Realizace akce

Ukázka z knihy Fundraisingové aktivity (Zuzana Polačková, 2005)

Téměř každý typ činnosti, které pořádáte, může sloužit jako prostředek, který dokáže přinést finanční přínos pro vaši organizaci a její aktivity. Bez ohledu na to, půjde-li o koncert, fotbalový zápas celebrit, o oslavu stého výročí vaší organizace ukončenou velkým ohňostrojem, anebo cokoli jiného, myslete na jejich finanční potenciál.

Akce, od níž čekáte finanční profit, mohou být rozmanitě a téměř jakkoli rozsáhlé. Co mají však všechny podniky tohoto typu společné, je fakt, že očekávají od cílové skupiny aktivní účast a ochotu finančně podpořit cíle vaší organizace. Nemůžete ovšem od zúčastněných jen jednoduše vybrat peníze (přesněji řečeno, co nejvíce peněz), očekává se, že jim jako protislužbu za jejich velkorysost něco nabídnete. Může to být zážitek, zboží nebo zkušenost, ale zejména pocit jedinečnosti a důležitosti, pocit vděku za jejich peníze a podporu, které jsou pro plnění cílů vaší organizace významné.

Od začátku akce mějte jasně definovaný cíl, kterého chcete dosáhnout. Upřesnění cílů vám pomůže vytvořit charakter a dynamiku celého podniku.


Jaký je cíl akce?

• Chcete aktivitou upozornit na jméno organizace?

• Chcete akcí získat co nejvíce peněz?

• Je to příležitost pobavit dobrovolníky organizace a zároveň jim poděkovat?

• Chcete jen zaměstnat členy fundraisingové skupiny, aby se cítili využití?

• Chcete zaujmout skupinu vlivných lidí města?


Účastníci akce


Bez ohledu, o jakou akci jde, bývá zapojeno pět základních skupin, jimiž jsou: vaše organizace nebo skupina, publikum, účinkující, sponzoři a média. Podaří-li se vám tyto skupiny spojit, aby pracovaly společně a ve vzájemné harmonii, jste na cestě k úspěchu.

1. Organizace

Pro uskutečnění akce nejdůležitější je vaše organizace a její poslání. Fakt, že činnost je pořádána právě neziskovou organizací, charitou nebo že výtěžek z ní je věnován veřejně prospěšnému cíli, jí dává jiný rozměr.

Část publika přijde – nebo se zapojí – určitě jen proto, že si váží vaší práce a vaše aktivity považuje za významné.

Účinkující, i navzdory tomu, že mohou mít nesrovnatelně atraktivnější nabídky, vaše pozvání často přijmou rovněž proto, že jim je vaše poslání sympatické. Se sponzory a médii je to podobné. Využijte plně možností, které akci poskytují cíle a charakter vaší organizace!

2. Veřejnost

Někteří lidé navštíví vaše akce proto, že se jim zdá zajímavý program. Jiní proto, že jsou sympatizanty či členové vaší organizace a chtějí vyjádřit svou podporu.

Všichni však přijdou na akci, jež je prezentována jako „charitativní“ neboli „fundraisingová“. Všichni tedy očekávají, že kromě toho, že zaplatili vstupné, se od nich bude očekávat i další finanční příspěvek.

Fakt, že se lidé na akci cítí dobře, je významný. Stejně důležité je ale najít i vhodný způsob, jak je požádat o finanční příspěvek pro vaši organizaci.

3. Účinkující

I na správném výběru účinkujících záleží úspěch akce. Bez ohledu na to, jedná-li se o hudební skupinu, známého licitátora či fotbalové mužstvo, právě oni přitáhnou široké publikum.

4. Sponzoři

Příspěvek sponzorů vás může ochránit před nevyhnutelným rizikem, které organizováním fundraisingových aktivit podstupujete. Sponzora zajímá cílová skupina, kterou chcete na akci přitáhnout. Je třeba spojit potřebu sponzora oslovit publikum s potřebou publika využívat produkty sponzora. Snažte se propojit sponzora, který se snaží oslovit určité skupiny obyvatel, a skupiny, které produkty sponzora využívají.

Organizujete-li tedy akci, kde očekáváte účast převážně důchodců, je téměř zbytečné kontaktovat potenciálního sponzora, který vyrábí oblečení pro mládež (i když úspěch samozřejmě nevylučujeme). Každého sponzora zajímá, co mu za jeho peníze nabízíte. Reklamu, služby, dobrý pocit… Sponzorování je obvykle obchod, málokdy filantropie.

5. Média

Úlohou médií je představit akci a udělat ji atraktivnější pro publikum, sponzory a účinkující. Je samozřejmé, že všechny akce jsou ve větším či menším měřítku událostí, ne každá je však zajímavá pro média každé velikosti.

Máte-li zájem akci programově prezentovat v určitém médiu, lze vytvořit tzv. mediální partnerství, kdy je možné bezplatně poskytnut určitý mediální prostor k její prezentaci.