Co se skrývá za našimi rozhodnutími

Jak jsem šel pro mléko a vrátil se s kolem

Zlevněno (2018)

0 % 3 recenze

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Zlevněno (2018)

Autor
Mai, Jochen
Překladatel
Hubková, Jindra
Počet stran
240
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2018
Typ produktu
Zlevněno
Kód
13701301
EAN
9788026213796
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1379-6
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Původní cena: 375 Kč, celková sleva: 74 %
Všichni se dnes a denně musíme rozhodovat. Řada rozhodnutí nemá na náš život nijak zásadních vliv, někdy jde ale o hodně, ba o všechno. A některá naše rozhodnutí jsou tak bláznivá, že jim zpětně sami skoro nemůžeme uvěřit. Ale jak vlastně proces rozhodování funguje a co ho ovlivňuje? Proč se dnes rozhodneme takto – a zítra úplně jinak? Rozhodují se ženy jinak než muži? Jsou spontánní rozhodnutí lepší než ta důkladně promyšlená? A pokud ano, proč? Autor se v první části knihy se zabývá (nejen) výše uvedenými otázkami a hledá na ně odpovědi, ve druhé pak nabízí konkrétní praktické techniky a metody, jež mohou čtenářům rozhodovací proces usnadnit. Pojmenovává rovněž typické chyby, jichž se při rozhodování dopouštíme, a ukazuje, jak se jim příště můžeme vyhnout. K lepšímu pochopení vlastních cílů a tedy i ke snazšímu rozhodování napomůže i několik testů. Jedná se o velmi praktickou a zábavně napsanou knihu nejen pro ty, kdo mají s rozhodováním problémy. Jochen Mai je ekonomický novinář a soukromý poradce pro oblasti social media, corporate blogs, employer branding a komunikace na sociálních sítích. Vyučuje rovněž na vysokých školách. Jeho blog karrierebibel.de získal v roce 2009 cenu Lead-Award. Je žádaných řečníkem, účastníkem diskusí a odborníkem na sociální média. Vydal řadu úspěšných knih.

O autorovi

Mai, Jochen

Recenze (3)

  • Autor recenze Zuzana Grulichová Datum 15. 3. 2019

    Necháte přejet pět dělníků nebo jen jednoho, když se na ně bude řítit tramvaj? Aneb jak se v životě rozhodnout správně - autor recenze: Zuzana Grulichová
    http://casopisagora.cz/2019/01/nechate-prejet-pet-delniku-nebo-jen-jednoho-kdyz-se-na-ne-bude-ritit-tramvaj-aneb-jak-se-v-zivote-rozhodnout-spravne/

    Známé dilema s tramvají, kdy můžete na poslední chvíli přehodit výhybku, a tak zachránit život pěti dělníkům a obětovat jednoho, je jeden z nejvýznamnějších psychologických experimentů – samozřejmě pouze myšlenkových. Ukazuje na složitý mechanismus rozhodování, do jehož nitra můžeme díky této novince nahlédnout.

    Autorem knihy Jak jsem šel pro mléko a vrátil se s kolem je německý novinář a specialista na sociální sítě a marketing Jochen Mai a i když není přímo psychologem, ve své knize dokázal, že se v této problematice velice dobře orientuje. V celém textu odkazuje na celou řadu známých i méně známých výzkumů a experimentů, které se zasloužily o rozvoj psychologických poznatků. Díky této knize totiž zjistíme, že rozhodování je komplexní proces zahrnující mnoho psychologických fenoménů jako je intuice, emocionalita, podvědomí, vnímání i fungování mozku.

    Prvních osm kapitol, čili něco přes 100 stran, vás možná překvapí tím, kolik teorie se o rozhodování dá napsat. Když si však uvědomíme, že denně učiníme až 20 000 rozhodnutí, z nichž většinu pro naše vlastní přežití děláme nevědomky, brzy pochopíme, že nejde o jednoduchou věc. Autor nám vysvětlí, jaký je rozdíl mezi rozhodováním mužů a žen, jaké je optimální množství možností výběru a zda je lepší reagovat rychle nebo si raději v rozhodování počkat.

    Velkým přínosem knihy je její praktická část, kdy se teoretické poznatky mění ve cvičení, na kterých se můžete otestovat. Zjistíte tak, jaký jste rozhodovací typ, stanovíte si potenciální životní cíle anebo se naučíte rozvíjet svou vnímavost k tělesným signálům.

