Stanovte si reálné cíle

Lidé, kteří jsou šťastní, nemají všechno to, co chtějí, ale chtějí většinu toho, co mají. Jinými slovy, dokáží hru obrátit ve svůj prospěch tím, že se rozhodnou cenit si věcí, které mají na dosah ruky.

Lidé, kteří nejsou se svým životem spokojení, si často stanoví nedosažitelné cíle, a tím se odsuzují k nezdaru. Ale lidé, kteří si stanoví vysoké cíle a dosáhnou jich, nejsou šťastnější než lidé, kteří si stanoví a dobudou daleko skromnější mety.

Uvažujete-li o svém postavení v práci nebo svých rodinných vztazích, nesněte o tom, že se stanete nejbohatším člověkem na světě nebo že budete mít nejskvělejší rodinu na světě. Držte se reality a usilujte o zlepšení, ne o dokonalost.

Ředitel střední školy odcházel po třiceti letech služby na školách v Altooně ve státě Pennsylvánie do důchodu a při této příležitosti byl pořádán večírek. Lidé jej vychvalovali a vysoce hodnotili jeho přínos pro vzdělání tisíců dětí. Když dozněla poslední oslavná řeč, svěřil se ředitel svému příteli: „Když mi bylo třiadvacet, myslel jsem si, že se jednou stanu americkým prezidentem.“

Tento člověk, který požíval všeobecné úcty, zasvětil svůj život nesmírně důležitému úkolu vzdělávat druhé a stupínek po stupínku se vypracoval až na ředitele střední školy. A namísto aby se těšil ze svých úspěchů, upjal se na své nezdary. Nebyl to žádný ztroskotanec – byl pravým opakem ztroskotance – avšak když srovnával to, čeho dosáhl, se svými vysokými a nedosažitelnými cíli, nemohl se ze svých úspěchů radovat.

Soulad našich cílů s našimi možnostmi výrazně koreluje se štěstím. Jinými slovy, čím reálnější a dosažitelnější cíle si člověk určí, s tím větší pravděpodobností bude sám se sebou spokojený. U lidí, kteří nemohou dosáhnout svých cílů, je více než desetkrát menší pravděpodobnost, že budou se svým životem spokojení.

Diener a Fujita 1995