Orofaciální regulační terapie argentinského lékaře Castilla Moralese je specializovanou reflexní metodikou pro oblast úst a obličeje, zaměřuje se na činnost obličejových svalů, polykání a řečový projev. Publikace podává ucelený pohled na orofaciální komplex, jeho fungování za fyziologických okolností i při výskytu patologií u jednotlivých onemocnění (např. Downův syndrom, dětská mozková obrna). Podrobně se zabývá fyziologií sání, polykání a žvýkání. Srozumitelně s pomocí ilustrací a fotografií provází diagnostickým procesem a především terapií, včetně používání ortodontických pomůcek. Cílem orofaciální terapie je rozvíjení svalové hybnosti a aktivování svalových skupin, které jsou nutné pro správné fungování oblasti úst a obličeje. Terapie je velice užitečná především u pacientů, kteří nedovedou vědomě efektivně spolupracovat s terapeutem. Pomáhá například stimulovat sání u kojenců s orofaciálním postižením, zlepšuje polykání u klientů s těžkým mentálním postižením, rozvíjí řeč u dětí s Downovým syndromem.
Kniha je určena pro fyzioterapeuty, logopedy, pracovníky ústavů sociální péče, rehabilitační lékaře, stomatology a ortodontisty.
Dr. Rodolfo Castillo Morales je argentinský neurolog, ředitel Dětského neurofyziologického centra v Argentině. Úzce spolupracuje s Dětským centrem v Mnichově, kde také přednáší.
Jak se čtenář dozví v úvodní kapitole, domovem orofaciální terapie bylo Dětské centrum v Mnichově pod vedením prof. MUDr. Theodora Hellbrügga. V 80. letech naplnil svou snahu zajišťovat odborné vzdělávání terapeutů. Právě díky jeho pomoci byla v bývalém Československu založena 2 centra pro děti s postižením, v nichž byla orofaciální terapie poprvé realizována: Dětské centrum Paprsek v Praze a Dětské centrum při Výzkumném ústavu dětské psychologie a patopsychologie v Bratislavě. Orofaciální terapie se stala významným rehabilitačním prostředkem, který byl v našich podmínkách postupně zařazen mezi další osvědčené stimulační programy. Uvedená terapie byla jejím zakladatelem prof. Rudolfem Castillo Moralesem úspěšně ověřována v Centro de Reeducatión v Córdobě. Sám ji nazval neuromotorická vývojová terapie. Je přímo určená nejen dětem s Downovým syndromem, ale i osobám s dalšími typy zejména neurologických postižení ( např. DMO). Uplynula poměrně dlouhá doba od praktické realizace metody a jejího zveřejnění autorem R.C.Moralesem, který je znám jako badatel, diagnostik, ošetřující lékař a terapeut i jako učitel, knižní formou. Dříve než se čtenář publikace seznámí s teoretickými základy orofaciální regulační terapie (kap. 6 a 7), měl by podrobně prostudovat ( nebo si zopakova) kapitoly předchozí. Prof. Morales v nich znázorňuje funkce jednotlivých prvků orofaciálního komplexu (kap.1), hovoří o fyziologii sání, polykání a žvýkání(kap.2), zabývá se patologií orofaciálního komplexu (kap.4) a diagnostikou (kap.5). Text uzavírá kapitola Ortodontické aparáty (kap.8), v níž upozorňuje i na možnost užití těchto technických pomůcek v souvislosti s praktickým využitím orofaciální regulační terapie u pacientů s neurologickými poruchami a s Downovým syndromem. Publikace je odborným textem, rámcově ukončeným seznamem literatury a slovníčkem důležitých výrazů. Názornost textu je zdůrazněna řadou doprovodných fotografií, schémat a obrázků. Lze ji vřele doporučit nejen logopedům, ale i všem speciálním pedagogům. Budou jistě přínosnou studijní oporou i pro jiné rehabilitační pracovníky, lékaře, psychology a další odborníky v oblasti pomáhajících profesí.
PhDr.Marie Renotiérová, Ph.D.
Přečíst celou recenziZavřít
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.