Borin Van Loon, Nigel C.Benson: Psychoterapie

Psychoterapie je obor klinické psychologie, který se zabývá léčnou psychologickými prostředky. Tolik definice. Polokomiks Nigela C. Bensona a kreslíře Borina van Loona se prosekává pestrou paletou metod, počínaje starými zkušenostmi, přes legendu Freuda (bude mít letos 150. výročí narození), respektive psychoanalýzu, až po změť všemožných terapií posledních desetiletí 20. století.

Nejprve ke grafice: Borin van Loon je znám již ze svých předchozích počinů v této edici, Sociologie a Genetiky. Tentokrát upustil od koláží z ocelorytin počátku 20. století a vytvořil vlastní vtipné malůvky. Nigel C. Benson dodal scénář, viz obsah, alias rejstřík hesel.

Kniha začíná zeširoka, otázkami jako "Kdo je psychoterapeut ", či "Jak si vybrat terapeuta". Rozebrány jsou související termíny psychického zdraví, jako je Deprese nebo Bulimie a anorexie. Pak je zmíněna biologická terapie, to jest pilulky. Skrze historický přehled se čtenář dostane k Freudovi a tím celá psychoterapie vlastně začíná. Pro potřeby knihy je psychoterapie rozčleněna na šest skupin: Psychodynamickou, behaviorální, kognitivní, humanistickou, skupinovou a komplementární terapii.

Zmíněny jsou snad opravdu všechny přístupy a směry. V případě psychodynamické terapie se jedná spíše o hesla historicko-terminologická. Behaviorální a kognitivní přístupy jsou ryze aplikované. Je ovšem otázkou, zda averzivní léčba notoriků antabusem patří ještě do behaviorální nebo spíše už do biologické terapie (on v jistém ohledu byl i kat psychoterapeutem). Pod humanistickou terapii je zahrnuta rogersovská a gestalt terapie a přidružena je i terapie existencionální.

Humanistická terapie prosakuje i do části vyhrazené skupinové terapii, ve které je zmíněno psychodrama, transakční analýza, ale též tréning senzitivity či anonymní alkoholici. Pravou lavinu pojmů představuje doplňková terapie. Autor připomíná, že komplementární je zde myšleno jako náhrada za alternativní. Patří zde různé druhy masáží, ale též vůně, energie, vkládání rukou i tance.

Knihu uzavírají opět povšechnější otázky placeba, hodnocení účinnosti psychoterapií, etiky a nakonec se čtenář doví, jak se stát psychoterapeutem. Vlastně ne, na úplný konec čtenář nalezne rejstřík a dvě stránky odkazů na pokročilejší četbu.

RNDr. Jaromír Kopeček, Ph.D.