    Autor nám také nabídne několik technik rozhodování, které můžeme využít při dlouhodobém plánování naší budoucnosti i v akutním stavu, kdy se musíme rychle pro něco rozhodnout. Tato část zahrnuje různé tabulky, mapy a stromy, takže můžeme s klidem porušit etické pravidlo, které říká, že do knih se nepíše a z knihy si udělat vlastní cvičebnici.

    Mile mne překvapila část týkající se strachu ze zmeškání příležitosti, který je typický pro současnou generaci Y. Chytrý telefon a sledování nejnovějších informací o druhých, co právě prožívají, v nás může vyvolat nespokojenost s naší volbou, pro kterou jsme se rozhodli. Co když něco zmeškám? Byla moje volba správná? Hlavně klid, i zde nám autor nabídne tipy, jak z toho ven.

    Jak už samotný název napovídá, kniha je psaná zábavnou formou a myslím si, že se autorovi podařilo někdy skličující informace o těžkostech životních rozhodnutí vyvážit pozitivním přístupem, zaměřeným na kladné stránky a tolik potřebnou vědomou práci s myšlenkami. Kniha je proto přínosná pro všechny, kteří cítí potřebu naučit se pracovat se svým myšlenkami a trochu si ulehčit rozhodování.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze KRISTÍNA HALAGANOVÁ Datum 11. 1. 2019

    Mai, Jochen: Jak jsem šel pro mléko a vrátil se s kolem - autor recenze: KRISTÍNA HALAGANOVÁ
    http://kniznidira.blog.cz/1812/ako-som-sla-po-chleba-a-vratila-sa-s-topankami

    Pri knihe Jochena Maia som si spomenula na reklamné plagáty, ktoré na mňa žmurkajú už niekoľko mesiacov. Je na nich luxusne nahodená žena, ktorá sa usmieva do fotoaparátu. Vraj šla len po mandarínky, hlása slogan, očividne však žiadne ovocie nenesie. Už dlho som nevidela trefnejšiu reklamu, pozná to hádam každá ženská. Akurát ja sa väčšinou účelovo vyberiem nakúpiť oblečenie a vrátim sa s knihami, pointa je však rovnaká.

    Uvažovali ste niekedy, prečo sa rozhodujeme, ako sa rozhodujeme? Prečo nám niektoré rozhodnutia zaberú pár sekúnd a pri iných nespávame mesiace? Čo presne sa deje v našom mozgu a ako sa rozhodnúť čo najsprávnejšie? Jochen Mai sa to pokúša vo svojej publikácii objasniť.

    Je vtipný zásah osudu, že sa ku mne kniha dostala, keď som sama stála pred pomerne zložitou životnou dilemou - mala som na výber dve rovnako vábne možnosti a ja som zúfalo stepovala na mieste a nedokázala urobiť rozhodujúci krok. V stávke bola moja budúcnosť, šťastie, aj city. Knižka mi síce nepomohla vysporiadať sa s problémom, ale aspoň mi ukázala, prečo s ním neviem pohnúť. A prvým krokom k riešeniu problému je ho predsa definovať.

    Napísať populárne-náučnú knihu, neodbočiť od faktov, a zároveň udržať pozornosť čitateľa je veľmi náročné. S Jochenom Maiom sme si však sadli od prvej strany. Svoju knihu totiž napísal skoro presne tak, ako som chcela, aby bola napísaná, čo je vždy milé prekvapenie.

    Mám rada, keď je autor vtipný, ale vecný a logicky ma prevedie celou problematikou. Rada vidím za oponu, špáram sa v detailoch a zisťujem, prečo veci, nad ktorými sa normálne nezamýšľame, fungujú tak, ako fungujú (áno, správne, uhádli ste, som žena). Mai používa výstižný jazyk a príklady, prepojuje skutočné vedecké výskumy s každodenným životom (viete, čo majú spoločné šabľozubé tigre s revízorom?) a snaží sa čo najpresnejšie definovať, prečo sú pre nás rozhodnutia tak zložité.

    Maiova publikácia sa jednak zaoberá všeobecnými problémami pri rozhodovaní, neskôr sa zameriava na konkrétne oblasti, krátke kapitoly venuje rozhodovaniu ohľadom práce, životného partnera, či pri obyčajnom nakupovaní. Okrem toho, že ukazuje, ako pri daných momentoch fungujú naše mozgy, ponúka aj návody a psychologické metódy, ako si zadefinovať ciele a zistiť, čo naozaj v živote chceme. Ja som napríklad cestou do potravín zistila, že v skutočnosti chcem nové topánky.

