Publikace zkušené psycholožky přináší komplexní pohled na jednu ze závažných dětských vývojových poruch, jejíž dopad se promítá zejména do oblasti sociálních interakcí, vztahů a komunikace. K popisovaným poruchám autistického spektra řadíme především dětský autismus, atypický autismus a Aspergerův syndrom. Mezi pojednávaná témata patří například raná diagnostika v praxi, diferenciální diagnostika z pohledu psychologa, vzdělávání a terapie, rodinná problematika, prognóza, specifika vývojové trajektorie poruchy, školní a sociální problematika. Výklad je doplněn množstvím kazuistik, ukázkami dětských kreseb a fotografiemi z autorčina bohatého archivu.
PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D., je doktorkou klinické psychologie, metodická ředitelka v Národním ústavu pro autismus, z. ú., (NAUTIS). Specializuje se na dětskou vývojovou psychologii a psychodiagnostiku. Mnoho let se věnuje práci s dětmi s různými vývojovými poruchami. Publikuje především v oblasti poruch autistického spektra. V nakladatelství Portál jí vyšla monografie Vývojová psychologie (2015), je také spoluautorkou knihy Agrese u lidí s mentální retardací a autismem (2007) a Dětský autismus (2014).
PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D., je klinická psycholožka, která se v České republice jako první specializovala na práci s dětmi s poruchami autistického spektra. Věnuje se přednáškové a supervizní činnosti ve zdravotnických, sociálních i vzdělávacích zařízeních. Založila občanské sdružení Asociace pomáhající lidem s autismem (APLA), podílí se na řadě projektů a grantů, které se snaží zlepšit situaci lidí s pervazivními vývojovými poruchami v České republice.
,,Autismus není něco, co osoba má, není to žádná ulita, ve které je osobnost uvězněna. Ve skořápce není schované normální dítě. Autismus je způsob bytí“ (Thorová, 2016, str. 31).
Kniha pečlivě provádí čtenáře po neprobádaném území PAS. Je především pro náročnější čtenáře, problematice se věnuje podrobně a na odborné úrovni. Pro úspěšné přelouskání knihy je výhodou již se orientovat v psychologických teoriích, s jejichž pomocí jsou poruchy vysvětlovány nebo znalosti z neurobiologie, jelikož kniha se zaobírá také fyziologickou stránkou poruch. Každé poruše se věnuje individuálně, popisuje chování a projevy lidí s autismem. Své místo v ní našla také část o diagnostice poruch, kniha by mohla být tudíž užitečná začínajícím psychologům. Hned ze začátku nabízí historický vývoj přístupů k dětskému autismu, na konci zas knihu doplňuje přehledný seznam sdružení, které se těmto lidem věnují. Kniha je prodchnutá přehlednými tabulkami a příklady ze života. Kniha počítá s tím, že její čtenář je již zběhlý v psychologii, ale jakmile se hlouběji ponoří do tématu, tato kniha rozhodně naplní jeho očekávání.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.