Fošenbauerová, Eva: Rok s pohádkami, hádankami a říkadly - autor recenze: Žaneta Křížováhttp://vytvarna-vychova.cz/rok-s-pohadkami-hadankami-a-rikadly/Pokud pracujete s předškoláky a zároveň hledáte zajímavou publikaci, ve které si s nimi procvičíte vše, co by měli zvládnout před nástupem do ZŠ, sáhněte po tomto velice povedeném pracovním sešitě.
Kniha je členěna do měsíců od září do srpna, kdy témata souvisí se školním rokem (houby, plody podzimu, listy, ptáci, sníh a zima, jarní květiny, velikonoce, čarodějnice, měsíce v roce, cestování). Každý měsíc obsahuje motivační pohádku, hádanky, říkadla, logopedické hrátky, pracovní listy a další rozličné vzdělávací aktivity, které vychází z potřeb RVP. Ve všech činnostech se prolíná probírané téma.
Pohádka dlouhá na půl stránky slouží jako motivační text pro plnění dalších úkolů v pracovním sešitu. Díky své délce si ji mohou přečíst i začínající čtenáři. Následují originální hádanky a říkadla, která jsou autorčinou prací jako ostatně vše v této publikaci. Nedocenitelným pomocníkem budou logopedické hrátky využitelné pro logopedickou prevenci s problémovými hláskami. V každém měsíci se autorka zaměřila na procvičování jiné skupiny hlásek. Další aktivity, které následují, jsou velmi rozmanité – jedná se o výtvarné a hudební činnosti, rozvoj všeobecných znalostí, matematických představ (první, poslední, největší, nejmenší, řazení podle velikosti), sluchové hry (poznávání hlásek, zvířat podle hlasu), jazykové hry (synonyma, antonyma, homonyma, tvoření množného čísla, vytleskání a počítání slabik, zdrobněliny, zvětšování, zmenšování), smyslové i pohybové hry.
Pracovní listy jsou pro každý měsíc vytvořeny tři (pro červenec a srpen dva). Každé roční období je ukončené pracovním listem navíc, kde děti řeší sudoku (podzimní, zimní, jarní, letní + zopakování všech období). Pracovní listy se zaměřují na časovou posloupnost, obtahování cest, vytleskávání slov, počítání do 10 a zápis; dokreslování obrázků, přiřazování (listů ke stromům, stínů, čísla k obrázkům dle slabik atd.), výběr (podle určitého kritéria, co do skupiny nepatří), grafomotoriku, hledání chyb v obrázku, stříhání, skládání, lepení.
Pokud jste učitelkou v MŠ, tato metodická příručka vás rozhodně nezklame. Je přehledná s dostatkem aktivit pro jednotlivá témata a milými ilustracemi od Patricie Koubské, které většina z vás zná. Publikaci mohou používat i rodiče předškoláků, kteří budou opakovat získané znalosti hravou formou a připraví tak komplexně své děti pro vstup do 1. třídy.