Šířícímu se zájmu o evoluční psychologii vyhovují nakladatelství se zaměřením na odbornou psychologickou literaturu překlady obsáhlých děl v angličtině. Zatímco v Německu a Polsku si přeložili monografii D.M. Busse (2004), u nás vyšlo dílo tří renomovaných autorů, které je stejně obsáhlé, ale má přednost v tom, že je více koncentrováno na sociálně psychologickou tématiku, zatímco Buss (Evolutionäre Psychologie)je více zaměřen na biologické aspekty evoluční psychologie (jak to konec konců plyne i z rozdílu v názvu obou srovnávaných knih). Pro český překlad vybraná kniha je tedy, tak říkajíc, více psychologická, což jistě uvítá většina zájemců z řad psychologů.
Předmětné dílo, bohatě ilustrované obrázky, vhodně doplněné rámečky a na konci slovníčkem a vůbec pečlivě didakticky pojaté, je rozděleno do třinácti částí. První z nich pojednává obecně o evolučním přístupu k lidskému chování, druhá o základech evoluční teorie a o některých evolučních strategiích, třetí se zabývá velmi obsáhlou problematikou příbuzenství a další části jsou nazvány (užíváme zde většinu originálních názvů): reciprocita a sdílení, volba partnera a pohlavní výběr, omezení plynoucí z životní historie a reprodukční rozhodování (tj. problematika optimální velikosti rodiny, dědění majetku a další), strategie v rodičovských investicích, manželství a dědictví, jedinec ve společnosti, vývoj poznávacích procesů a „modulární mozek“, sociální poznávání a jeho vývoj, jazyk a kulturní evoluce. Omezíme-li se na psychologicky nejzávažnější a nejatraktivnější témata uvnitř výše uvedených částí, můžeme zde, kromě mnoha jiného, najít v rámečcích pojednání o: altruismu, „evoluci partnerského svazku“, porodnosti (zahrnující problém celibátu a homosexuality), reprodukční strategii, „jistotě otcovství a sexuální žárlivosti“, o fylogenetické perspektivě „manželství a dědění majetku“, o „sebestrukturujících principech ve společnosti“, „jednoduchých pravidlech, která nás dělají chytrými“, o teorii mysli, a „psychologických mechanismech kulturního přenosu“. Oproti vážnému Bussovi, se autoři dané knihy nerozpakují podat množství zajímavých poznatků v lehce humorně nazvaných rámečcích jako např.: „Kdy se vyplatí jančit jako berserk ?“(vikingští „berserkové“ od nichž je odvozeno angl.“go berserk“, volně přel. „zjančit se“), „Existuje pud k šíření drbů ?“, „Evoluce plyšového medvídka“ (v rámci výkladu o vlivech kultury) a další.
Kniha jistě vzbudí pozornost u obhájců i odpůrců evoluční psychologie, protože přináší množství materiálu, který může být oběma stranami analyzován věcně a bez předsudků.
Prof. PhDr. Milan Nakonečný