Úvod do sociologie

Úvod do sociologie

Jandourek, Jan

Portál, 2009

259 Kč220 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Stručný úvod poslouží dobře každému, kdo potřebuje získat rychlou orientaci v sociálním dění a společenských problémech současnosti z hlediska sociologie.
Probírají se všechna důležitá témata - sociální jednání, socializace, skupina a společnost, politika, ekonomie, náboženství, kultura aj. Sociologie je rovněž představena jako vědní obor, který má svou metodologii a institucionální základnu a v jehož rámci existuje řada základních sociologických paradigmat a škol. Výklad je doplněn řadou příkladů a obrázků.


Jan Jandourek, český sociolog, publicista a spisovatel. V nakladatelství Portál vyšly jeho knižní rozhovory s Václavem Malým Cesta za pravdou a s Tomášem Halíkem Ptal jsem se cest, kniha Svatí a kacíři světových náboženství a publikace Úvod do sociologie.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Ilustrátor:Jandourková, Romana

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-7367-644-5

 • Počet stran / vazba:232 / Brožovaná

 • Rok vydání:2009

 • Kód:21303406

 • EAN:9788073676445

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Ačkoli šířící se popularizace evoluční psychologie vyžaduje, aby se zájemci o psychologii věnovali také studiu etologie a biologické psychologie, důležitou determinantou lidské psychiky zůstává také příslušnost člověka ke společenskému prostředí, společensko-historická podmíněnost jeho duševního života.
  Tento fakt vyžaduje, aby se zájemci o psychologii věnovali také studiu sociologie, které by jim umožnilo nahlížet souvislosti konkrétních činitelů společenské determinace lidské psychiky. V řadě různých původních učebnic sociologie, které u nás v posledních letech vyšly, vyniká kniha významného sociologa, ale i známého publicisty a spisovatele, který přednáší na Filozofické fakultě a na Fakultě sociálních věd UK v Praze a který v nakl. Portál vydal také, kromě jiného, dobře napsaný stručný Sociologický slovník (2001).

  Obsah vtipně a přehledně psané knihy je členěn do dvanácti kapitol, které kromě výstižného pojednání o tradičních tématech sociologie (socializace, sociální kontrola, sociální skupiny a organizace, společenské vrstvy, třídy, rasy a etnika, sociální mobilita a další), přináší velmi výrazné, autorovým smyslem pro akcentování podstatného se vyznačující příspěvky k takovým tématům jako jsou gender a sexualita, kultura, svět náboženství, politiky,práce a další. Kromě toho kniha seznamuje čtenáře i s dějinami sociologie 2. stol., se sociologickými metodami, sociologickou stránkou ekologie a s obrazem české sociologie (školy, instituce, literatura, časopisy). O knize by se dalo říci, že je malou encyklopedií nejpodstatnějších sociologických poznatků.

  Závěr, psaný pro „zájemce o lidskou komedii“ (tedy život ve společnosti) je vtipným esejem, demonstrujícím, že autor je schopen překonávat „odpuzující nedostatek humoru“ u mnoha společenských vědců a to nikoli jen tím, že je text jeho knihy vyzdoben asi desítkou kreslených anekdot. Kdo čte rád Jandourkovy fundované stati v MF-Dnes, bude mít četbou jeho úvodu do sociologie příležitost poznat, že také jako sociolog je schopen jít za šedou teorii či „kostýmový charakter společnosti“ a „chmurnou vážnost výkladu“, až ke „komickému rozměru sociální reality“. Výklad se smyslem pro humor je něco analogického vyučování se smyslem pro názornost, obojí vede k lepšímu porozumění a zapamatování toho, co je vykládáno. V tomto smyslu je Jandourkova předmětná kniha dobrým úvodem do sociologie, který je užitečný nejen pro všechny zájemce o tuto vědu, ale i pro psychology, kteří by se měli z výše uvedených důvodů, zajímat v vztahy mezi psychologií a sociologií.

  prof. PhDr. Milan Nakonečný

  - Jan Jandourek: Úvod do sociologie - rec. M. Nakonečný

Čtenářské recenze

Další informace

Kniha také k vypůjčení v elektronické podobě na Flexibookstore.cz

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)