě rozvinout diskuzi.
Chceš být malý či velký jogín? Mám tu pro tebe desatero malého jogína:
- vždy cvičím v čistém, příjemném a teplém prostředí
,- používám vlastní podložku, která neklouže
,- cvičím ve volném a pohodlném oblečení bez bot a ponožek
,- necvičím s plným bříškem (jsem aspoň hodinu po jídle),
- nepřeceňuji svoje síly,
- dýchám nosem, pokud není uvedeno jinak,
- pozice cvičím vždy na obě strany těla,
- všechny pozice, hry a aktivity provádím, jak nejlépe umím,
- učím se vnímat svůj dech a svoje tělo,
- učím se vnímat sám sebe mezi ostatními.
Moje dojmy
Kniha má čtivé pohádky i příběhy. Líbí se mi, že je psaná jako jeden velký příběh jedné kapky vody, která má sen dostat se do moře a za svým snem se snaží jít. Jednotlivé kapitoly na sebe nenavazují, ale jsou spojeny právě příběhem kapky, aby vše dávalo smysl.
Kniha je za mě vhodná jak pro učitele, učitelky či lektory jógy, tak i pro čtenáře, kteří si chtějí jen přečíst pohádku a józe se nevěnovat. My jsme třeba s dcerou některé jógové pozice zkoušely a na to, že jí v únoru budou teprve čtyři roky, si vedla velmi dobře.
Popisy i nákresy jógových pozic, které najdeš na konci knihy, jsou jasné a srozumitelné. Může se do nich pustit i laik a úplný začátečník.
Příběhy i pohádky jsou krátké, velmi čtivé a poučné. Doplňují je skvělé ilustrace. Kdyby byla možnost si je vybarvit, neváhám ani chvíli. Z kapitol vždy plyne nějaké poučení. A ze všeho nejvíc za mě byly výborné doplňující otázky na konci každé pohádky či příběhu. Nutí to čtenáře k zamyšlení a hlubšímu vnímání samotné knihy.
Zajímáš se, proč jsou na obrázku ty modré tečky? Slouží jako oddělovač mezi otázkami za kapitolou a příběhem kapky.
Bohužel jsem na knize našla i jeden větší nedostatek. A to formát knihy. Kniha je v tzv. paperbacku. To znamená, že nemá pevnou vazbu. A to je za mě velký problém. Protože pokud se s knihou pracuje, nosí se v tašce, několikrát se osahá, tak tím, že nemá pevnou vazbu, se výrazně dříve opotřebí, mohou na ní vzniknout oslí (zohýbané) rohy a pomačká se.
Hodnocení knihy: čtyři hvězdičky z pěti.