UČÍME SE: Šimonovy pracovní listy zaměřené na logopedii - autor recenze: Karol
https://zivotpodlekarol.blogspot.com/2019/03/ucime-se-simonovy-pracovni-listy.html
Šimonovy pracovní listy jsem si zamilovala v loňském roce, kdy jsem psala recenzi na pracovní listy č. 23 a pracovní listy č. 24.
Jsou zaměřené na mateřské školy a první ročníky základních škol a jsou to v podstatě předlohy ke kopírování se kterými můžete pracovat nejen doma s dětmi, ale také v kolektivu.
Přijdou mi naprosto geniální a za nízkou cenu a proto bych Vám ve spolupráci s nakladatelstvím Portál chtěla představit další z nich - tentokrát zaměřené na logopedii, která je u nás aktuální.
ŠIMONOVY PRACOVNÍ LISTY č.6 - LOGOPEDICKÁ CVIČENÍ I
Soubor logopedických cvičení a her pomůže dětem předškolního věku i malým školákům rozšiřovat slovní zásobu a zlepšovat vyjadřovací obratnost. Současně přispěje k rozvoji sluchového vnímání, zrakové orientace, sluchové a zrakové paměti.
Při vybarvování, vystřihování a skládání obrázků se zlepšuje i motorika rukou. Tato cvičení jsou vhodná i pro zdokonalování řeči žáků s vadami řeči a sluchu ve speciálních školách
Tato první část souboru logopedických cvičení obsahuje 22 pracovních listů k 11 hláskám.
OBSAH PRACOVNÍCH LISTŮ
- Předmluva
- Seznam her a cvičení
- U domu
- U potoka
- Na louce
- Na pouti
- Náš domov
- Na ulici
- Na sněhu
- Svatba
- U kolotoče
- U školy
- Doma
Každé písmeno obsahuje nejdříve krátký text, který dítě seznámí s příběhem. Následně probíhá práce s obrázkem, kdy motivujeme děti právě dle krátkého textu a obrázku.
Velké obrázky mohou sloužit také jako omalovánky, které si dítě vymaluje dle své fantazie.
Kartičky s malými obrázky na druhé straně obsahují názvy se zvýrazněnou hláskou, na kterou jsou konkrétně zaměřeny.
ŠIMONOVY PRACOVNÍ LISTY č.7 - LOGOPEDICKÁ CVIČENÍ II
Tato druhá část souboru logopedických cvičení obsahuje 22 pracovních listů ke 13 hláskám. Některé jsou zaměřeny na hlásky artikulačně jednoduché, jiné na artikulačně náročnější.
OBSAH PRACOVNÍCH LISTŮ
- Předmluva
- Seznam her a cvičení
- Venku u jámy
- Nemocný Hynek
- V cirkusu
- Na chodníku
- Vánoce
- U vody
- Teta iveta
- Na hájovně
- U lípy
- Na zahradě
- V přírodě
Vše je stejné jako v první části. Každé písmeno obsahuje nejdříve krátký text, který dítě seznámí s příběhem. Následně probíhá práce s obrázkem, kdy motivujeme děti právě dle krátkého textu a obrázku.
Ke každé kapitole je opět i velký obrázek, který si může dítě dle své fantazie vymalovat.
A malé kartičky s obrázky, stejně jako v první části, mají z druhé strany název se zvýrazněným písmenem, na které jsou konkrétně zaměřeny.
ŠIMONOVY PRACOVNÍ LISTY č.10 - ROZVOJ OBRATNOSTI MLUVIDEL A NÁCVIK DÝCHÁNÍ
Soubor 32 pracovních listů obsahuje cviky, které přispějí k rozvoji obratnosti mluvidel. Na rubu každého pracovního listu jsou uvedeny metodické pokyny k příslušnému cvičení. Uvolněná mluvidla jsou nutná pro "čistou" řeč a proto je gymnastika mluvidel důležitou prevencí vzniku vadné výslovnosti.
Do první části sešitu autorka zařadila cvičení zaměřená na rozvoj motoriky jazyka, rtů a čelistí. Děti si současně rozvíjejí i jemnou motoriku. Zvuková stránka cvičení se k motorické činnosti nenásilně připojuje.
Druhá část obsahuje dechová cvičení doplněná zábavnými činnostmi. Dechová cvičení vedou děti k přirozenému ovládání dechu, k hospodaření s ním, k plynulosti mluvených celků a k šetrnějšímu používání hlasu. Současně jsou i prevencí astmatických onemocnění.
OBSAH PRACOVNÍCH LISTŮ
- Úvod
- Klaun
- Krocan
- Mňam
- Žabka
- Podkovy
- Mlsná myška
- Medvěd
- Zajíček
- Hbitá myška
- Hroch
- Koala
- Ptakopysk
- Rybičky
- Tajemství
- Opice
- Zebra
- Krokodýl
- Mňoukání
- Velbloud
- Ryba
- Křeček
- Ježík
- Moje květina
- Voňavé dobroty
- Dva větříci
- Sova
- Psi
- Letadlo
- Ovoce
- Indián
- Korálky
- Odměna
Krocan - Ježík se zabývají gymnastikou mluvidel, kdy se jedná o gymnastiku jazyka, patrohltanový uzávěr, pohyblivost rtů, pohyblivost čelisti a pohyblivost tváří.
Moje květina - Korálky jsou zaměřeny na nácvik dýchání, které se týká hlubokého nádechu, hlubokého nádechu do břicha, hlubokého nádechu s artikulací, pomalého nádechu a výdechu, rychlého nádechu a výdechu, pomalého nádechu a přerušovaného výdechu, pomalého nádechu a rychlého přerušovaného výdechu, dýchání nosem, zadržení dechu apod.
U každé kapitoly máte napsáno, co v ní zrovna budete procvičovat, co budete potřebovat za pomůcky, jaká bude motivace a jaký bude postup.
Stejně jako v předchozích pracovních listech je i tento soubor doplněn o velké obrázky, které si může dítě vymalovat. Tentokrát se jedná převážně o obrázky zvířat.
Každé cvičení je z mého pohledu pro děti zajímavé, zábavné a hravé. Musím říct, že když chci s Klaudinkou procvičovat hlásky, tak jí to nebere tolik, jako když zkoušíme gymnastiku mluvidel a dýchání. To jí přijde víc zábavnější a srandovnější.
Některé aktivity můžete vystřihnout, vybarvit a zrovna v tomto případě "navlékat korálky" a vytvořit tak náhrdelník :-).
ZÁVĚREM
Jako malá jsem chodila na logopedii a milovala jsem ji. Pamatuju si, že mě to moc bavilo. S Klaudinkou nás logopedie čeká také a doufám, že jí bude bavit stejně, jako bavila mě.
Není na škodu mít zásobu pracovních listů k procvičování i doma ať už jako prevenci nebo jako trénování. Jsou to opravdu krásné a obsáhlé soubory pracovních listů doslova za pár korun. To se doma neztratí a jsou i krásnou inspirací pro upršené počasí nebo nemocné děti
Určitě ale mrkněte i na další díly. Každý z nich je totiž zaměřený na jiné téma, například - Rozvoj jemné motoriky, Grafomotorické cvičení, Rozvoj sluchového vnímání, Dopravní výchova, Celkový rozvoj, Grafomotorické pohádky a spousta dalších.