Dyskalkulie

Dyskalkulie

Simon, Hendrik

Portál, 2015

277 Kč235 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Dyskalkulie je specifická porucha matematických schopností, která postihuje operace s čísly, matematické představy, prostorové představy apod. Občas se stane, že dítě, které v ostatních školních předmětech nezaostává, nebo je naopak velmi úspěšné, není schopno spočítat základní početní úlohy a ocitá se v bludném kruhu. Vlastní chyby v matematice ho deprimují, je frustrováno špatnými známkami v jediném předmětu a začne počty a matematiku odmítat a všechny své síly soustředí na jiné předměty. Rodiče si s ním občas nevědí rady a dávají mu najevo, že je "hloupé", když nezvládá tak jednoduché úlohy. Důležité je pochopit, že u dítěte s dyskalkulií nejde o celkový nedostatek inteligence, nýbrž nedostatek schopností v jediné oblasti - v matematice. Autor v knize postupně popisuje projevy dyskalkulie a krok za krokem na jednotlivých příkladech a rozborech základních početních úkonů a úloh nabízí recept, jak překonat psychické bariéry dyskalkulického dítěte vůči matematice a jak ho bezbolestně přivést k bezproblémovému počítání.
Kniha je psána pro rodiče, speciální pedagogy a učitele matematiky na ZŠ.
Hendrik Simon je diplomovaný matematik, promoval na Pedagogické fakultě kolínské univerzity v Německu. Pracuje jako terapeut dyskalkulie a jako odborný pedagog.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Jak pomáhat dětem, které mají potíže s početními úlohami

 • Překladatel:Pištorová, Jana

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0985-0

 • Počet stran / vazba:168 / Brožovaná

 • Rok vydání:2015

 • Kód:22203502

 • EAN:9788026209850

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Jak pomáhat dětem, ktré mají potíže s početními úlohami.

   

  Specifické poruchy učení jsou nejčastějším postižením, se kterým se učitelé setkávají. Logicky by na každé škole měl být pedagog, který je schopen s takovými žáky pracovat. Vše nasvědčuje, že tomu tak není. Autor knihy je diplomovaný matematik, který pracuje jako terapeut dyskalkulie a pedagog. V době mých studií se budoucí učitelé matematiky vůbec neseznamovali s poruchami učení a tím, jak takovými žáky pracovat.

   

  Kniha má osm kapitol a vedle předmluvy a kapitoly o tom, co je to dyskalkulie, se zabývá rozeznáváním dyskalkulie, jejími projevy a pohledem na dyskalkulii očima postiženého dítětě, také návodem pro rodiče a učitele, jak dětem pomáhat. Vzhledem k tomu, že dyskalkulické dítě není schopno se naučit matematice běžnými metodami, obsahuje kniha praktické náměty, jak nenásilně ukázat dětem, že matematika je smysluplná a užitečná. Bohužel přečtení knihy nestačí k tomu, aby se čtenář rychle naučil pracovat s postiženými dětmi. Matematiku jste se také na VŠ nenaučili tak, že byste si o ní přečetli. Z komunikace s učiteli matematiky jsem zjistil, že většina nemá vůbec ponětí, co to je porucha učení a domnívají se, že když je žák slabý v matematice, tak je dyskalkulik. Dyskalkulik je dítě, které má běžnou nebo dokonce nadprůměrnou inteligenci a má dílčí potíže v některých oblastech vzdělávání.

   

  Poslední kapitola knihy obsahuje různé definice dyskalkulie a požadavky na dítě očima učebních dokumentů. Kniha zaplňuje nabídku literatury pro pracovníky, kteří se zabývají výukou matematiky a prací s postiženými dětmi. Rozhodně ji mohu doporučit do knihoven škol a rodičů postižených dětí.

   

  Vašíček Karel

  - Hendrik Simon: Dyskalkulie - rec. K. Vašíček

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)