Dobře komunikovat znamená dobře pečovat. Kniha představuje základy komunikace při péči o pacienty, ale zaměřuje se zejména na osoby s demencí. Důležité je, aby se člověk s demencí cítil respektovaný a oceňovaný (hovoří se o tzv. validaci). Kniha popisuje, jakou roli má komunikace v různých modelech péče. Najdeme zde řadu užitečných tipů – např. ohledně nepoužívání otázek začínajících na proč, mluvení v první osobě a v kladných větách, v dialektu nemocného, pomalu a klidně, ve stejné výšce očí, autenticky, se zahrnutím pacientových neverbálních signálů. Cílem je komunikovat citlivě, eticky a předcházet nedorozumění a náročným situacím. Kniha, která je doprovázená příklady z praxe, je vhodná pro profesionály, kteří se zabývají léčbou osob s demencí, i pro všechny ty, kdo o ně pečují v pracovním i osobním kontextu. Katja Pape-Raschen vystudovala sociologii a sociální behaviorální vědy. Již mnoho let pracuje ve zdravotnictví a v současnosti provozuje lůžkové zařízení pro lidi s demencí v německých Brémách.
O autorovi
Pape-Raschen, Katja
Katja Pape-Raschen
vystudovala sociologii a sociální behaviorální vědy. Již mnoho let pracuje ve zdravotnictví a v současnosti provozuje lůžkové zařízení pro…
Praktický průvodce komunikací s lidmi s demencí - autor recenze: Lesia Shuranova https://www.databazeknih.cz
Kniha "Komunikace s lidmi s demencí" od Katja Pape-Raschen je cenným průvodcem pro každého, kdo se setkává s výzvami spojenými s péčí o lidi s demencí.
Autorka přistupuje k tématu s odbornou erudicí a komplexním pohledem na všechny relevantní aspekty komunikace s lidmi trpícími demencí. I když bych uvítala trochu více teoretické hloubky z profesionálního hlediska, oceňuji pečlivost, s jakou jsou všechny důležité oblasti propojeny a rozebrány. Kniha nabízí praktické rady a příklady, které jsou nejen snadno pochopitelné, ale také aplikovatelné v každodenní péči.
Pro profesionály pracující v oblasti péče o seniory by se tato kniha mohla stát standardním nástrojem, protože pokrývá všechny podstatné témata a nabízí úvahy o tom, jak zlepšit komunikaci navzdory náročným pracovním podmínkám. Je to skvělá podpora pro praxi, protože poskytuje nejen odpovědi na často kladené otázky, ale také konkrétní příklady, které lze využít jak při každodenní péči, tak při přípravě na výuku.
Celkově jsem s knihou velmi spokojená a doporučila bych ji každému, kdo se stará o lidi s demencí, ať už jako rodinný příslušník nebo profesionál.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.