Muzikopohádky

Tištěná kniha (2021)

0 % 3 recenze

169 Kč

199 Kč −15 %, ušetříte 30 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2021)

Ilustrátor
Patricie Koubská
Počet stran
104
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2021
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
23209901
EAN
9788026217299
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1729-9
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Kniha v sobě snoubí pohádky, písničky, muzikoterapeutické a hudebně vzdělávací hry a postupy výroby hudebních nástrojů. Ke každé pohádce náleží písnička odkazující k tématu pohádky, stejně tak hry i ruční výroba nástrojů jsou laděné v duchu pohádky. Podle knihy lze vést hodiny ve školkách či na nižším stupni ZŠ, ale i hrát si s dětmi hry doma a předčítat pohádky před spaním. Hlavní myšlenkou této knihy je propojení příběhu s dalšími výchovně vzdělávacími a terapeutickými procesy. V každé pohádce je řešena situace, která vychází z dětského prostředí (přátelství, láska, zrada, poslušnost, neshody v komunikaci atd.). Je zde kladen důraz na pochopení situace, pojmenování pocitů, prožití dané situace a rozebrání možných reakcí za pomocí právě terapeutických technik. Děti se též učí základní dovednosti v oblasti hudební výchovy.

Šárka Komárková je učitelka pro druhý stupeň ZŠ, obor matematika - hudební výchova. Absolvovala klasický kurz muzikoterapie u Markéty Gerlichové v Praze. Ve své knize vychází z vlastních bohatých zkušeností s prací s dětmi.

O autorech

Komárková, Šárka

Komárková, Šárka

Všechny knihy autora

Patricie Koubská Mgr. Patricie Koubská (1973) je česká ilustrátorka a výtvarnice, která pravidelně ilustruje knihy nakladatelství Portál a je členkou Středočeského sdružení výtvarníků. Vytvořila také výtvarné podklady pro animace k seriálu ČT Biblická pátrání.

Všechny knihy autora

Recenze (3)

  • Autor recenze Lenka Štveráčková Datum 14. 2. 2022


    Komárková, Šárka: Muzikopohádky - autor recenze: Lenka Štveráčková

    https://www.kritiky.cz/muzikopohadky-metodicka-prirucka-pro-hudebni-vychovu/

    Pracujete s dětmi v mateřské škole či různých zájmových kroužcích? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Máte rádi hudbu a pohádky? Tak právě vám je určena novinka nakladatelství Portál s názvem Muzikopohádky, jejíž autorkou je Šárka Komárková.

    Hned na začátku knihy naleznete poděkování autorky všem těm, co se na knize podíleli, případně autorce pomáhali. Muzikopohádky vznikaly postupně, když autorka uspávala svou dceru. Celistvost Muzikopohádek je dobrým pomocníkem pro hudební výuku v mateřské škole a na prvním stupni základních škol.

    V knize vás čeká celkem 17 pohádek o zvířátkách, trpaslících, vílách, skřítcích, čarodějnicích, princeznách, strašidýlkách, vlastně i dětech. Pomocí pohádky děti pochopí různé situace, které díky příběhu prožijí. Za každou pohádkou autorka připravila různé muzikoterapeutické hudebně vzdělávací hry, písničky s notovým zápisem, náměty na tvoření různých hudebních nástrojů i podrobným postupem a obrázky, pohybové hry, rozpočítadla a různá rytmická cvičení. Na konci každého příběhu naleznete otázky k zamyšlení, které můžete s dětmi v komunitním kruhu probírat a povídat si o nich.

    Kniha je naprosto báječná. Ocení ji učitelky mateřských škol, prvního stupně základních škol, vedoucí pohybově - hudebních kroužků, ale také rodiče, či prarodiče, kteří mají rádi hudbu, pohyb i pohádky.

    Kniha je přehledná, srozumitelně psaná, s podrobnými návody na výrobu rozmanitých hudebních nástrojů, námětů na různá cvičení, písničky s notovým zápisem, které si s dětmi můžete zahrát na různé hudební nástroje a zazpívat. Tato metodická příručka je na knižním trhu velice unikátní svým obsahovým zaměřením, což je hudební výchova a tak velké množství námětů na výrobu hudebních nástrojů i muzikoterapeutických her.

    Rozhodně ji s dětmi v mateřské škole vyzkouším, jelikož nás čekají témata spojená s obdobím Masopustu, které je rozhodně o hudbě, tanci a hudebních nástrojích, věřím, že se mně tato metodická příručka bude hodit.

    Nejvíce mě zaujala pohádka skřítka Hudbína a následně výroba hudebního nástroje Skřítka Hudbína z PET víček, které si s dětmi vyrobíme.

