Následky mrtvice postihují nejen nemocného, ale i jeho nejbližší. Zdravotní a psychické problémy, které vzniknou v důsledku poškození mozku, zahrnují problémy s mluvením a porozuměním řeči, potíže se sebeobsluhou, omezenou hybnost, depresi vyplývající z pocitu závislosti na druhých a změny osobnosti, někdy i demenci. A lidé, kteří se starají o člověka po mrtvici, také mohou trpět různými problémy. Partnerský vztah se dostane do nerovnováhy, z jednoho se stane pečovatel a druhý je opečovávaný. Ovšem pečovatel se může rychle vyčerpat a opečovávaný se dostává do role závislého dítěte, nerovnocenného člena rodiny. Autoři radí, jak správně pomáhat člověku, který prodělal mozkovou mrtvici. Ale jejich kniha je výjimečná především v tom, že radí i pečovatelům, jak by se měli starat sami o sebe. Myslí i na to, že manželé, do jejichž života vstoupila mozková mrtvice jednoho z nich, nadále zůstávají manželi. Radí, jak podporovat manželský vztah a také sexualitu a intimitu po mozkové příhodě. Knihu využijí především manželky a manželé osob, které prodělaly mozkovou mrtvici, dále pak lékaři, psychologové a sociální pracovníci, kteří se věnují lidem po mozkovém iktu a jejich rodinám.
Sara Palmer je psycholožka a působí na katedře všeobecného lékařství a rehabilitace na lékařské fakulty při univerzitě Johna Hopkinse.
Jeffrey B. Palmer je lékař a působí jako profesor a vedoucí katedry všeobecného lékařství a rehabilitace na lékařské fakulty při univerzitě Johna Hopkinse.
Jedním z hlavních aspektů, kterým tato kniha vyniká, je její důkladný a systematický přístup k popisu vlivu mrtvice na manželský svazek. Autoři pečlivě analyzují psychosociální aspekty této problematiky, poskytují relevantní literární rešerši a využívají relevantních klinických případových studií k ilustraci konceptů prezentovaných v knize.
Struktura knihy je logicky uspořádaná, s každou kapitolou věnovanou specifickému aspektu tématu. Tímto způsobem autoři umožňují čtenáři systematické porozumění postupnému vývoji problémů v partnerském vztahu po mrtvici.
Jazyk knihy je odborný, avšak přístupný. Autoři se vyhnuli přílišné technikalitě, což činí knihu přístupnou nejen odborníkům, ale i širšímu čtenářskému publiku, včetně pečujících partnerů a přeživších mrtvice.
Praktické rady a techniky prezentované v knize jsou v souladu s aktuálními přístupy v oblasti rehabilitace po mrtvici. Autoři navazují na existující vědecké poznatky a poskytují čtenáři konkrétní návody na zvládání komplexních situací v partnerském životě po mrtvici.
Celkově lze tuto knihu považovat za významný přínos v oblasti literatury zabývající se rehabilitací a psychosociální podporou po mrtvici. Je vhodná pro odborníky v oboru rehabilitace, psychoterapeuty a výzkumníky zaměřené na oblast neurologických onemocnění, a to jak pro klinické, tak i akademické účely.
Děkuji nakladatelství Portál za možnost seznámit se s touto knihou a poskytnutí výtisku k recenzi.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.