Seznamte se…

Teorie umění

Tištěná kniha (2008)

0 % 1 recenze

220 Kč

259 Kč −15 %, ušetříte 39 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2008)

Autor
Sturgis, Dan
Ilustrátor
Turner, Natalie
Překladatel
Adámek, Jan
Počet stran
192
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2008
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13501801
EAN
9788073673703
Nakladatelství
Portál
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Kniha předkládá zábavnou formou přehled všech důležitých historických i současných myšlenek a teorií, týkajících se umění. Začíná od jeskynních nástěnných maleb lovců mamutů, uvádí myšlenky řeckých klasiků Platona a Aristotela, mapuje klasiky středověku a renesance (Tomáše Akvinského, Giorgia Vasariho, Leonarda da Vinciho), probírá filozofii estetiky anglických racionalistů, německých hegeliánů, zmiňuje se o klasicích moderny a končí postmodernou. Kniha je určena studentům filozofie, estetiky, dějin umění, ale i všem zájemcům o teorii umění. R. Osborne je autorem dvou úspěšných komiksů, Sociologie (Portál, 2002) a Filozofie (Portál, 2006). D. Sturgis přednáší filozofii na univerzitě v Coloradu. N. Turner působí jako úspěšná ilustrátorka ve Skotsku.

O autorech

Osborne, Richard

Osborne, Richard

Všechny knihy autora

Sturgis, Dan

Sturgis, Dan

Všechny knihy autora

Turner, Natalie

Turner, Natalie

Všechny knihy autora

Turner, Natalie

Turner, Natalie

Všechny knihy autora

Recenze (1)

  • Kniha vyšla v oblíbené ediční řadě „Seznamte se…“, která populární a téměř komiksovou formou přináší širokému okruhu čtenářů přístupné úvody do různých vědních oborů, ale i děl významných vědců a filosofů. Je dobré vědět něco o umění, protože kladný vztah k němu obohacuje život (vnímání uměleckých artefaktů je zdrojem zvláštního potěšení, kterému se říkalo estetické cítění). A je také dobré vědět něco o moderním pojetí umění, abychom nestáli v rozpacích a údivu před artefaktem, který je vydáván za umělecký a my se přes veškeré vynaložené úsilí z něho nemůžeme potěšit. Teorie umění totiž prošla velkým vývojem a její hlavní koncepční kategorií už není krása jak tomu bývalo kdysi. Umělecký artefakt nemusí být krásný a doba experimentální estetiky krásna je už téměř zapomenuta.
    Zásadní otázkou je, jak se autorům této knihy, filosofu Sturgisovi, ilustrátorce Turnerové a pedagogu Osbornovi (který v dané ediční řadě už vydal Filozofii a podílel se na vydání Sociologie) podařila úzká kooperace, nezbytná pro to, aby kniha tohoto náročného polygrafického druhu byla úspěšná. Další otázkou je, jak kresebně ilustrovat abstraktní teoretickou tezi, nebo řadou několika kreseb vyjádřit celé historické období nebo umělecký směr. Mezi čtenáři této knihy nebude jistě jednotný názor zde se to tu podařilo, ale je možno říci, že se autorské trojici, podařilo předvést labyrint současných teorií umění. Dospěje totiž k závěru, že – jak se říká na konci této knihy: „Nacházíme se nyní v kultuře, která vytvořila tolik protichůdných teorií o tom, co je umění, a tolik různých uměleckých postupů, že lze již jen těžko říci, co vlastně je umění“.
    A tak, ačkoli se čtenář nedozví co je vlastně umění, bude po celou dobu četby této knihy, v jistém smyslu velmi napínavé, provázen tolika zajímavostmi, že knihu přečte, tak říkajíc jedním dechem a že se k ní bude vracet tak často, jak často se bude setkávat s moderním uměním a bude tu hledat odpovědi na své pocity ze setkání s ním. Dozví se opravdu mnoho, např. se seznámí s psychoanalytickým pojetím motivů umělecké tvorby, s analýzou základních uměleckých směrů, s „podivnou teorií abstraktního umění“, s postmodernismem, s myšlenkou, že „každý může být umělcem“ a s mnoha dalšími invencemi, teoriemi a koncepty. Kniha je skutečným průvodcem labyrintem minulého i současného výtvarného umění a číst ji rozhodně není ztracený čas, neboť se s uměním i „uměním“ často setkáváme a klademe si otázku co je co.

    Prof. PhDr. Milan Nakonečný
    Přečíst celou recenzi Zavřít