Práce s fantazijními obrazy

Aktivní imaginace

Tištěná kniha (2022)

0 % 3 recenze

322 Kč

379 Kč −15 %, ušetříte 57 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Autor
Paul Schmidt
Překladatel
Reinstein, Markéta
Edice
Spektrum
Počet stran
240
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13313901
EAN
9788026219415
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1941-5

O knize  

Praktický zdroj, z něhož lze čerpat v okamžicích rozhodování, krizí či konfliktů, představuje metoda aktivní imaginace, kterou rozpracoval slavný psychiatr C. G. Jung. Autoři knihy na základě osobních zkušeností i mnohaleté psychoterapeutické praxe názorně a s pomocí řady příkladů ukazují, jak lze s touto metodou pracovat. Vyvoláním představ a jejich zápisem či výtvarným zpracováním lze podle nich klienta vyléčit z často zbytečných pocitů duševní vyprahlosti, sebepodceňování i depresí. Imaginací jedinec odhalí část své nevědomé duše, která se mu projeví jako dobrý rádce a korektor jeho pocitů. Autoři praktickým způsobem popisují, jak pomocí technik imaginace dospět k většímu zklidnění a porozumění vlastnímu životu.

Ang Lee Seifert je transakční analytička a autorka řady knih. Theodor Seifert je jungiánský psychoterapeut a přednáší na Institutu C. G. Junga ve Stuttgartu. Paul Schmidt je teolog a jungiánský psychoterapeut, rovněž přednáší na Institutu C. G. Junga ve Stuttgartu.

O autorech

Ang Lee Seifert je transakční analytička a autorka řady knih.

Všechny knihy autora

Theodor Seifert je jungiánský psychoterapeut a přednáší na Institutu C. G. Junga ve Stuttgartu.

Všechny knihy autora

Schmidt, Paul

Paul Schmidt je teolog a jungiánský psychoterapeut, rovněž přednáší na Institutu C. G. Junga ve Stuttgartu.

Všechny knihy autora

Recenze (3)

  • Autor recenze Eva Janáčová, Adam Táborský Datum 12. 4. 2023


    Seifert, Ang Lee; Seifert, Theodor; Schmidt, Paul: Aktivní imaginace - autor recenze: Eva Janáčová, Adam Táborský, University of New York v Praze

    Literatury k aktivní imaginaci je v České republice bohužel méně, než by bylo třeba. Aktivní imaginace představuje jeden ze způsobů, jak hledat vlastní možnosti a schopnosti, abychom byli šťastnější a utvářeli svůj život, byli méně závislí na vnějších vlivech. Kniha nabízí více imaginativních postupů: fantazii, bdělé sny, pozitivní myšlení, meditace, noční snění. Zodpoví rozdíl mezi aktivní imaginací a pasivní cestou fantazie. Aktivní imaginace je popisována jako

    rozhovor s vlastní duší, respektive se zástupci nevědomé části vlastního já. Autoři propojují aktivní imaginaci se svým zázemím, jímž je transakční analýza. Kniha je plná příkladů,

    ale způsoby, jak do aktivní imaginace vstupovat, zůstávají spíše zastřené, kromě poslední kapitoly, která si klade i technické a procesní otázky, na něž zároveň odpovídá. Kdyby byla poslední kapitola obsáhlejší a kdyby se autoři s ohledem na aktivní imaginaci více věnovali teorii, byl by text velmi zdařilý. Takto čtenář zůstává neuspokojen.

    autor recenze: Eva Janáčová, Adam Táborský, University of New York v Praze
    Recenze byla zpracována pro časopis Psychologie Dnes
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze VERONIKA STOČESOVÁ Datum 9. 2. 2023


    Seifert, Ang Lee; Seifert, Theodor; Schmidt, Paul: Aktivní imaginace - autor recenze: VERONIKA STOČESOVÁ
    http://casopisagora.cz/2022/12/aktivni-imaginace-prace-s-fantazijnimi-obrazy/

    Kniha Aktivní imaginace představuje další z možností vedoucí k seberozvoji, poznání a přijetí sebe samého pro spokojenější a šťastnější život. Aktivní imaginace je zde prezentována jako nejhlubší rozhovor se svou vlastní duší a s obrazy, které nám sama nabízí. Za hlavní východisko autorů lze považovat myšlenku, že odpovědi na naše otázky musíme hledat v našem nitru, v našem nevědomí. Pomocí aktivní imaginace promlouváme k tomuto nevědomí a to nám za pomoci tzv. průvodců dříve či později dá odpovědi (neboli ukáže cestu, kterou se vydat).

