Nenásilná komunikace nás seznamuje se čtyřmi zásadními body či informacemi, které usnadňují vyjadřování i naslouchání: dává přednost pozorování faktů před moralistním posuzováním, umožňuje jasně si uvědomit, co cítíme a proč, a pomáhá nám rozpoznat a vyjádřit naše potřeby a hodnoty a vznést jasné a konkrétní požadavky v přítomnosti.
Základem knihy Nenásilná komunikace a moc je seminář, který měl v Itálii tvůrce metody Marshall Rosenberg ve spolupráci s Vilmou Costetti, trenérkou nenásilné komunikace v Itálii. Formou rozhovoru s účastníky semináře Rosenberg rozebírá různé kontexty moci, např. politiku, podnikání, školu nebo rodinu. Zabývá se i mocí empatie a jejím vlivem na lidské zdraví. Kniha nám jednoduchým jazykem ukazuje, jakým způsobem si teoreticky i prakticky osvojit moc, jejíž síla spočívá v tom, že jednáme v souladu a společně s druhými.
Nenásilná komunikace zná dva koncepty moci: moc nad někým a moc s někým. Moc nad někým má ten, kdo druhé kritizuje, obviňuje, odměňuje či trestá. Moc s někým má člověk, který zná a uznává svoje hodnoty a potřeby i hodnoty a potřeby druhých lidí, a ti mu v důsledku toho přisuzují pozici moci, protože věří, že jim pomůže v naplňování jejich potřeb.
Mohly by vás také zaujmout knihy: Nenásilná komunikace a Co řeknete, změní váš svět.
Marshall Rosenberg byl americký psycholog, mediátor, autor a učitel, který vytvořil metodu nenásilné komunikace, tj. proces, který podporuje partnerství a pomáhá řešit konflikty mezi lidmi, ve vztazích, a v komunitách. V Portále vyšly jeho knihy Nenásilná komunikace a Co řeknete, změní svět.
V knize najdete kapitoly
Vliv médií na komunikaci spojenou se životem
Nenásilná komunikace v politice
Moc ve výchově v rodině
Moc empatie ovlivnit zdraví
Nenásilná komunikace ve firmách
Nenásilná komunikace
Knihu přeložila Veronika Matiášková.
Veškerá hloubka, šíře a revoluční síla komunikačního procesu popsaného v této knize je výsledkem čtyřiceti let autorovy usilovné práce.