Festinger, Leon; Riecken, Henry; Schachter, Stanley: Když se proroctví nesplní - autor recenze: czechpsychologisthttps://www.instagram.com/p/CUS4i7ZL2VI/„Má-li člověk nějaké přesvědčení, je velmi těžké jakkoli je změnit.” Pokud je člověk svému přesvědčení oddán, kvůli své víře mnohé obětoval a investoval spoustu energie a prostředků, je prakticky nemožné jeho názor změnit, ať jsou vaše protiargumenty a důkazy sebesilnější.
Kniha představuje řadu historických příkladů, kdy nějaké hnutí předpovídalo budoucnost, která se nenaplnila. Dále kniha představuje jednu případovou studii, na které pracovali sami autoři knihy. Kniha na příkladech představuje tzv. teorii kognitivní disonance (disonance, jako dva názory, přesvědčení, poznatky, které si vzájemně odporují; opak od konsonance). Člověk je tedy v jakémsi rozporu a snaží se tento nesoulad všemi možnými prostředky zmírnit.
Případová studie danou problematiku skvěle popisuje a předkládá čtenáři jasné svědectví z pohledu členů skupiny (sami autoři se ke skupině připojili, aby mohli získávat informace), kteří věřili, že přijde zkázonosná potopa. Tato skupina byla shromážděná kolem ženy, která údajně přijímala zprávy od bytostí z vesmíru. Jak toto hnutí nabíralo na síle? Jak se na příchod katastrofy připravovali? Co následovalo po nesplněném proroctví?
Kniha se mi zprvu zdála trochu chaotická a bylo pro mě složitější se zorientovat. Když ale autoři přistoupili k líčení situací a příběhu, na kterém stálo samotné hnutí předpokládající katastrofu, četla se kniha velmi dobře a bylo těžké se od příběhu odtrhnout. Nad některými pasážemi zůstává člověku rozum stát a často jsem si připadala jako při čtení science fiction knihy.
Knihu bych doporučila všem, kteří se o podobná sociální témata zajímají i odborníkům, kteří chtějí do problematiky kognitivní disonance více nahlédnout.