Kniha měsíce 2018-09Ediční plán 2018H2 2018_19Genetická metoda čtení 2018-09Tichá síla

Kniha měsíce 2018-09Ediční plán 2018H2 2018_19Genetická metoda čtení 2018-09Tichá síla
BONUSY PRO VÁS
ČASOPISY SLEVY 30 – 70 %
Orofaciální regulační terapie

Orofaciální regulační terapie

Vaše cena s DPH
235 Kč 212 Kč
Ušetříte
Dostupnost
Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost


Autor
Podtitul
Metoda reflexní terapie pro oblast úst a obličeje
Překladatel
Matějíčková, Eva
Nakladatel
Portál
ISBN
80-7367-105-0
Počet stran / vazba
160 / Brožovaná
Rok vydání
2006
Kód
22203301
EAN
9788073671051
Obálka v tiskové kvalitě


Orofaciální regulační terapie argentinského lékaře Castilla Moralese je specializovanou reflexní metodikou pro oblast úst a obličeje, zaměřuje se na činnost obličejových svalů, polykání a řečový projev. Publikace podává ucelený pohled na orofaciální komplex, jeho fungování za fyziologických okolností i při výskytu patologií u jednotlivých onemocnění (např. Downův syndrom, dětská mozková obrna). Podrobně se zabývá fyziologií sání, polykání a žvýkání. Srozumitelně s pomocí ilustrací a fotografií provází diagnostickým procesem a především terapií, včetně používání ortodontických pomůcek. Cílem orofaciální terapie je rozvíjení svalové hybnosti a aktivování svalových skupin, které jsou nutné pro správné fungování oblasti úst a obličeje. Terapie je velice užitečná především u pacientů, kteří nedovedou vědomě efektivně spolupracovat s terapeutem. Pomáhá například stimulovat sání u kojenců s orofaciálním postižením, zlepšuje polykání u klientů s těžkým mentálním postižením, rozvíjí řeč u dětí s Downovým syndromem.
Kniha je určena pro fyzioterapeuty, logopedy, pracovníky ústavů sociální péče, rehabilitační lékaře, stomatology a ortodontisty.

Morales Rodolfo Castillo: Orofaciální regulační terapie
Jak se čtenář dozví v úvodní kapitole, domovem orofaciální terapie bylo Dětské centrum v Mnichově pod vedením prof. MUDr. Theodora Hellbrügga. V 80. letech naplnil svou snahu zajišťovat odborné vzdělávání terapeutů. Právě díky jeho pomoci byla v bývalém Československu založena 2 centra pro děti s postižením, v nichž byla orofaciální terapie poprvé realizována: Dětské centrum Paprsek v Praze a Dětské centrum při Výzkumném ústavu dětské psychologie a patopsychologie v Bratislavě. Orofaciální terapie se stala významným rehabilitačním prostředkem, který byl v našich podmínkách postupně zařazen mezi další osvědčené stimulační programy.
Uvedená terapie byla jejím zakladatelem prof. Rudolfem Castillo Moralesem úspěšně ověřována v Centro de Reeducatión v Córdobě. Sám ji nazval neuromotorická vývojová terapie. Je přímo určená nejen dětem s Downovým syndromem, ale i osobám s dalšími typy zejména neurologických postižení ( např. DMO).
Uplynula poměrně dlouhá doba od praktické realizace metody a jejího zveřejnění autorem R.C.Moralesem, který je znám jako badatel, diagnostik, ošetřující lékař a terapeut i jako učitel, knižní formou. Dříve než se čtenář publikace seznámí s teoretickými základy orofaciální regulační terapie (kap. 6 a 7), měl by podrobně prostudovat ( nebo si zopakova) kapitoly předchozí. Prof. Morales v nich znázorňuje funkce jednotlivých prvků orofaciálního komplexu (kap.1), hovoří o fyziologii sání, polykání a žvýkání(kap.2), zabývá se patologií orofaciálního komplexu (kap.4) a diagnostikou (kap.5). Text uzavírá kapitola Ortodontické aparáty (kap.8), v níž upozorňuje i na možnost užití těchto technických pomůcek v souvislosti s praktickým využitím orofaciální regulační terapie u pacientů s neurologickými poruchami a s Downovým syndromem.
Publikace je odborným textem, rámcově ukončeným seznamem literatury a slovníčkem důležitých výrazů. Názornost textu je zdůrazněna řadou doprovodných fotografií, schémat a obrázků. Lze ji vřele doporučit nejen logopedům, ale i všem speciálním pedagogům. Budou jistě přínosnou studijní oporou i pro jiné rehabilitační pracovníky, lékaře, psychology a další odborníky v oblasti pomáhajících profesí.

PhDr.Marie Renotiérová, Ph.D.
Nejprodávanější knihy nakladatelství Portál v knihkupectvích a on-line obchodě