    Při čtení jsem měla pocit, jako když ke mně promlouvá starý, moudrý, duchovní vůdce, který však hovoří tak „vznešeným“ jazykem, že mu já, „obyčejná a tímto věděním zatím nepolíbená“ vůbec nerozumím a cítím se mírně zmatená a ztracená. Kniha místy působí mysticky, ezotericky, filozoficky, nábožensky. Proto pro některé lidi (kteří jsou například stejně jako já rozumově a striktně logicky zaměření) může být složitěji uchopitelná. Na druhou stranu je text protkán mnoha odbornými informacemi z nejrůznějších oborů. Jsou zde propojovány souvislosti a znalosti z několika terapeutických směrů (například psychoanalýza, transakční analýza, aj.). Dochází k provázání s vývojovými teoriemi, s poznatky z neurobiologie nebo třeba z oblasti umělé inteligence. Rovněž jsou hojně citováni různí vědci, psychologové, ale také umělci, celebrity, spisovatelé a jejich díla, která podle autorů obsahují aktivní imaginace (například Exupéryho Malý princ, Danteho Božská komedie a další).

    Za sebe doporučuji začít číst tzv. od konce, respektive přečíst si nejprve úplně poslední kapitolu a teprve poté přelistovat na začátek. Proč? Protože v poslední kapitole se dozvíte vše důležité o aktivních imaginacích na několika málo stránkách. Je to takový zaklad pro samotné pochopení imaginací. Dočtete se zde, z jakých teoretických východisek autoři vycházejí. Najdete tu taky přesný postup, jak aktivní imaginace praktikovat. Jsou tady zodpovězeny otázky typu: „Co mám dělat, když…?“ A rovněž se dozvíte, na co si dát pozor, čemu se vyvarovat a jaká pravidla dodržovat.

    Mimo výše řečené stránky doslova překypují příběhy klientů, kteří popisují své zkušenosti s praktikováním aktivních imaginací. Kazuistiky přímo zachycují průběh jednotlivých procesů a zachycují obrazy, které se klientům zjevily. Na těchto příbězích je mimo jiné ukázáno, jak se klienti vyvíjeli, když pravidelně imaginovali. Velmi oceňuji, že je často uvedeno více imaginací od jednoho klienta v průběhu času. Člověk tak nemá pocit, že se jedná pouze o úryvek vytržený z kontextu. Naopak má čtenář pocit, že je součástí terapeutického procesu.

    Knihu bych doporučila laikům, kteří hledají další cestu seberozvoje. Publikace je zároveň vhodná pro terapeuty, kteří chtějí obohatit své konzultace s klienty.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Jana Mišúnová Datum 18. 1. 2023


    Pracujte s fantazijními obrazy - autor recenze: Jana Mišúnová
    https://kultura21.cz/zdravi-a-zivotni-styl/24292-aktivni-imaginace-portal-recenze

    Metoda aktivní imaginace, kterou rozpracoval slavný psychiatr C. G. Jung, je praktickým zdrojem, z něhož je možné čerpat v okamžicích rozhodování, krizí či konfliktů.

    Autoři knihy Aktivní imaginace, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Portál, na základě osobních zkušeností i mnohaleté psychoterapeutické praxe názorně a s pomocí řady příkladů ukazují, jak lze s toto metodou pracovat. Vyvoláním představ a jejich zápisem či výtvarným zpracováním lze podle nich klienta vyléčit z často zbytečných pocitů duševní vyprahlosti, sebepodceňování i depresí. Pomocí imaginace odhalíte část své duše, která se může projevit jako dobrý rádce a korektor vašich pocitů.

    O autorech knihy

    Na této knize spolupracovali tři autoři. Ang Lee Seifert je transakční analytička a autorka řady knih. Theodor Seifert byl jungiánský psychoterapeut a přednášel na Institutu C. G. Junga ve Stuttgartu. Paul Schmidt byl teolog a také jungiánský psychoterapeut a rovněž přednášel na Institutu C. G. Junga ve Stuttgartu.

    Co je to imaginace a jak s ní pracovat

    Kniha je rozdělená do dvanácti kapitol, v nichž podrobně rozebírá, co to ta imaginace vlastně je a dává návod, jak s ní pracovat. Uvádí také konkrétní příklady imaginací různých lidí, a tak si snadno uděláte představu o tom, jak celý proces probíhá a jaké jsou jeho výsledky. Příběhy jsou tematicky různorodé, takže je více než pravděpodobné, že zde najdete i takový, který bude připomínat vaši situaci nebo takový, se kterým se vnitřně ztotožníte.

    Samozřejmostí jsou praktické tipy, které určitě využijete, pokud se rozhodnete imaginaci vyzkoušet, a odpovědi na otázky, které si nejspíš položíte. Celá kniha je nesmírně inspirující. I když se nakonec rozhodnete popisovanou metodu nevyzkoušet, najdete zde spoustu zajímavých myšlenek a podnětů, které stojí za pozornost. Ty, které vás osloví, můžete jednoduše aplikovat do svého života, a zvýšit tak jeho kvalitu.

    Přečíst celou recenzi Zavřít