Úvod

Ukázka z knihy Teambuilding (Eva Mohauptová, 2005, 2009)

Představte si, že vedete tým. Něco neklape, výsledky neodpovídají plánu. Máte pocit, že lidi neberou svou práci odpovědně, nepřebírají svůj úkol dostatečně. Přečtete si knihu o delegování. Fajn, začnete delegovat. Nepomůže to. Začnete se zabývat tím, kde děláte chybu, kde ostatní dělají chybu, a zatím uplyne dost dlouhá doba. Do háje, kde jsou ty výsledky? Ostatní mají pocit, že se o něco snažíte a že možná mohou pomoci, a zapojí se do vymýšlení, co má být jinak (v ideálním případě). Tak se tím zabývá celé oddělení, firma nebo vedení firmy. A dostanete rady jako: potřebujeme lepší systém komunikace, potřebujeme jinak definované kompetence, potřebujeme jinak definované procesy, nemáme přehled o tom, co se děje, nemáme dobrou motivaci, neznáme se navzájem, asi to bude chtít i nový počítačový evidenční systém, a taky nevíme, kam směřuje firma, ve které pracujeme. Dobře, a co uděláte? A jak to ovlivní výsledky? Kde je vlastně příčina stávajícího stavu, kde je písek v soukolí?

A začnete hledat, co je řešením vaší konkrétní situace, začnete si klást otázky, které vedou hlavně k pochopení situace, a potom na základě pochopení k řešení a k odpovědím.

Cesta od zjištění, že něco neklape, až po jasné a konkrétní kroky změny je různě dlouhá a složitá. Je třeba si uvědomit, kdo jste, co jsou vaše trumfy a jak je dát dohromady s vašimi kolegy tak, abyste utvořili neporazitelný tým. Neporazitelný ne svou dokonalostí, ale schopností učit se a uvědomovat si vlastní možnosti i slabiny. To je budování týmu na míru osobnostem, nikoli podle návodů, jak sám sebe přizpůsobit normě, ale podle vašich silných stránek a možností.

Písek v soukolí z uvedeného příkladu můžeme odstranit investicí do sebepoznání, sebereflexe, tím, že se budeme věnovat analýze současného stavu a vyhodnocení možných variant řešení. Když nevíte, kde jste, těžko se určuje, kterým směrem se vydat. Při tomto procesu nelze zapomenout na lidi kolem vás, na souvislosti, pracovní vztahy a společnou práci. Míra vašeho úspěchu záleží na tom, jak zvládnete využít potenciál lidí i celé skupiny. Někomu to může připadat zvláštní, třeba osamělým bojovníkům nebo velkému vůdci. Ano, třeba zvládnete všechno sami, ale otázkou je, zda jste využili všechno, co jste využít mohli, zda jste rozvinuli celý svůj potenciál – jednotlivců i skupiny. Klíčem k tomu je pochopení a využití základních principů spolupráce.


Využitím svých možností i vztahů kolem sebe určujete, jak bude vypadat vaše realita.

Spolupráce je v současné době velice aktuální téma. Nemůžeme se vyhnout spolupráci. Neobejdeme se bez lidí kolem sebe, ať už to jsou kolegové, nadřízení, podřízení, případně dodavatelé, nebo ti nejdůležitější – klienti. Přesto tuto oblast často necháváme spontánně probíhat s představou, že na tom nic není. Ale v současném rychlém běhu podnikání, časovém stresu a množství úkolů se velice rychle pozná, kdo se o motor svého týmu stará a kdo jen dolévá benzin. V průběhu času jsem sama pracovala v týmech na projektech i v pracovních skupinách, viděla jsem hodně pracovních týmů při práci, při poradách i při aktivitách na kurzech. Hledala jsem odpovědi na různé otázky svých klientů. Zjistila jsem, že existuje mnoho návodů, které většinou neopovídají vaší konkrétní situaci. Klíčová je ochota učit se. Můžeme mnoho pochopit, ale viděla jsem mnoho chytrých lidí, kteří znali všechny teorie, pracovali na sobě, a přesto jim vedení týmu nebo týmová práce zůstávaly záhadou.

Nejsem teoretik, jsem praktik. Zabývám se prací s firemními skupinami zaměřenou na týmovou spolupráci a na využití potenciálu lidí ve skupině i ve firmě. Kombinuji vzdělávání s metodou učení zážitkem, s outdoorovými aktivitami, s učením akcí a koučováním skupin i jednotlivců. V podstatě se zabývám tím, jak zjistit, v jakém stavu se skupina, tým, oddělení nebo firma nacházejí, a poté je provázet na cestě hledání jasných kroků, které jim pomohou teď a tady v jejich specifické situaci.

V knize se tedy zabývám praxí, překážkami a mýty, které nám brání skutečně dobře pracovat a spolupracovat.

V druhé části knihy se věnuji konkrétním možnostem budování týmu, se kterými se můžete setkat, a tomu, jak rozlišit, které jsou pro vás vhodné a na co si dát pozor.

Ve spolupráci se svými kolegy jsem měla možnost provádět analýzy desítek týmů, firem, oddělení, snažili jsme se najít cesty, jak řešit různé situace. Závěry, poznatky a také zkušenosti jsem vložila do této knihy. Možná se budete poznávat v některých příkladech a postavách. Pokud se vám některé zdají povědomé a máte pocit, že píšu právě o vás, je to jen důkaz, že podobné jednání a situace se vyskytují častěji. Vždy se však určitým způsobem liší a uvedené způsoby řešení je třeba vždy zvažovat a kombinovat pro vlastní situaci.

Váš potenciál sahá tam, kam dosahuje vaše představivost.