Kvalitní a procítěná publikace nejen pro rodiče - autor recenze: Chensie Ipshttp://www.svet-mezi-radky.cz/2021/05/recenze-10-veci-ktere-by-vase-dite-s.htmlAmerická spisovatelka, která je za svá díla oceňovaná, je matkou chlapce s autismem. Nakladatelství Portál vydalo její procítěný titul 10 věcí, které by vaše dítě s autismem chtělo, abyste věděli. Ten v mnohém pomůže rodičům dětí s autismem nebo také rozšíří obzory těm, jež námět zajímá. Více nejen v recenzi, ale také v tomto článku na webu nakladatelství.
Předmluva vás informuje o tom, že této knize vlastně předcházel stejnojmenný článek, který vyšel v roce 2004 v zahraničním časopise Children´s Voice. Lidem se líbil natolik, že autorce psali a nakonec z toho vlastně vznikla tato kniha.
Autorka vám přednáší velmi emotivně, dává důraz na dětskou mysl. Dokáže se do dětí vcítit a vnímat jejich nesnáze. Její vyprávění je emotivní, ale také plné nadhledu a naděje. Já jsem si ji oblíbila od prvních kapitol, jelikož je znát, že ví, o čem mluví a nejen díky nastudované teorii, ale především díky praxi, kterou získává díky svému synovi. Ellen Nothbohm vlastně děkuje svým dětem za to, že ji tak zocelují a "vychovávají".
Mimo informací a rad se vám před deseti podstatnými kapitolami dostane vždy náhledu na city dítěte. Tedy jako by k vám promlouvalo a ukazovalo vám, že je v něm víc, než vůbec tušíte. To jsou pasáže, které na mnohé udělají velký dojem, protože se autorka opravdu vžila a popsala myslím silné reálné myšlenky a emoce. Ač jsou pasáže krátké, doplňuje je rozsáhlý a propracovaný text, odpovídající vybranému tématu. Těch je přesně deset, jak tedy tušíte už díky názvu.
- Jsem celé dítě.
- Moje smysly jsou mimo rytmus.
- Poznej rozdíl mezi nechci (rozhodl jsem se to neudělat) a nemůžu (nejsem toho schopen).
- Přemýšlím v konkrétních pojmech. Uvažuju doslovně.
- Naslouchej všem způsobům, jimiž se snažím komunikovat.
- Udělej si obrázek! Jsem vizuálně orientovaný.
- Nezaměřuj se na to, co nedokážu, ale spíš na to, co dokážu, a rozvíjej to.
- Pomáhej mi se socializací.
- Odhal, co spouští moje záchvaty.
- Miluj mě bez „kdyby“.
Sama spisovatelka poukazuje také na své zážitky, kterých se jí dostalo. Třeba, když její syn nastoupil do školy a potýkal se s šikanou. Zarazilo ji, že ředitelka i učitelka považovali chování šikanujících dětí za jakousi vzpruhu pro šikanovaného. Šikana mezi dětmi opravdu je, a bude i nadále, pokud to dospělí budou omlouvat a nezakročí. Pokud to tak vnímáte, tak budete jednotní i s názorem Ellen Nothbohm, která poukazuje na mnohé chyby, kterých se rodiče ohledně svého dítěte dopouštějí, ať už kvůli nepochopení nebo nejistotě. Ale i na chyby, kterých se na dětech dopouští školní systém. Samozřejmě americký systém je jiný, než český, ale stále se jedná o ten princip a ten je naprosto pochopitelný.
Jak se tedy k výchově postavit? Autorka udává rady, podává různé příklady. Tlumočí své zkušenosti i to, co asi tak vnímají děti. Po stranách jsou dokonce i podstatné poznámky, které text dolaďují. Tato kniha je od začátku až do konce vytříbená a ač jsem ji četla jako člověk, který je autismem zděšen i fascinován zároveň a nikdy se s autismem přímo nesetkal, byla jsem ohromená a věřím, že autorka v mnohém pomůže rodičům. Ať už pouhou nadějí či vhodnějším pochopením, ale také tím, že dokáže upevnit lásku, kterou ke svému dítěti cítíte.
V závěru této kvalitní publikace je také kapitola Otázky k diskuzi a sebereflexi, týkající se každé kapitoly a také pár dotazů navíc, které zahrnují celou knihu. Tyto otázky vám pokládá autorka a odpovědi jsou jen na vás... I ty vám však pomohou zamyslet se nad sebou, svými dětmi i tím, co prožíváte a pochopit danou situaci vhodněji.
10 věcí, které by vaše dítě s autismem chtělo, abyste věděli je úžasný titul, který bych doporučila s ohledem na procítěnost a psychologii všem rodičům, kteří vychovávají děti s autismem. Určitě bude velkým pomocníkem! A pokud hledáte informace a chcete rozšířit obzory, nemyslím si, že vás titul tolik obohatí, ale spíš vám představí autismus zas z jiné perspektivy.