    Lenže práve tu v mojich očiach knižka zľahka škrípe. Ide však o subjektívny pocit. Ja totiž z duše neznášam motivačnú literatúru. A akonáhle sa v knihe objavia interaktívne tabuľky, testy a cvičenia, okamžite sa pre mňa motivačnou stáva. Je mi jasné, že mnohým ľuďom takýto prístup vyhovuje, ale podľa mňa vôbec nepomáha. V živote som nestretla nikoho, kto sa po prečítaní návodu na šťastie skutočne šťastným stal. Srdečnejšie by som uvítala, keby po vedeckých vysvetleniach nasledovalo viac príkladov zo života, na nich sa dá lepšie poučiť - ak pindáte, že kniha sa bez podobných cvičení nezaobíde, prečítajte si skvelý titul Mysli ako freak.

    Všeobecne vzaté ma Maiova knižka potešila. Číta sa dobre, je zábavná, zbytočne sa neopája vlastnou genialitou a ide priamo k veci. Drobné výhrady sú skôr dôsledkom mojich osobných skúseností a preferencií. Tipujem, že práve kvôli danému interaktívnemu prístupu si iní ľudia titul kúpia. A ktovie, im možno pri rozhodovaní pomôže. Mimochodom, moja životná dilema stále trvá...

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Lucie Štveráčková Datum 18. 12. 2018

    Jak jsem šel pro mléko a vrátil se s kolem – co se skrývá za našimi rozhodnutími? - autor recenze: Lucie Štveráčková
    https://www.kritiky.cz/recenze-knih/2018/jak-jsem-sel-pro-mleko-a-vratil-se-s-kolem-co-se-skryva-za-nasimi-rozhodnutimi/

    Dnes a denně se rozhodujeme. Chceme, někdy ale musíme. Co stojí za našimi rozhodnutími? Rozhodujeme se vždy stejně? Co muži a ženy, je jejich rozhodování opravdu rozdílné? Tato publikace je zaměřena na to, co stojí za našimi rozhodnutími, jak tento proces vlastně probíhá. Jochen Mai je ekonomický novinář a soukromý poradce v oblasti sociálních médií a marketingu. Je řečníkem a účastníkem diskusí, vydal řadu úspěšných knih. Kniha Jak jsem šel pro mléko a vrátil se s kolem je velice praktická a zábavná kniha.

    Kniha je velice inspirativní. Poskytuje mnoho zajímavých informací, které mohou všem pomoct zkvalitnit jejich rozhodování a lépe poznat mechanismy, které se v nás odehrávají. Náš život je plný rozhodnutí. Vědci spočítali, že denně jich uděláme až dvacet tisíc . Každé z nich bychom měli činit vědomě a s rozvahou. Většina z nich probíhá bleskově. Týká se každého z nás. Limbický systém v mozku tvoří funkční jednotku založenou na emocích, pudech a učení. Těm, kterým to jde snáz jsou přeci jen muži. Umí lépe vylučovat alternativy. Ženy si dopřávají více času na vše. Ženy dospívají ke kvalitnějším rozhodnutím, dají do toho více energie. Ráno moudřejší večera určitě platí a toho se musíme držet. Chyby a omyly fungují jako jeden z největších zdrojů poznání. Důležité je také správné načasování. Velice zajímavá byla studie o tom, jak se při nakupování chovají ženy a jak muži. U mužů je proces nakupování brán jako prostředek zvyšování sebevědomí. Výběr partnera, vztahy a láska jsou důležitým mezníkem v životě každého člověka. Proč se vlastně zamilovaní rozhodují iracionálně?

    V knize naleznete řadu zajímavých studií, které byly v rámci této problematiky uskutečněny. Např. techniky, jak se správně rozhodnout, jaké jsou cíle po nejdůležitější oblasti v životě – rodina, peníze, zdraví, kariéra, volný čas. Generalizace, paušalizace a zbytečné škatulkování v nás vyvolávají předsudky a často činíme unáhlené kroky. Brýlatý člověk v nás vyvolá asociaci vzdělaného a inteligentního člověka, ačkoli to nemusí být pravda. A co dělat, když se rozhodneme špatně? I to se zde dozvíte.

    Kniha se mě moc líbila a musím říci, že jsem v ní našla opravdu hodně inspirace. Nedala mě spát a musela jsem přemýšlet, jak to vlastně s nakupováním, výběrem svého partnera či volbou povolání mám já. Jedno vím jistě, určitě není jednoduché na řadu otázek odpověď ihned, ale nechat si oddechový čas a vše si promyslet. Knihu bych doporučila všem. Stojí za to si ji přečíst a zamyslet se nad svým životem. Co můžeme změnit, ba přímo dělat jinak. Věřte že to opravdu jde.

    Přečíst celou recenzi Zavřít