Mánie, deprese, Michelangelo a já

Zbláznění

Tištěná kniha (2020)

0 % 11 recenzí

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Překladatel
Bartošková, Linda
Počet stran
248
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13502601
EAN
9788026215868
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1586-8
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Jaké to je, když se zblázníte? Ellen Forney to postihlo krátce před třicítkou, kdy u ní propukla bipolární porucha. O svém životě, kde se střídá mánie a deprese, píše s nadhledem a s humorem. Dává nahlédnout do manických epizod, kdy se její život „rozjede“ a ona nad ním ztrácí kontrolu, i do epizod deprese, kdy se z jejího života vytratí barvy a smích. Nežije ale jen mánií a depresí, s humorem a nadsázkou popisuje, jaké to je, žít s nálepkou „blázna“. Výsledkem je temně vtipná a velmi osobní kniha.
Ellen Forney je ilustrátorka. Její komiks Zbláznění vyšel v mnoha světových jazycích.

O autorovi

Forney, Ellen

Recenze (11)

  • Autor recenze Martin Štefko Datum 22. 6. 2020


    Forney, Ellen: Zbláznění - autor recenze: Martin Štefko

    https://www.comics-blog.cz/2020/05/2118-zblazneni-manie-deprese.html

    Co si slibovat od knihy, která se jmenuje "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já"? Ano, rozhodně můžeme očekávat, že to bude kniha o tom, jak se někdo zblázní. Vlastně to bude sama autorka, i když aby to bylo přesnější, ona se nezblázní v průběhu času, ona už tak nějak blázen - z medicínského hlediska - je delší dobu, jen si to musela sama připustit, jen jí muselo docvaknout, že to, jak se chová, jak jedná, co prožívá, nejen vnitřně, přesně pasuje do toho, jak mají v lékařských příručkách odborníci vymezeni něco, co se nazývá bipolární porucha, respektive porucha bipolárního spektra, protože ono to tak jednoduché není a rozhodně nečekejte, že příznaky jsou u každého shodné. Ellen Forney si tohle uvědomuje zhruba někdy v roce 1998, kdy jí tohle poprvé její psychiatrička naznačí. A ona musí souhlasit s tím, že to tak je, i když se zrovna nachází ve fázi mánie a všechno je skvělé.

    Nečekejte od knihy "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já", že vám dá vědeckou definici toho, co je to bipolární porucha. Tu zde rozhodně nenajdete, i když v úplném závěru se Ellen Forney zaměřuje na to, že sama hledá odpověď na to, zda je její bipolární porucha příčinou toho, že je tak kreativní - autorka byla komiksovou kreslířkou už předtím, "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já" je jen jedno z jejích děl, kde se rozhodla být hodně osobní - anebo je kreativní i bez toho, aby byla bipolární a že vůbec nebude vadit, když se bude léčit, že prášky v ní její kreativitu nezabíjí. Jakou odpověď našla, to už nechám na vašem vlastním čtení. Pro shrnutí toho, co jsem se snažil tímhle odstavcem vyjádřit: "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já" není komiks o bipolární poruše, je to komiks o Ellen Forney a její osobní zkušenosti s bipolární poruchou a to, jak ji ona řešila, jak se chovala, jak ji vnímala.

    Kniha "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já" je osobní zkušenost o to, jak se musela Ellen Forney postavit bipolární poruše, jak to rozhodně nebylo jednoduché a jak si sama sobě sem tam docela úspěšně podřezávala větev. Ale vzhledem k tomu, že se autorce nakonec podařilo dopsat tenhle komiks, asi se dá celkem logicky očekávat, že to zvládla a že s bipolární poruchou žije a dá se s ní žít. Je zajímavé sledovat tuhle nemoc nejen z pohledu emočního, ale třeba i z pohledu finančního, to, jaké má dopady na každodenní chod života osoby, která takovou nemocí trpí. Díky tomu je kniha "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já" skvělým vhledem, protože bez osobní zkušenosti si to moc dobře nedokážeme představit, pokud nemocí sami netrpíme nebo nemáme v okolí někoho, kdo by jí trpě a my bychom znaly projevy nemoci nějak lépe. Suchopárné příručky rozhodně nemohou přenést tuto zkušenost tak dobře.

