Azri, Stephanie: Aktivujte svou psychickou odolnost - autor recenze: Mgr. et Mgr. Pavla Kouckáwww.skupinyprorodice.czKniha australské sociální pracovnice a vztahové terapeutky Stephanie Azri pojednává o dovednostech, jež přispívají k naší psychické odolnosti, mj. o sebepéči, sebevědomí, regulaci emocí, komunikaci a budování vztahů či práci se stresem. Vychází zejména z principů pozitivní psychologie, kognitivně behaviorální terapie, komunikačních dovedností a přístupů zaměřených na řešení. Témata jsou rozdělena do 12 kapitol, z nichž každá obsahuje trochu teorie, příklady, otázky k přemýšlení, aktivity k procvičování a závěrečné shrnutí.
Stephanie Azri píše pro laiky. Začíná od základů: co je to hněv, co je to stres či úzkost. Píše srozumitelně, přináší praktické rady a příklady, vede čtenáře k zamyšlení. V sociálním kontextu se věnuje komunikaci, vymezování hranic, připomíná základy asertivity. V individuálním kontextu se dozvíte základní rady, jak se rozhodnout, jak si stanovovat cíle, zmiňuje i psychohygienické techniky jako je psaní deníku, věnování se koníčkům, jednoduchá dechová cvičení.
Některé techniky jsou hned použitelné a snadné, například regulace emocí skrze smyslové vjemy (jen si v pravou chvíli vzpomenout). Jiné kotvy, o které se v zátěžové situaci můžeme opřít, si dlouhodobě pěstujeme: Například o zdravé a silné tělo pečujeme vyváženou stravou, dostatečným spánkem, pohybem a pobytem v přírodě. Nebo o blízké lidi, když rozvíjíme a pečujeme o své vztahy.
Co mi v knize scházelo, je hlubší ponor do problematiky. Azri ulpívá na povrchu, neuvádí výzkumy na dané téma, často se opakuje. Kniha působí jako psaná horkou jehlou: zkrátka posbíráno, co autorku na dané téma napadlo. Sama Azri se svěřuje, že Aktivujte svou psychickou odolnost napsala v roce 2019 spolu s dalšími dvěma knihami, a to vedle „všech svých dalších zaměstnání“ a péče o velkou rodinu.
Uváděné rady tak často nejsou propracovány. Například u negativní sebemluvy autorka píše: „Jakmile vám tyhle myšlenky proniknou do hlavy, vykopněte je.“ No jo, ale jak? Další fráze toho mnoho neřeknou: „To, co si myslíme, bere náš mozek vážně, takže je opravdu důležité, abychom brali vážně pozitivitu.“ Někde je autorčin pohled omezující: „Zaručuju vám, že pokud nejste ochotní napsat si plán akce, tedy strukturovaný postup, jak dosáhnete svého cíle, pravděpodobně pro vás nebude jednoduché uspět.“ Znám řadu velmi úspěšných lidí, kteří si žádné „plány akce“ sepisovat nepotřebují. Atd.
Přesto mohou být uvedené rady leckdy účinné a publikace může být pro řadu čtenářů užitečná. Patří do ranku svépomocných knih, jež pomohou hledajícímu najít směr a začít věci měnit.