Právě probíhá akce Den D: 20 % sleva z původních cen na všechny tištěné knihy.

Dětství a společnost

Tištěná kniha (2022)

0 % 4 recenze

509 Kč

599 Kč −15 %, ušetříte 90 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Překladatel
Valeška, Jan
Počet stran
400
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21207801
EAN
9788026219569
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1956-9
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Slavný psychoanalytik Erik Erikson vyšel z Freudova pojetí dětského vývoje, ale obohatil ho o popis společenských vlivů a rozpracoval i vývojové fáze v dospělosti a stáří. Člověk má podle jeho teorie v každém věku určitý úkol, jehož splněním si osvojuje určitou hodnotu. Pozoruhodné je na knize Dětství a společnost spojení psychologie s kulturní antropologií. Na jeho základě se autor snaží ukázat, že kultura, v níž jedinec vyrůstá, má zásadní vliv na jeho osobnost. To dokládá na pozorování členů dvou indiánských kmenů, které vytvářejí odlišný typ jedince (spontánní Siouxové a mnohem sevřenější Jurokové). Vliv společenských podmínek ukazuje i na analýze Němce Hitlera a Rusa Gorkého. Autor se kromě popisu různých životních stadií zabývá i vývojem identity, včetně popisu nebezpečí její ztráty a důležitosti doby adolescence pro její rozvoj.
Kniha, která byla napsána v roce 1950 a o 13 let později důkladně revidována, je Eriksonovou nejslavnější a nejzásadnější prací a její teorie jsou dodnes nedílnou součástí vývojové psychologie.

Erik H. Erikson (1902–1994) byl německý a později americký psychoanalytik, zástupce ego psychologie. Proslul svou teorií psychosociálního vývoje, která rozšiřuje klasické psychoanalytické pojetí o vliv kultury a prodlužuje ho až do stáří. Známé jsou i jeho rozbory slavných osobností (Einstein, Gándhí, Ježíš apod.). Byl dvanáctým nejcitovanějším psychologem ve 20. století. V češtině vyšly také jeho knihy Životní cyklus rozšířený a dokončený (2015) a Mladý muž Luther (1996).

O autorovi

Erikson, Erik H.

Další knihy autora

Recenze (4)

  • Autor recenze BLANKA PETRÁKOVÁ Datum 7. 3. 2023


    Erikson, Erik H.: Dětství a společnost - autor recenze: BLANKA PETRÁKOVÁ
    http://casopisagora.cz/2023/01/detstvi-a-spolecnost/

    Dlouho jsem čekala až si knihu Dětství a společnost budu moci konečně přečíst. V knihách mých oblíbených psychologů byla často odkazována a já se nemohla dočkat, až se do ní konečně ponořím a poznám myšlenky, na kterých i dnes stojí moderní vývojová psychologie.

    Kniha byla poprvé vydaná v roce 1950 a kniha se od prvního vydání zvlášť neliší. Erikson si přál zachovat původní text a jeho autentické dobové myšlenky. Některá použitá slova a skladba vět tedy působí z dnešního pohledu trochu těžkopádně a komplikovaně. Myšlenky ve větách obsažené jsou však aktuální i v současné době.

    Kniha je rozdělena do 4 větších částí, které se dělí na menší kapitoly a podkapitoly. První tři části knihy se věnují dětství a vývoji ega. Zde Erikson vždy nejprve uvádí zajímavou kazuistiku, na které rozebírá problémy a úspěchy příslušného období v životě člověka – dítěte. Hojně se odkazuje na Freuda, ale jeho teorii v mnohém rozvíjí. Především klade důraz na společnost, ve které dítě vyrůstá a její specifické znaky. Jde také dále něž Freud, Erikson postihl ve svém zkoumání celý životní vývoj člověka od narození až do smrti.

    Autor se soustředí na nástrahy, které nás v jednotlivých obdobích našeho života čekají a na podmínky jejich úspěšného překonání. V tomto je kniha jedinečná a inspirativní. Může pomoci i naprostému laikovi zorientovat se ve svém životě a srozumitelně nastínit, kde vznikl problém a jak na něj. Erikson však knihu adresuje hlavně odborníkům, kterým má pomoci v jejich klinické praxi. Tento cíl dle mého názoru splňuje. Pro člověka bez medicínského nebo psychologického vzdělání může být kniha v některých úsecích hůře srozumitelná, ale jedná se opravdu jen o relativně krátké pasáže.

    Líbí se mi Eriksonova fascinace indiánskou kulturou. Jedna z částí knihy se zabývá kulturním vývojem některých indiánských kmenů a porovnává ho s vývojem kultury evropské a americké. Ukazuje, jakým způsobem indiáni zpracovávají základní vývojové problémy a zkoumá, jak toto může souviset s obtížemi, které mají v moderní době. Jedná se o pro mě nejzajímavější pasáže knihy.

    Nejméně mě naopak zaujala Část 4, která mi přišla nejhůře uchopitelná a nejsložitější. Tato část aplikuje všechny předchozí poznatky a zasazuje je do vývoje americké, německé a ruské identity. Konkrétně se zaměřuje na Hitlera v Německu, na Gorkého v Rusku a na nový americký ideál člověka jako živého stroje. Jedná se spíše o metafory charakterizující danou společnost, které pro mě však byly hodně složité a nejsem si jistá, jestli souzním s výstupy, ke kterým Erikson došel. Nedokázala jsem v určitých případech vidět kauzalitu mezi povahou národa a danou metaforou. Jedná se ovšem o velmi zajímavý přístup, který člověka nutí přemýšlet. Což je dobře.

    Kniha Dětství a společnost obsahuje neuvěřitelné množství důležitých a zajímavých informací a vývoji člověka od jeho prvních chvil až po jeho poslední vydechnutí. Ukazuje, jakým způsobem jsme formováni společností, ve které žijeme a jaké dary, ale i rizika, nám poskytuje. Jde o náročné čtení, které ale rozhodně stojí za námahu a čas.

    Přečíst celou recenzi Zavřít