Havelka, David; Bartošová, Kateřina: Speciální sourozenci - autor recenze: Pájahttp://za-listem-list.cz/specialni-sourozenci/Kniha autorské dvojice Davida Havelky a Kateřiny Bartošové se v knize Speciální sourozenci zaměřuje na rodiny, jež mají více než 1 dítě, přičemž alespoň jeden ze sourozenců má nějaký typ postižení. Takové rodiny bývají rizikové v tom smyslu, že na všechny členy jsou kladeny zvýšené nároky, a to i na zdravé sourozence dětí s postižením, právě na ně je kniha silně zacílena a nabízí nezaujatý, nezatížený pohled odborníků na danou problematiku.
.
Kniha je rozdělena do tří větších celků, jeden z nich je zaměřen na rodiny dítěte s postižením obecně, další na sourozenecký vztah a třetí část je věnována možnostem podpory zdravých sourozenců. Právě ti jsou občas z mnoha (byť logických) důvodů opomíjeni, resp. je jim věnován jiný typ pozornosti, ale i oni vyžadují specifický přístup, na což se kniha snaží upozornit, dá se tak předejít vážnějším rodinným problémům, např. s komunikací, sebevědomím dětí atp. Autoři poukazují na úskalí i možnosti soužití rodin s postiženým dítětem, nikterak se nesnaží toto soužití shazovat a snižovat jeho kredit, ba naopak přicházejí s vysvětleními a radami pozitivního charakteru a náhledem zvenčí, který vždy může přinést svěží vítr.
.
Velmi příjemnou součástí publikace je proložení výpověďmi lidí, již jsou v takových rodinách přímými aktéry – rodiče, samotné děti, všichni tito lidé poskytli jakýsi vlastní subjektivní náhled do celé problematiky a dokázali pojmenovat to, co je těší a trápí. Bez těchto výpovědí, jež jsou příhodnými doplňky teoretického výkladu v jednotlivých částech, by kniha působila vyčpěle a jaksi uměle a odborně neodborně (ruku na srdce – lze tuto problematiku popsat s pochopením bez toho, aniž bychom s ní měli nějakou zkušenost, nějakou vlastní praxi?).
.
Zastavit koloběh dnů není nikdy plně možné a vyjít ze zaběhnutých kolejí také není zrovna jednoduché. Občas je náročné uvědomit si, jaké jsou potřeby jednotlivých aktérů daných situací, co prožívají, co potřebují, jak vše vnímají, neboť toto vše je přehlušeno našimi vlastními prožitky. Kniha však umožňuje zpětnovazebné zamyšlení se nad tím, jak to máme právě my, zda někde nedochází k pochybení, opomenutí, zda nelze něco dělat jinak, možná vhodněji.
.
Publikace samozřejmě poskytuje i rady a tipy, jak s danými náročnými situacemi naložit, aby člověk nezabředl do bezbřehého smutnění či beznaděje. Těchto tipů je v knize přehršel. Ačkoliv by na nezkušeného mohly působit mírně mentorsky (sepiš, udělej, zastav se, zamysli se, udělej si čas…), není od věci to opravdu zkusit, jen ne všechno najednou, ale pěkně pozvolna a postupně, člověk může dojít k zajímavým závěrům a přehodnotit svůj náhled na vlastní situaci.
.
Kniha je již na přebalu doporučena všem odborníkům z praxe a právě rodičům dětí s postižením, jimž by mohla být užitečným rádcem v jejich každodenních starostech. Osobně se přimlouvám za to, aby kniha byla brána s nadhledem v tom smyslu, že není třeba brát si k srdci všechny rady jako striktní dogma, spíše jako motivaci k případnému zamyšlení se.