Autismus v edukační praxi

Autismus v edukační praxi

Bazalová, Barbora

Portál, 2017

299 Kč239 Kč

Akce 20 %Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Kniha je určena především rodičům dětí s autismem. Své si v ní najdou také jejich rodiny, učitelé, asistenti pedagoga, studenti nejrůznějších oborů, do kterých problematika autismu spadá, sympatizanti i široká veřejnost, které může pomoci k lepšímu porozumění autismu. Kniha přináší autentické výpovědi rodičů, jednotlivé kazuistické studie, výsledky výzkumů a postřehy odborníků o tom, jak se žije s autismem v současné době. Nabízí čtenáři pohled na to, co funguje a co naopak, i když by teoreticky fungovat mělo, v praxi selhává. V oblasti vzdělávání dětí s postižením přinesla značné změny novela školského zákona a prováděcí vyhláška. Kniha má poodhalit, zda se pro děti s autismem a jejich rodiny něco změnilo, jak je vše implementováno do praxe a jejich každodenního života.
Doc. PhDr. Barbora Bazalová, Ph.D., působí na Katedře speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Její pedagogická a vědeckovýzkumná činnost je zaměřena na problematiku poruch autistického spektra a mentálního postižení. V Portále vyšla její kniha Dítě s mentálním postižením a podpora jeho vývoje.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1195-2

 • Počet stran / vazba:240 / Brožovaná

 • Rok vydání:2017

 • Kód:22206501

 • EAN:9788026211952

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Autorka nabízí primárně rodičům dětí s poruchou autistického spektra, dále i odborníkům, kteří s dětmi pracují, ucelený přehled možností, které jsou k dispozici v oblasti diagnostiky, vzdělávání a výchovy.

  Nejprve představuje téma autismu, seznamuje čtenáře se stávající terminologií, zastavuje se u tzv. problémového chování. Poukazuje na to, že informovanost o PAS stoupá, ale nezřídka o ní nejsou dostatečně poučeni např. pediatři a zdravotničtí pracovníci obecně, dále učitelé.

  Navazuje diagnostickým procesem – jak probíhá, kde jej uskutečnit. Doporučuje rediagnostiku, protože se projevy vyvíjejí a diagnostický proces může trvat roky.

  S autorkou se neshoduji v názorech na diagnostiku. Nemyslím si, že by pouze pracoviště, která slučují odborníky na jednom místě, nabízela spolehlivou diagnostiku. Za základ považuji odbornost, znalost problematiky a v neposlední řadě kontakt a práci s dětmi, které netrpí poruchou autistického spektra, aby měli možnost pohybovat se v širokém spektru obtíží, které diagnostikujeme.

  Často přicházejí děti s podezřením na PAS a mají i určité projevy, které jsou pro mě srozumitelným důvodem, proč byly odeslány na psychologické vyšetření, ale obtíže nezapadají do kontextu PAS, jsou projevem potíží z jiného diagnostického okruhu.

  Setkávám se s rodiči, jejichž dětem byla diagnostikována porucha autistického spektra, rodiče se s tímto závěrem složitě sžívali, prošli si neskutečným trápením, a po čase se ukázalo, že potíže dítěte spadají do jiné kategorie – například mentální retardace, vývojová dysfázie, lehká mozková dysfunkce podle dřívější klasifikace (dnes děti mívají diagnózu porucha pozornosti s hyperaktivitou, která je však v tomto případě nepříliš prakticky uplatnitelná). Nezřídka sami iniciují rediagnostiku, protože začnou vnímat, že obtíže nejsou zcela typické pro PAS.

  Nezapomínejme ani na přechodný autistický syndrom u dětí s doslova zanedbanou péčí a výchovou, tedy u dětí deprivovaných; dále si všímám u dětí s časným vývojovým regresem nebo zárazem ve vývoji, že potíže i několik let splňují projevy PAS, ale pak začnou odeznívat.

  Autorka následně seznamuje čtenáře se základy práce s dětmi s PAS, se strukturovaným učením, alternativní komunikací. Neopomíjí ani téma rodin, sourozenců – to bývá odsunováno do pozadí, přitom si zaslouží tolik pozornosti!

  Autorka podrobně uvádí změny ve vzdělávacím systému od roku 2016, doporučuje, kam se rodiče mohou obrátit (pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, raná péče). Uvádí seznam a kontakty neziskových organizací, odkazy na literaturu, pomůcky. Autorka neopomíjí ani různé přístupy k autismu (Handle, Son-Rise, behaviorální přístupy a další), věnuje pozornost úpravě stravování – bez lepku a kaseinu.

  Autorka sdílí zkušenost rodičů, že sociální oblast stále nedokáže efektivně uchopit, jak hluboká omezení PAS přináší dětem a rodinám do každodenního života. Také mám zkušenost prostřednictvím rodičů, že potíže a problémy jsou až shazovány, degradovány, jako by byly malicherné. Knihu protkávají příběhy a zkušenosti rodin a považuji ji za významný přínos k tématu autismu. Nabízí mnoho konkrétních doporučení, odkazů, nasměrování, které rodičům a také odborníkům mnohdy chybí.

  Dagmar Brejlová, psycholožka, psychoterapeutka a překladatelka

  www.brejlova.cz/

  - Bazalová, Barbora: Autismus v edukační praxi - recenzent Dagmar Brejlová

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)