Moderní učebnice biologie ochrany přírody v České republice velmi dlouho citelně chyběla. Tuto mezeru nyní vhodně zaplňuje recenzovaná práce přeložená z amerického originálu, jejíž text čeští spoluautoři velmi dobře a citlivě doplnili pasážemi týkajícími se přímo naší republiky.
Bezpochyby ji uvítají nejen vysoké školy, pracovníci státních orgánů ochrany přírody, ale i celá řada dobrovolných nevládních organizací, které chtějí účinně pomáhat ochraně přírody a životního prostředí. Jako biolog bych tuto knihu doporučil i jako povinnou četbu našim politikům, ale i pracovníkům všech médií, kterým jsou pojmy ekologie, ochrana přírody a trvale udržitelný rozvoj více než mlhavé. O tom svědčí zejména ta skutečnost, že v České republice na rozdíl od většiny evropských národů se za kulturu považuje, snad díky našemu obrození, jen umění. Snad právě proto se naše republika připojila k významným evropským i světovým konvencím týkajících se ochrany přírody, druhové ochrany rostlin i živočichů jako jeden z posledních evropských států. Tuto skutečnost dokládá zejména kapitola o ochraně přírody na úrovni druhů a populací v části věnované mezinárodním dohodám a připojení se ČR k nim.
Kniha je rozčleněna do pěti kapitol věnovaných biologii ochrany přírody a biologické diverzitě, ohrožení biologické diverzity, ochraně na úrovni druhů a populací, ochraně přírody na úrovni společenstev a ochraně přírody v kontextu trvale udržitelného rozvoje.
Každá z kapitol je doplněna seznamem doporučených literárních pramenů a celou knihu uzavírá velmi reprezentativní seznam použité literatury. Přestože dílo je především obsáhlou moderní učebnicí ochrany přírody, je text přístupný i amatérským zájemcům. Zejména lze ocenit přehlednost jednotlivých kapitol, doplněných množstvím přehledných boxů, tabulek, grafů, obrázků, ale i fotografických ilustrací.
Autorům i nakladatelství Portál patří upřímné poděkování za vydání této knihy, jež představuje vynikající ediční počin.