D'Amico, Dawn: Arteterapeutické aktivity a mindfulness - autor recenze: Xenie Majznerováhttps://www.facebook.com/psycholozka.pro.rodice/Recenze knihy “Arteterapeutické aktivity a mindfulness pro děti a dospívající s psychickými obtížemi” od D'Amico, Dawn
Přímo s dětmi moc nepracuji a dospívající vidím v terapii jen občas a jen za určitých podmínek, ale i přesto mě nová kniha od psychoterapeutky Dawn D’Amico zaujala. Naopak často pomáhám rodičům hledat cesty k dětem pomocí hry, takže nové arteterapeutické aktivity, které můžu nabídnout, se vždy hodí.
Původní název knihy je “101 mindful arts-based activities to get children and adolescents talking” (“101 všímavá aktivita, založená na umění, která pomůže dětem a dospívajícím začít mluvit”) a zdá se mi, že lépe odráží podstatu knihy než její český název, který je ale bezesporu hezčí.
Kniha je rozdělená do tří částí: sebevyjádření, zvládání a pozitivní myšlení. V podstatě se jedná o seznam stručně popsaných nejrůznějších aktivit, které pomohou dítěti začít mluvit, umožní prozkoumat jejich pocity v nepřiznivých situacích a najít zdroje pro zvládání toho, co se v jejich životě děje. U každé aktivity autorka uvádí příklad použití aktivity u dítěte a u adolescenta, což je samo o sobě zajímavé čtení.
U některých aktivit se mi trochu zdálo, že jsou tam, protože autorka se potřebuje dostat na ten hezky celkový počet aktivit. Například, aktivita “proberte s klientem, co pro sebe dělá: jak jedná nebo jak se chová, když doma je neklidná nebo chaotická situace”, podle mě bude spíše návrhem ke slovní diskusí, všímavá a arteterapeutická složka mi tam chybí. Samozřejmě v knize najdeme hodně klasických arteterapeutických aktivit s použitím nejrůznějších výtvarných potřeb: fixek, třpytek, razítek, mušlí, kamínků nebo korálků.
Pro svou praxi z této knihy vezmu především tvořivé aktivity a nejrůznější metafory, které autorka sdílí, klíče jako klíče od srdce, nebo lupu, která umožňuje podívat se na věci venku a uvnitř, zblízka, oceán, jako oceán našeho nitra, který se dá zaplnit rybkami, medúzami, chobotnicemi, velrybami a čímkoliv další, co nás napadne.
Celkově se mi zdá, že tato kniha bude zajímavá především pro začínající odborníky, kteří rozumí, co přesně dělá každá z těch aktivit, jaká jsou případná rizika a co budou dělat, když se dostanou k silnějším emocím nebo traumatu, protože podrobná vysvětlení tam nejsou, jedná se opravdu jen o popis aktivit a pár tipů k nim.