Rozhovor, který vedl Zdeněk Jančařík s historikem Jaroslavem Šebkem a Stanislavem Balíkem, je pohledem na české dějiny od samotných počátků až do současnosti. Zasvěcený a živý trojrozhovor se zaměřuje na ústřední otázku: jak je to s vírou a nevírou Čechů, často považovaných za jeden z nejateističtějších národů Evropy? K nejdůležitějším tématům patří příchod křesťanství a přetrvávání pohanství, husitské reformní hnutí a ničivé husitské války, baroko, osvícenství a národní obrození, První republika, křesťané za komunistického režimu, reformní 60. léta i skrytá církev. Nechybí klíčové postavy pro vztah Čechů k víře a náboženství: Palacký, Masaryk, Jirásek, kardinálové Beran a Tomášek. K zajímavosti knihy přispívají i vložené rozhovory s jezuitou Miroslavem Heroldem, publicistou a spisovatelem Jiřím Peňásem a filosofkou Terezou Matějčkovou.
O autorech
Zdeněk Jančařík SDB (1965), je český katolický kněz, salesián, překladatel a autor duchovní literatury. Řadu let byl šéfredaktorem nakladatelství Portál, nyní působí v Brně-Žabovřeskách. Všechny jeho knihy jsou v jádru velmi osobní, ať už píše o Turínském plátně, evangelistu Janovi nebo o ženách v církvi. V duchu Dona Boska chce být v kontaktu s mladými lidmi, jimž naslouchá a bere vážně to, co potřebují. A právě díky své autenticitě je nejen pro ně, ale i pro všechny věřící nebo hledající autorem, kterého rádi vyhledávají. Jak sám o mladých lidech říká: „Nic vám nedají zadarmo, všechno vám dají sežrat. Je to pro mě velká škola. Kázat chci proto tak, aby se nedívali na hodinky.“
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.