    Pohádky, písničky a muzikoterapeutické hry Šárky Komárkové nejsou zdáním dobra. Je to dobro samo. Kdybych popustila svou fantazii, tak mi Šárka Komárková připadá jako víla z pohádky o dřevěných střevících. Šárka je v pohádkách doma. Má dětskou duši a upřímný vztah k dětem. Kdybychom ji chtěli zařadit do šablon obecně ctěných a pohodlných střevíčků, vzali bychom jí tím to nejvlastnější. Proto nebudu déle zvažovat, co ještě k jejím pohádkám napsat. Ale mohu doporučit pouze jedno: Přečtěte si je. Budou inspirací dětem a nám dospělým dovolí znovu nahlédnout do čistého světa dětské fantazie. Slova Jitky Molavcové.

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze Žaneta Křížová Datum 2. 2. 2022


    Komárková, Šárka: Muzikopohádky - autor recenze: Žaneta Křížová

    https://vytvarna-vychova.cz/muzikopohadky/

    Nedokázala bych lépe než anotace popsat, o čem Muzikopohádky jsou. Abyste si ale trochu víc dokázali představit, co v knize najdete, nastíním její obsah.

    Hned na začátku bych chtěla zmínit promyšlenost a provázanost jednotlivých činností. Jedná se o takové jednodenní hudební projekty, kdy na počátku stojí pohádka, která v sobě vždy nese nějaké ponaučení, které se rozebírá v diskusi, aby mu děti porozuměly a hlouběji se nad ním zamyslely. Následuje písnička, která je jakýmsi zhudebněním děje přečtené pohádky. Na písničku navazuje hra motivovaná pohádkou zpravidla spjatá s hudbou. Jedná se o hry muzikoterapeutické, ale také pohybové, hudebně pohybové, hudebně vzdělávací. Na závěr každé kapitoly si děti mohou vyrobit jednoduchý hudební nástroj.

    Celkem kniha čítá 17 kapitol.

    • Pohádky dlouhé na 2 – 2,5 stránky se příjemně čtou. Děti se v nich dozví leckdy i nové poznatky jako například, co pomáhá na spánek, k čemu je dobrá kopřiva, nebo se obeznámí s méně známými zvířaty. Každá pohádka v sobě nese velké poučení týkající se lidských vlastností i chování. V pohádkách jsou zvířata polidštěna, vyskytují se v nich různí skřítkové a víly s kouzelnými schopnostmi. V mnoha pohádkách se na pozadí objevuje téma spjaté s hudbou.
    • K zamyšlení – Otázky, které by ověřovaly, jak děti pohádku pozorně poslouchaly, zde nehledejte. Otázky vedou k přemýšlení o lidských vlastnostech a chování, o kterých pohádka pojednávala.
    • Písnička – Text, délka písní i melodie nejsou pro děti předškolního věku náročné. Notový zápis písní je nejčastěji v tónině C dur, D dur a A dur, aby je svým hlasovým rozsahem zvládly vyzpívat děti, pro které je kniha určena. Pokud se při hře na piano vyhýbáte písním s předznamenáním, tak jejich nácvik bude pro vás zpočátku náročnější, ale vlivem chytlavých melodií věřím, že to nevzdáte a některou z nich naučíte sebe i děti.
    • Muzikoterapeutická hra – Rytmická cvičení, tanec s rekvizitami, vyjádření nálad hudebními nástroji, situační hry, vnímání odlišných stylů hudby, to a daleko více najdete v této části.
    • Výroba hudebního nástroje – V každé kapitole dostanete tip na výrobu hudebního nástroje z běžně dostupných pomůcek (přírodniny, plastové lahve a víčka, korálky, luštěniny, karton, ruličky, kolíčky). Autorka předkládá postup na výrobu dešťové hole, chrastící želvy, zvonkohry, kastanět, bubínku nebo rumbakoule. Při výrobě vám hodně pomohou kresby zachycující buď hotový nástroj anebo zakreslený postup krok po kroku.

    Za mě opět skvělá publikace s nápady zaměřenými na hudbu. Tematicky pohádky nekorespondují s týdenními plány, ale to není podmínkou žádné metodické knihy. Ti, co je budou chtít zařadit do práce v průběhu roku, si určitě najdou prostor, kam je začlenit. A abych neopomněla na rodiče, tak není problém realizovat aktivity i s jedním dítětem.

    autor recenze: Žaneta Křížová
    https://vytvarna-vychova.cz/muzikopohadky/
    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 8. 10. 2021


    Komárková, Šárka: Muzikopohádky - autor recenze: ?

    https://knizkyzpaloucku.blogspot.com/2021/07/recenze-sarka-komarkova-muzikopohadky.html

    Hledáte cestu, jak propojit pohádku s hudbou? Chtěli byste si s dětmi vyrobit hudební nástroje a nevíte, jak na to? Zpíváte rádi? Pokud ano, určitě se podívejte po Muzikopohádkách Šárky Komárkové. Autorka je učitelka hudební výchovy na druhém stupni a své zkušenosti bohatě zúročila v této knížce.

