Kniha Psychiatrie byla vydána v populární komiksové řadě Seznamte se. Autor Nigel C. Benson a ilustrátor se v ní snaží čtenáře zábavným a přitažlivým způsobem seznámit s oborem psychiatrie. Kniha je určena zejména studentům psychologie či psychiatrie. Může být ale dobře srozumitelná a poutavá i pro laické čtenáře. V edici Seznamte se již nakladatelství Portál vydalo v roce 2005 Bensonův úspěšný komiks Psychoterapie. Nový komiks o psychiatrii by na tento úspěch rád navázal.
Celou knihou provází dvě postavy: postava zkušeného psychiatra a zvídavé dámy, kteří čtenáře poutavou formou zasvěcují do tajů psychiatrie. Jejich diskuse a výklad jsou provázeny černobílými ilustracemi. Kniha není strukturovaně členěna do kapitol. Její obsahovou náplň však lze rozdělit do několika tematických oblastí.
V úvodu je vysvětlen pojem psychiatrie a náplň tohoto oboru. Poté se autor ohlíží do historie a přehledně mapuje vývoj psychiatrie a to od období tzv. primitivní psychiatrie ve starověku až po konec 20. století. V tomto historickém exkurzu jsou velmi zjednodušeně popsány některé významné mezníky ve vývoji psychiatrie a také zmíněny významné postavy z řad tehdejších myslitelů, které měly na obor psychiatrie velký vliv. Autor mimo jiné zmiňuje Galéna, Paracelsa, Mesmera, Charcota, Freuda, Kraepelina a mnoho dalších. Přestože je pohled do minulosti oboru psychiatrie jen letmý, umožní čtenáři vytvořit si základní obraz o jejím vývoji.
Po zmapování historie jsou v knize vysvětleny hlavní příčiny duševních onemocnění, popsány vyšetřovací a léčebné metody používané v psychiatrii. Čtenáři je vysvětleno, co vlastně psychiatr prakticky dělá a jaké k tomu požívá nástroje. Na relativně malém prostoru lze získat informace o možnostech psychiatrické léčby, včetně přehledu nejčastěji používaných psychofarmak, vysvětlení nejčastěji používaných psychiatrických termínů i popis postupu v případě nutnosti nedobrovolné hospitalizace. Přestože autor vychází z prostředí britské péče o duševní zdraví, jsou informace často doplněny poznámkou z českých zdrojů např. odkaz na Český lékopis či českou právní úpravu některých problémů.
V další časti knihy je popsáno 8 základních okruhů duševních onemocnění. U všech těchto okruhů jsou charakterizovány hlavní kategorie onemocnění, jejich etiologie, symptomy a také možnosti léčby včetně prognózy. Autor se nezabývá přílišnými detaily, což umožňuje čtenáři získat povědomí a přehled o základních duševních onemocněních na několika desítkách stran. V popisu jednotlivých nemocí jsou dobře vystiženy a vysvětleny jejich nejtypičtější projevy. Dialog mezi komiksovými postavami je velmi poutavý a také poučný. Čtenář se tak velmi snadno dostává k zajímavým, uceleným, i když stručným charakteristikám hlavních duševních onemocnění.
V závěru se autor věnuje některým obecnějším otázkám jako je antipsychiatrické hnutí, financování psychiatrické péče, poukazuje na některá slabá místa oboru, ale i na možné výzvy pro psychiatrii do budoucna.
Knihu uzavírá seznam české literatury k úvodu do psychiatrie a také webové stránky několika center, kde lze hledat psychiatrickou pomoc. Poslední stránka je věnována informacím o autorovi a ilustrátorovi.
Recenzovaná kniha je čtivá a poučná. Jistě dokáže zaujmout velmi široké spektrum čtenářů od psychiatrických sester, studentů psychologie, psychiatrie až k těm, kteří se jen chtějí seznámit s tím, čím se psychiatrie zabývá. Jedná se o dobrý příklad populárně naučné literatury, který může poskytnutím informací srozumitelných široké veřejnosti přispět k destigmatizaci oboru psychiatrie.
Mgr. Tomáš Petr
Bulletin č. 8. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR. 1.9.2010, str.20