Děti s poruchou autistického spektra mívají potíže s porozuměním; nechápou význam, který se skrývá „za slovem“, nerozumějí slovním hříčkám, téměř vše chápou doslovně. Proto se často stávají obětí nejrůznějších vtipálků a nezřídka i násilníků. Autor vysvětluje, proč se děti s poruchou autistického spektra stávají obětí šikany a nabízí různé strategie, jak jim pomoci čelit násilnému chování. Radí učitelům a vychovatelům, jak tyto lidi co nejvíce podpořit, a zabývá se i osobností útočníka a svědků.
Knihu uvítají speciální pedagogové, školní i poradenští psychologové, vychovatelé i učitelé, kteří mají v péči dítě s poruchou autistického spektra, rodiče a zájemci o problematiku.
N. Dubin vystudoval speciální pedagogiku, psychologii a komunikaci. Před čtyřmi lety mu byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Přednáší a snaží se aktivně pomáhat lidem s touto poruchou.
,,Děti s poruchou autistického spektra mívají potíže s porozuměním; nechápou význam, který se skrývá „za slovem“, nerozumějí slovním hříčkám, téměř vše chápou doslovně. Proto se často stávají obětí nejrůznějších vtipálků a nezřídka i násilníků.“ (Dubin, 2009)
Kniha mi přijde výjimečná v tom, že sám autor Nick Dubin v knize vychází ze své vlastní zkušenosti, protože má diagnostikovaný Aspergerův syndrom. Ačkoliv je kniha populárně naučnou, najdete v ní spoustu konkrétních příkladů, které jsou důkladně rozebrány tak, abychom pochopili, proč k šikaně u dětí s PAS dochází. V knize je také spoustu doporučení, jak šikaně předcházet a také jak pomoct dětem s PAS, kteří si už šikanou prochází. Kniha se mi velmi dobře četla. Je sice určena především pro pedagogy a rodiče, avšak myslím, že si ji může přečíst každý, koho problematika autismu zajímá.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.