Průvodce pro rodinné příslušníky

Péče o člověka s demencí

Tištěná kniha (2012)

0 % 1 recenze

195 Kč

229 Kč −14 %, ušetříte 34 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2012)

Překladatel
Šmejkalová, Denisa
Počet stran
136
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2012
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12402901
EAN
9788026201540
Nakladatelství
Portál
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Průvodce pro rodinné příslušníky Péče o člověka, který trpí nějakou formou demence, stojí hodně úsilí. Je třeba přecházet různým nehodám, zajistit problematická místa v domácnosti a zabezpečit člověku s demencí i sobě samému co nejbezpečnější prostředí a zároveň se seniorem, jehož duševní schopnosti a praktické dovednosti postupně mizí, jednat adekvátně jeho možnostem a zároveň jako s dospělým. Kniha zkušených odborníků nabízí praktické rady, které se týkají všech oblastí života člověka s demencí a jeho rodiny. Najdeme v ní doporučení, jak nemocnému pomáhat s osobní hygienou, jak zajistit dostatečnou výživu i jak s člověkem s demencí komunikovat tak, aby nám co nejvíce porozuměl a abychom ho svým mluveným projevem nedráždili nebo nestresovali. Všechny oblasti péče o člověka s demencí jsou v knize přiblíženy pomocí kazuistik. Kniha je velmi praktická; autoři radí, jak zvládat každodenní problémy, a zároveň upozorňují na to, že by se pečovatelé měli snažit zachovat člověku s demencí jeho lidskou důstojnost a umožnit mu, aby využil všechny své zbylé schopnosti, protože co nepoužíváme, o to brzy přijdeme. Kniha osloví rodinné příslušníky a přátele osob s demencí, sociální pracovníky, pečovatele a personál zařízení pro osoby s demencí. Joy A. Glenner vede síť center pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Jean M. Stehman je ředitelem školy, kde se studuje péče o lidi s demencí. Judith Davagnino vede rodinná centra pro lidi s Alzeimerovou chorobou. Margaret J. Galante a Martha L. Green působí jako supervizorky zdravotnických pracovníků, kteří se starají o lidi s demencí.

O autorovi

Glenner, Joy A. a kol.

Recenze (1)

  • Úvodní kapitola knihy velmi citlivě prezentuje motiv svého vzniku – poskytnout oporu pečujícím i s jemným upozorněním na možné pozitivní aspekty poskytované péče, z nichž nejpřínosnější je pro obě strany zachování komunikace, a tím i vzájemné blízkosti.

     

    V kapitole Porozumění a přijetí jsou výstižně a srozumitelně popsány počáteční příznaky demence s vysvětlením na životních epizodách konkrétních nemocných. Zvláště cenný je pro rodinné pečovatele popis problémů s ovládáním emocí a problémů s racionálním úsudkem a uvažováním. Popis fází demence s konkrétními projevy umožní rodinnému pečovateli připravit se na vývoj choroby jeho blízkého a předejít tak vlastním pocitům nedostačivosti a selhání.

     

    Závěr této kapitoly je věnován vysvětlení pro pečující, jak pochopit změny v chování partnera s demencí a jak se s nimi vyrovnat.

     

    Druhá kapitola je pojmenována „Příprava na budoucnost“. Podává na několika stránkách přehled nejdůležitějších věcí, na které by pečovatel zaujatý svou rolí neměl zapomenout, jako je vlastní zdraví a kondice, finanční zajištění sebe i partnera, jak jednat s právníky, jak hledat podpůrnou skupinu.

     

    Třetí kapitola je nejzásadnější, protože pomáhá pečovatelům předcházet komunikačním problémům a případně je řešit.. Mnozí pečovatelé jsou schopni zvládnout neuvěřitelné množství práce, pokud se však nedaří vytvořit i pozitivní a příjemnou atmosféru, hrozí brzké vyčerpání. Základní čtyři pravidla technik pozitivní interakce jsou v tomto případě velmi cennou pomůckou, stejně jako základní návody ke zvládání problémového chování.

     

    Kapitola čtvrtá a pátá jsou věnovány praktickým návodům, jak zajistit bezpečnost domova a základní úkony péče, slovní popisy jsou doplněny výstižnými nákresy, bezpečnost domova je dokonce možno otestovat na předloženém souboru položek. Pozornost je věnována výživě a stravování, oblékání a zajištění základních hygienických úkonů. Každá položka je vždy doplněna výčtem cílů a náměty, jak jich dosáhnout.

     

    Poslední šestá kapitola poskytuje náměty na činnosti, které oba partneři mohou vykonávat společně a které jsou zároveň prospěšné z hlediska udržení soběstačnosti.

     

    Závěr knihy je opatřen užitečným slovníčkem pojmů.

     

    Kniha „Péče o člověka s demencí“ je sepsána s hlubokou znalostí problému a zjevně vychází z mnohaleté zkušenosti autorů s péčí o nemocné s demencí. Je nesporně velmi cennou pomůckou nejen pro rodiny nemocných, ale i další pečovatele, kteří se o nemocné s demencí dlouhodobě starají či s nimi přicházejí do styku, jako jsou studenti středních a vyšších zdravotnických škol i lékařských fakult.

     

    Prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc.
    Přednostka Kliniky interní geriatrie a praktického lékařství LF MU a FN Brno
    Předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti

    Recenze zpracována pro nakladatelství Portál.

    Přečíst celou recezi Zavřít