Jak se dá sociální fobie léčit?

Ukázka z knihy Sociální fobie (Ján Praško a kol., 2005)

Ukázka je z knihy Sociální fobie (Ján Praško a kol., 2005), kterou můžete koupit na našem e-shopu.

Přestože řada lidí je přesvědčená, že sociální fobie je rysem jejich povahy, a tudíž s tím nepůjde nic dělat, není to pravda. Sociální fobie je dobře léčitelná úzkostná porucha. Možnosti léčby jsou v zásadě dvě, obě velmi úspěšné:

  • léčba léky (zejména antidepresivy);
  • léčba psychoterapií (zejména kognitivně-behaviorální).

Samotná léčba léky ukazuje výrazné zlepšení u 70–80 % nemocných. Podobné výsledky dosahuje kognitivně-behaviorální terapie. Pokud léčba jedním způsobem nepomohla, je možná i kombinace obou přístupů. V následující části si řekneme více o obou hlavních přístupech v léčbě sociální fobie.

Jak rozrušit bludný kruh sociální fobie? 

Když chceme rozrušit bludný kruh sociální fobie, máme řadu možností:

  • Jednou z možností je vyhýbat se všem situacím, ve kterých pociťujete úzkost. V případě sociální fobie to znamená vyhýbat se tomu, co vlastně potřebujete zvládat – mezilidským situacím. Důsledkem bude izolace od lidí, uzavření v samotě, neschopnost pracovat.
  • Další možností je začít užívat léky. Ty změní biochemickou nerovnováhu na některých spojích v mozku a tím dojde ke snížení základní úzkosti.
  • Obtížnější cesta je naučit se zvládat svoji úzkost a strach ze sociálních situací pomocí expozicí – místo, abychom se situacím vyhýbali, postupně se jim vystavujeme tak dlouho, až se jich bát přestaneme. Aby expozice mohla být účinná, musí probíhat od lehčí k obtížnější, v hierarchicky uspořádaných krocích.
  • Další možností je postupně změnit svoje myšlení o tom, čeho se bojíte. Tomu se odborně říká kognitivní rekonstrukce. Při kognitivní rekonstrukci se člověk učí zbavovat iracionálních myšlenek typu: Určitě před ním vypadám hrozně! a nahrazovat je myšlenkami více odpovídajícími dané situaci – myšlenkami konstruktivními.
  • Pro řadu lidí se sociální fobií, zejména když jí trpí od dětství, je potřebné naučit se novým sociálním dovednostem. To znamená, že se potřebují postupně naučit chování v různých situacích, kterým se zatím nevystavili. Zjednodušeně se dá říct, že se potřebují naučit asertivitě.
  • Velmi vhodné je naučit se zvládat svou úzkost a strach pomocí zklidnění dechu a aplikované relaxace. Při aplikované relaxaci se člověk naučí snižovat své napětí před obávanou situací nebo přímo v ní.

    Z toho, co jsme si dosud řekli o vztahu vyhýbavého chování a sociální fobie, vyplývá, že nejdůležitější v léčbě bude vystavit se situacím, kterých se bojíte, a naučit se jim čelit. Odborně se tomu říká expozice. Během expozic pocítíte strach a potřebujete se naučit, jak ho překonat. To neznamená, že byste rovnou měli překonávat úzkost na hranici paniky, ale znamená to naučit se překonávat určitý strach, aniž byste na něj přehnaně reagovali. Po určité době, za předpokladu, že se obávané situaci nevyhnete nebo z ní neutečete, se vaše pocity strachu sníží samy od sebe.

Léčba léky 

Ne všechny léky používané v psychiatrii (psychofarmaka) jsou u sociální fobie vhodné. Anxiolytika – léky, které se běžně používají na rychlé snížení úzkosti, jako je např. Diazepam, Oxazepam, Neurol, Xanax, Lexaurin, Rivotril, příliš vhodné nejsou. Krátkodobě sice sociální úzkost sníží, v delší perspektivě účinnost ztrácejí a snadno na ně vzniká léková závislost. Pro krátkodobé snížení úzkosti na počátku léčby sociální fobie jsou vhodnější tzv. vysoce potentní benzodiazepiny, jako jsou clonazepam a alprazolam.

Vhodnější jsou antidepresiva, zejména skupiny léků, jako jsou RIMA (moclobemid), SSRI (paroxetin, fluoxetin, citalopram, sertralin, fluvoxamin a escitalopram), SNRI (venlafaxin) či NDRI (bupropion). Antidepresiva jsou léky, které umožňují lepší přenos signálu v některých neurotransmiterových systémech mozku tím, že zvyšují dostupnost chemických přenašečů na nervových zakončeních. Jde zejména o serotoninový, noradrenalinový a dopaminový přenašečový systém, který v úzkosti funguje nedostatečně. Po zlepšení fungování nervového přenosu na těchto zakončeních dochází k postupnému odeznívání sociální fobie. Vzhledem k tomu, že úprava nervového přenosu trvá řádově 10–14 dnů a vytváření odvážnějšího chování ještě déle, první projevy účinku antidepresiv se u sociální fobie dostavují většinou po 8–12 týdnech podávání léku. Bývá to tedy o něco později, než se běžně objeví účinek antidepresiv u depresí. Antidepresiva jsou velmi účinné léky u depresivních a úzkostných stavů, ale i v celé řadě dalších indikací (např. u chronické bolesti, únavového syndromu). Další předností antidepresiv je, že na ně nevzniká závislost.

Jak dlouho trvá léčba antidepresivy

Je velmi důležité nepřerušit léčbu antidepresivy předčasně. To by mohlo způsobit rychlý návrat příznaků. I po odeznění úzkostných stavů je nutné pokračovat v užívání léků. Podle doporučení expertů by mělo podávání antidepresiv trvat ještě nejméně rok až 18 měsíců po odeznění sociální fobie, při závažnějším průběhu i déle.

O autorovi