Jak je překonat

Bulimie a záchvatovité přejídání

Tištěná kniha (2014)

0 % 1 recenze

267 Kč

315 Kč −15 %, ušetříte 48 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2014)

Překladatel
Zavadilová, Alice
Překladatel
Antonínová, Hana
Počet stran
184
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2014
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12403701
EAN
9788026207061
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-0706-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Snad každý se občas přejí. Pro někoho se však přejídání může stát každodenní rutinou a ve snaze zbavit se přebytečných kalorií může sahat k životu nebezpečným metodám. Začarovaný kruh přejídání-zvracení-laxativ může svědčit o vážné poruše příjmu potravy zvané bulimia nervosa či záchvatovité přejídání.

Tato svépomocná kniha britského psychoterapeuta objasňuje, oč v bulimii jde, popisuje její rizika a nabízí účinné a osvědčené postupy k překonání této poruchy.

Prof. Peter Cooper je klinický psycholog a výzkumný pracovník působící na University of Reading ve Velké Británii.

O autorovi

Cooper, Peter

Recenze (1)

  • Datum 10. 11. 2015

    Praktický návod, jak překonat chorobné přejídání
    Peter J. Cooper: Bulimie a záchvatovité přejídání - rec.: Jan Kulhánek

    Zpočátku jsem měl trochu pochybnosti o tom, zda je dnes možné napsat na téma poruchy příjmu potravy něco inovativního a užitečného. Důvěřoval jsem ale velkým zkušenostem autora a po přečtení knihy musím s potěšením konstatovat, že se jedná o velmi praktickou a srozumitelnou pomůcku pro širokou veřejnost, ale i psychology, terapeuty, lékaře a učitele. Autorovi se podařilo úsporným a přehledným způsobem nabídnout čtenáři praktický pohled na záchvatovité přejídání a bulimii, větší část tvoří „svépomocný průvodce“, který v šesti krocích nabízí srozumitelné postupy, jak se tohoto škodlivého zacházení s jídlem i se sebou samým zbavit.

    Pro úspěšnou samoléčbu i léčbu u odborníka je velmi důležité porozumět příčinám vzniku poruchy příjmu potravy, chápat vlivy, které tento problém zhoršují či naopak pomáhají k zlepšení stavu. Autor zcela v souladu s moderním celostním pohledem na vznik a rozvoj přejídání a bulimie popisuje souvislosti mezi biologií, psychikou a vztahy, zvláštní důraz při hledání příčin a udržovacích faktorů klade na používání redukčních diet.

    Následuje kapitolka o léčbě – jaké jsou možnosti léčby a jaké metody jsou účinné. Autor jednoznačně preferuje moderní a velmi užívaný přístup KBT, která své působení staví na přeučování špatných návyků pomocí změny postojů a tréninku. Mohu z praxe potvrdit, že pro vlastní snažení se z nemoci dostat jde o velmi vhodný postup a pro řadu těch, kteří vyhledají odbornou pomoc, je to také vhodná metoda. Nabídka přístupů je ale naštěstí mnohem širší a účinnost hodně závisí na souvislostech a závažnosti onemocnění. Chybí tu například zcela zmínka o rodinné terapii, která je velmi dobrou volbou pro pomoc dospívajícím.

    Hlavním důvodem, proč si koupit knihu od Petera Coopera je praktická část. Dostáváte do rukou praktická cvičení, která mohou pomoci ke zbavení se záchvatovitého přejídání či bulimie. Z mé zkušenosti je tento průvodce velmi účinný a vede k úplnému uzdravení u těch, kteří trpí poruchou příjmu potravy následkem dietování a stresu a kteří jsou schopni systematicky plnit nabízené úkoly a cvičení. Průvodce je pak velkou nadějí a pomoc k získání ztraceného sebevědomí. Těm, kteří se pomocí svépomocného průvodce svých potíží nezbaví, kniha dodá dobré informace a naznačí cestu, jak z problému ven. Jen někdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc, protože věci jsou občas složitější.

    Kniha je velmi vhodná i pro rodinné příslušníky nemocných. Nejde o to, aby rodiče, sourozenci či partneři dělali svým blízkým terapeuty, ale aby je dokázali lépe pochopit a případně je motivovat k práci na vyřešení jejich problému s jídlem. Pracovníci v pomáhajících profesích by měli mít dobré informace o poruchách příjmu potravy, i když to nemusí být jejich specializace, v této knize je dostanou.

    Jan Kulhánek

    Recenze byla zpracována pro časopis Psychologie Dnes

    Přečíst celou recenzi Zavřít