Proč jednomu klientovi psychoterapie nepomůže, zatímco jiný z ní má velký prospěch? Právě tak se od roku 1953 ptal Rogersův žák Eugen Gendlin, který na Chicagské univerzitě celých 15 let na tuto otázku hledal odpověď. Podle Gendlina záleží na tom, jestli klient dokáže zastavit tok myšlení a naladit se na své nitro – na jemné procesy na pomezí těla a mysli. Měřítko pro to, co je pro klienta dobré a smysluplné, se nachází v tzv. pociťovaném smyslu: Klient sleduje své tělesné prožitky a ty zachycuje prostřednictvím slov, obrazů či gest. To jej samo o sobě uvolní a zároveň mu to poskytne materiál, který může zakomponovat do kontextu svého života a provést žádoucí změny. Tato jednoduchá metoda je dnes užívána v psychoterapii a arteterapii, ale může ji v rámci vlastního rozvoje provádět kdokoli, kdo chce zlepšit například vlastní kreativitu, schopnost introspekce a rozhodování. Prakticky zaměřená kniha vás provede procesem focusingu v jeho jednotlivých krocích a připraví vás na typické obtíže, s nimiž se při této metodě můžete setkat. Eugene T. Gendlin (1926–2017) se narodil ve Vídni do židovské rodiny, která před druhou světovou válkou odešla do USA. Získal doktorát z filozofie na Chicagské univerzitě, kde v letech 1964–1995 vyučoval. Více ale proslul jako žák Carla Rogerse, významný badatel v oblasti prožitkové psychoterapie a tvůrce focusingu, za což byl oceněn například Americkou psychologickou asociací. V češtině kromě jeho zásadní knihy s názvem Focusing vyšel i výbor statí Dialog s prožíváním.
O autorovi
Gendlin, Eugene T.
Eugene T. Gendlin
byl žák Carla Rogerse, významný badatel v oblasti prožitkové psychoterapie a tvůrce focusingu.
"Focusing" aneb naladění se na své nitro je průlomová kniha, která představuje účinnou techniku sebeuvědomění, jejímž cílem je pomoci jednotlivcům využít jejich vnitřní moudrost a řešit emocionální nesnáze.
Koncept “focusing” zahrnuje věnování pozornosti tělesným pocitům spojeným s našimi emocemi, spíše než spoléhání se pouze na intelektuální analýzu nebo verbální vyjádření. Naladěním na vlastní tělesné vjemy mohou jednotlivci získat hlubší vhled a získat jasnější porozumění svým pocitům a obavám.
Výhodou “focusingu” je dostupnost. Každý se může “focusovat” sám, k čemu nás právě kniha může pošťouchnout. Pošťouchnout k vlastnímu transformačnímu potenciálu, jak cílit většího sebeuvědomění, zmírnit emocionální úzkost a učinit autentičtější a naplňující životní rozhodnutí. Gendlin posiluje důležitost důvěry ve vlastní vnitřní zkušenost a intuici.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.