Nový pracovní sešit známé autorky Ivy Novákové je určen k procvičování základních pojmů a poznatků ze světa financí. Formou zábavného luštění a doplňování rozvíjí finanční gramotnost dětí, seznámí je nejen s penězi jako platidly, ale také se způsoby placení, co jsou příjmy a výdaje, jak hospodařit s kapesným a jak si ušetřit na vysněnou věc, jak se nenechat zlákat každou reklamou ať na zboží samotné, nebo na výhodné slevy. Je možné si peníze půjčit a nakoupit na splátky?
„S penězi si poradím,“ říká třeťák David, který má ve škole nejraději matematiku. A proto právě on vás provede tímto sešitem. Počítání je jeho velký koníček. Rád chodí s mámou nakupovat do supermarketu. Dívá se, kolik co stojí, a dokáže rychle sečíst, kolik bude maminka platit celkem. „Ty jsi moje živá kalkulačka,“ usmívá se na něj vždy maminka. Zajímá ho všechno, co se týče peněz, majetku, výdajů, příjmů a tak podobně. „Z našeho kluka bude jednou ředitel banky,“ říká často tatínek. „Nebo profesor matematiky na vysoké škole ekonomické, “odhaduje máma. Ale já vím své. Moc rád bych jednou byl ... .
Čím? To už je váš první úkol.
Iva Nováková je absolventka střední odborné školy výtvarné, zaměřuje se na tvorbu pro děti. Je autorkou zábavných a didaktických doplňovaček, hádanek, omalovánek a vystřihovánek. V Portále vyšly mj. její knihy Zábavný pravopis, Víš, co čteš?, Čtu a vím o čem, Počítej a lušti, Anglicko-české doplňovačky, První čtení s počítáním a Poznej s námi Česko.
UKÁZKA:
Máma s tátou nepoužívají při placení jen mince a bankovky. Mají v bance účet, na kterém jsou bezhotovostní peníze. „Bezhotovostní peníze, to jsou peníze zapsané na účtu čísly,“ vysvětlil mi táta, „a bankovní účet, to je vlastně taková peněženka na bezhotovostní peníze. Funguje to velmi jednoduše. Sednu si doma k počítači, zadám platební příkaz a banka podle něj pošle peníze tam, kam chci. Každý měsíc mi na účet přichází plat od mého zaměstnavatele.“
1. Vybarvi políčka za správnou odpovědí. 2. Tajenku (vybarvená políčka shora dolů) zapiš.
V BANCE JSOU NAŠE PENÍZE _________________________.
(tajenka z doplňovačky)
Vyzkoušejte další zábavné křížovky a doplňovačky pro školáky od autorky Ivy Novákové.
Ukázka
KAPESNÉ
Každý měsíc dostávám od rodičů kapesné 200 Kč. Mohu si koupit, co chci. Je to můj vlastní příjem. Ptal jsem se spolužáků, kolik dostávají oni, a zjistil jsem, že kapesné bývá různé. Třeba můj kamarád Honza dostává 800 Kč měsíčně, ale musí si z toho každý den kupovat svačinu. To já ne, mě dělá svačinu maminka. Někdy dostanu peníze darem, třeba od babičky a dědy, k narozeninám nebo jako odměnu. Někdy si taky peníze vydělám, třeba sběrem papíru. Nebo pomůžu tátovi umýt auto a on mě odmění dvacetikorunou.
1. Vypočítej, jaký měly děti příjem a kolik si uspořily tento měsíc.
2. Zapiš správná jména do doplňovačky.
Nejvíce peněz ale dostanu vždy, když mám ___________________. (tajenka z doplňovačky)
Kontrolní otázky:
1. Měna České republiky je koruna...
2. Při placení používáme hotovostní a bezhotovostní...
3. V bance si můžeme zřídit bankovní...
4. Hotovost tvoří bankovky a...
5. Výměna zboží za jiné zboží se nazývá...
6. Nejlepší je mít přebytkový...
7. Zboží můžeme nakoupit i z domova přes...
8. Příjem dětí (většinou od rodičů)
9. Podnikatel se věnuje...
10. Peněžní odměna za práci od zaměstnavatele...
11. Pokud si půjčím peníze, budu muset platit odměnu za půjčení, které se říká...
12. V obchodě můžeme platit hotově nebo platební...
13. Pokud je vadné zboží v záruční době, můžeme ho...
14. Je lepší mít větší příjmy než...
15. Hodnota peněz je na účtu zapsaná...
16. Poplatek za bydlení v nájemním bytě se nazývá...