    V publikaci nalezneme celkem 17 pohádek. Na ně navazují další aktivity. V každé z pohádek je řešená situace, která vychází z dětského prostředí (neochota půjčit hračku, obtížné hledání kamaráda, správná komunikace, smutek, pýcha, předsudky, strach, správné chování v lese, správné rozdělání ohně, řešení nesvárů mezi sourozenci, chození bosky, panovačnost, dobré vztahy ve třídě).

    Struktura publikace je následující: Nejprve si vždy přečteme pohádku, za níž následují otázky k zamyšlení. Poté si s dětmi můžete zazpívat písničku, k níž je doplněn také notový zápis. Ještě je připojena jedna nebo více muzikoterapeutických her spojených s pohybem a hudebními nástroji. Na závěr tohoto celku si děti můžou vyrobit hudební nástroj. Doprovodné aktivity jsou vždy laděny do ducha pohádky. Takže jak je vidět, publikace je napěchovaná doprovodnými aktivitami, které lákají k vyzkoušení. Tematika hraní s hudbou je tu využita na maximum.

    Mě nejvíce zaujala pohádka O třech kamarádkách, která vypráví o třech dívkách a kamarádkách – Nelince, Stelince a Martince. Nelinka byla stydlivá, Stelinka se ničeho nebála a Martinka dokázala urovnat všechny spory. Tím, že byla každá z dívek jiná, se vzájemně doplňovaly. Jednou k nim do třídy přišla nová žačka Markétka, která jen podváděla a lhala, vždy jí to však prošlo, protože se uměla přetvařovat. Proto také žádné kamarády neměla. Trojka dívek na ni vymyslela past, díky které Markétce ukázaly, co je to kamarádství. Nakonec spolu všechny čtyři holčičky začaly kamarádit a Markétka pochopila, že podvádět a lhát se nevyplácí.

    V této pohádce se nabízejí různé konce. Klade otázku proč je lepší se domluvit. Ale možná se autorka mohla vyhnout v písničce klišé, že pravda a láska zvítězí.

    Velmi pěkný byl také příběh o opičce Bětce, která dělala lumpárny, ale nakonec se polepšila. Na tento příběh navazovala zdařilá aktivita – zahraní příběhu pomocí hudebních nástrojů.

    V pohádkách nevystupňují jen děti, ale i různé pohádkové bytosti, zvířata, skřítci, víly, trpaslíci, ale také záporné postavy, jako skřeti, strašidýlko, kouzla a čáry. Skřítek Hudbín má v kapse vždy nějaký hudební nástroj, který děti rozveselí nebo umí pomoct při řešení problémů. Víla Bylinda dokáže vyléčit neduhy a trápení pomocí bylinek. Skřet Halibaba dokáže vyvolat rozbroje a vztek. Víla Dobruška s kouzelnými květinami umí vytvořit dobrou náladu.

    Ilustrace má na svědomí Partricie Koubská, jsou vyvedeny jen černou tužkou, přesto knihu oživí. K potřebám knihy to stačí, protože s ní bude pracovat především učitel nebo rodič.

    Líbilo se mi, že pomoci knihy si děti mohly vyrobit různé hudební nástroje, což je určitě zaujme. Jaké nástroje si můžou vyrobit? Bubínek, rumbakouli, dešťové hole, chrastící želvy, náramek s rolničkami, hrací domeček. Hry jsou pěkně vysvětleny a popsány, stejně tak nechybí ani přehledné návody k výrobě hudebních nástrojů. Některé úkoly se mi zdály obtížně proveditelné, např. nasazení poklic na tlapy ve stopované skřítka Hudbína nebo honěná s hudebními nástroji. Škoda, že u některých výrobků nejsou přiloženy šablony k tvoření v původní velikosti.

    Zhodnocení a doporučení

    Publikace je napěchovaná různými aktivitami. Děti se vždy můžou těšit na pohádkový příběh, na nějž navazují otázky k zamyšlení, poté následuje písnička, muzikoterapeutická hra a výroba hudebního nástroje. Vše je laděno do ducha pohádky.

    Pohádky jsou určené pro děti od 4 do 6 let. Využijí pedagogové na 1. stupni i v předškolním vzdělávání, ale také muzikální rodiče přímo doma. Za sebe můžu jen doporučit.

    Přečíst celou recezi Zavřít