    Kniha "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já", respektive její autorka Ellen Forney, skvěle využívá komiksové médium, především pak kresbu k tomu, aby vyjádřila svoje pocity, aby vyjádřila svoje stavy, které by šlo jen těžko popsat slovy. Kresba je v tomhle směru mnohem expresivnější, dokáže lépe vyjádřit pocity, už jen proto, že v ní každý může vidět něco trochu jiného. Tohle je na komiksu skvělé a Ellen ví, že to může využívat. Její fotografie ze skicáku jsou prostě parádní, stejně jako to, jak se přímo pro komiks snažila vykreslit nějaké svoje představy. A je to úchvatný náhled. Kniha "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já" představuje osobní zpověď, ale zároveň je skvělou ukázkou toho, jak je komiks bohaté médium co všechno dovede vstřebat a předat čtenáři. Knihu "Zbláznění: Mánie, deprese, Michelangelo a já" by si měl rozhodně přečíst kdokoli, koho téma zajímá, ale především bych to doporučoval lidem, kteří slepě nedovedou pochopit, jak duševní nemoci ovlivňují jedince, kteří jimi trpí.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Káťa Moravcová Datum 22. 6. 2020


    Forney, Ellen: Zbláznění - autor recenze: Káťa Moravcová

    https://knihazaknihou.cz/zblazneni/

    Řekli vám, že jste „blázen“? Ovšem není „blázen jako blázen“… pokud vás tak nazve kamarád nebo sourozenec, je to „úplně normální“, ale v okamžiku, kdy vám psychiatr přidělí diagnózu, změní se vám svět… O druhé možnosti s osobitým, břitkým humorem vypráví komiks Ellen Forney. Nechte se pohoupat na křídlech mánie a zkuste prožít tíhu deprese – díky skvostným ilustracím nového komiksu Zbláznění – je to možné!

    Krátce před třicátými narozeninami Ellen Forney diagnostikovali bipolární poruchu. O svém životě, kde se střídá mánie a deprese, píše s nadhledem a s humorem. Dává nahlédnout do manických epizod, kdy se její život „rozjede“ a ona nad ním ztrácí kontrolu, i do epizod deprese, kdy se z jejího života vytratí barvy a smích, s nadsázkou popisuje, jaké to je, žít s nálepkou „blázna“. Výsledkem je temně vtipná a osobní kniha.

    Summa summarum

    Proč by si ilustrátorka měla PSÁT deník, že? Mnohem zábavnější pro ní bude si ho NAKRESLIT, přesně to si řekla Ellen Forney. Nakreslila a (trochu) napsala o svém životě s bipolární poruchou. Pocit na „zbláznění“ zná většina z nás, ale díky Zbláznění nahlédneme pod pokličku diagnózy, která vás v jedné své „fázi“ vynese do euforických výšin, aby vás pak zašlápla do dusivého bahna deprese a udělala z vás „živoucí zombie“. Myslím, že niterně intimní zpověď autorky je silně inspirativní jak pro ty, kdo mají s bipolární poruchou osobní zkušenosti, tak pro všechny ostatní: díky skutečnému (a skvěle namalovanému) příběhu čtenáři pochopí nepředstavitelné a překvapující množství záludností, které se sebou manio-depresivita přináší a zdravý člověk je „nevymyslí“ (protože si je neumí představit). Myslím si, že komiks Ellen Forney může pomoci všem lidem trpícím touto nemocí, protože nesděluje pouze autorčiny zážitky, emoční stavy , ale i „fakta“ týkající se této záludné nemoci. Navzdory tomu, že samotná diagnóza k smíchu není, komiks je velmi vtipný. Ilustrátorka se rozhodně nijak nelituje, svůj život s „nálepkou cvoka“ konstatuje věcně a s nadhledem. Své postřehy výborně okořenila černým humorem a skvěle naporcovanou dávkou ironie.

    Mně se komiks četl velmi hezky: co mě na něm překvapilo: A) „délka“ textů – u komiksů je většinou „psané“ slovo minimálně, zde tomu tak není, nicméně mě to potěšilo, B) otevřenost se kterou autorka popisuje své sexuální zážitky v období mánie ?? . Dále jsem se z knihy dozvěděla mnoho (pro mě) překvapivých informací např. to, že v USA stojí jedno sezení u psychiatra 200 dolarů a to, že léčba manio-depresivity je se vším „okolo“ tak nákladná, že autorce musí polovinu nájmu a sezení u psychiatričky platit matka … Doporučuji všem „pacientům“, terapeutům, zvědavcům a v neposlední řadě milovníkům komiksů ??

    Hodnocení: 100%

    autor recenze: Káťa Moravcová
    https://knihazaknihou.cz/zblazneni/
    Přečíst celou recenzi Zavřít