Koučování zaměřené na řešení

Koučování zaměřené na řešení

Zatloukal, Leoš; Vítek, Pavel

Portál, 2016

329 Kč280 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Kniha detailně představuje základní principy koučování zaměřeného na řešení a prakticky přibližuje nástroje, které lze využít při práci s klienty (reflektování, připojování ke klientovi, rozvíjení řešení, „tanec kolem problému“). Vše je ukázáno na příkladech z praxe. Kniha obsahuje četné modely a pomůcky vytvořené přímo autory nebo inspirované zahraničními kolegy, s nimiž autoři spolupracují. Jedná se o první ucelenou publikaci o koučování zaměřeném na řešení u nás.
Mgr. Leoš Zatloukal, Ph.D. et Ph.D., absolvoval doktorské studium v psychologii a v sociální práci se zaměřením na management a poradenství. Bc. Pavel Vítek vystudoval andragogiku. Oba autoři za sebou mají komplexní psychoterapeutický výcvik v systemickém přístupu a četné další kurzy a semináře, zejména pod vedením zahraničních lektorů. Jsou držitelé mezinárodní certifikace reteaming koučů (pod supervizí Bena Furmana), členové terapeutického týmu Dalet a lektoři koučovacích, terapeutických a supervizních výcviků v přístupu zaměřeném na řešení. Leoš Zatloukal je autorem několika knih a řady článků, z nichž na některých se autorsky podílel Pavel Vítek.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:50 klíčů pro společné otevírání nových možností

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1011-5

 • Počet stran / vazba:264 / Brožovaná

 • Rok vydání:2016

 • Kód:12602001

 • EAN:9788026210115

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Zatloukal, Leoš; Vítek, Pavel: Koučování zaměřené na řešení - recenzent Mgr. Katarína Bradáč

  Milý čtenáři, jak se rozhoduješ při koupi knihy? Je u toho důležitá přitažlivost tématu, erudovanost autorů, poutavost textu? Nebo užitečnost obsahu, nadčasová a léty ověřená metoda v různých zemích naší planety a navíc špetka humoru?

  Pak možná není potřeba dál číst tuto recenzi, ale místo toho si knížku rovnou pořídit. Pak přečíst. Pak ji doporučit nebo si pořídit další kousek, jako dárek pro spřízněnou duši, obzvlášť je-li ta spřízněná duše pomáhajícím profesionálem.

  Čtenář však vůbec nemusí být kouč, terapeut, lektor či supervizor nebo jiný pomáhající profesionál, aby z knížky ke svému užitku vylisoval šťávu, která osvěží, nasytí a přispěje k růstu. Navíc může být pro někoho velmi zajímavé, jak vlastně tihle profesionálové přemýšlí a pracují, aby byli svým klientům užiteční. A taky se inspirovat pro svůj vlastní život, ve kterém každý tu a tam něco řešíme. Obzvlášť pro odborníky je ovšem tato kniha moudrým průvodcem, který nabízí cenné zkušenosti a podněcuje k těm vlastním. Které bývají nejcennější.

  Ráda vysvětlím podrobněji, proč je podle mého názoru tahle kniha tak mimořádně přínosná.

  Všechno, co potřebujeme k dobrému životu, máme k dispozici. I když o tom třeba nevíme. Že je to odvážné tvrzení? Dle zkušenosti z práce s mými klienty však vím, že je to dokonce zcela přirozené. A tato knížka nabízí velmi pragmatické, ucelené, hluboké a přitom jednoduché vysvětlení, jak je to vůbec možné. A to přímo z pera profesionálů, kteří k nám do České republiky tzv. „Přístup zaměřený na řešení“ přinesli ze zahraničí a pečlivě se věnují jeho rozvoji. Jelikož je oba osobně již léta znám, můžu zvesela zaručit, že pokud se na tuto cestu vydáme a své oči necháme plout po řádcích a pohupovat se po odstavcích, bude to plavba inspirativní, příjemná, profesionální, plna člověčenství, humoru, moudrosti a lásky k člověku. Takoví totiž Leoš s Pavlem (a jejich tým) prostě jsou.

  Představme si na chviličku, že bychom toužili přejít skrze zamčené dveře do VYSNĚNÉ BUDOUCNOSTI. Co bychom potřebovali spíš: podrobnou ANALÝZU zámku, nebo KLÍČ, který do dveří pasuje? Když se takhle zeptám, odpověď je zřejmě logická. Z naší denní zkušenosti víme, že to je spíš ten klíč, který otevírá dveře, než podrobná znalost konstrukce zámku.

  Dobře, ale jak to obvykle děláme s problémy? No schválně, co nás první napadne? Když jsem se na to lidí ptala, VŠICHNI mi odpověděli, že pak musíme PROBLÉM ŘEŠIT.

  I tohle zní velmi logicky, navíc odpovědně a aktivně. Řešit problém. A co když nám někdo nabídne, abychom místo „řešení problému“ raději „ROZVÍJELI ŘEŠENÍ“? Že to zní jako hra se slovy? Jistě, jsou to jiná slova. Ale současně je to odlišný způsob MYŠLENÍ.

  Ta věta s tím klíčem a dveřmi, to je parafráze slavného výroku Steve de Shazera, jednoho ze zakladatelů Přístupu zaměřeného na řešení, jímž ho metaforicky a výstižně popisuje. Samozřejmě, tahle knížka je plna různých technik a postupů, které se v tomhle přístupu velmi efektivně a úspěšně používají, no zejména nabízí TRANSFORMACI MYŠLENÍ. Ono totiž problém a jeho plevelové kořeny často s řešením a s jeho voňavými květy či šťavnatými plody vůbec nesouvisí. Je to jiná rostlina. Kterou rostlinu tedy chci pěstovat a zalévat, aby mi rostla a přinášela plody? Té, pro kterou se rozhodnu, té budu věnovat celičkou svoji pozornost a používat veškeré nástroje na její kypření, zalévání a třeba i přivazování k opěrnému klacíku, než sama zesílí. Pokud ovšem věnuji svoji pozornost problémovému plevelu a zalívám ho svými myšlenkami, přihnojuji otázkami, bude mi hezky růst, i když o to nestojím. Můžu plevel šlechtit zkoumavým přístupem, pořád to však bude plevel (problém), o který se zajímám a kterému věnuji pozornost a pak mi nezbývá pozornost a energie na to, co chci MÍSTO problému. Čili mé ŘEŠENÍ uvadá. Takový přístup, který je zaměřený na problém, nám totiž vůbec nic neříká o řešení. A my jsme k problému pořád víc přilepeni. Můžeme namítnout, že pokud dobře známe problém, alespoň víme, co nechceme. Ale ruku na srdce, nepřítomnost problému nám předci pořád nic neříká o řešení. Když totiž vím, že nechci pěstovat plevel ve svém záhonu, nevím ještě, co chci místo toho plevelu zasadit a pěstovat. Ale můžu o tom začít přemýšlet. A to mohu poté, co se zaměřím úplně jiným směrem – čili na řešení.

  Poté na pěstění řešení můžu využít ZDROJE, které již mám k dispozici, i když jsem třeba o tom sám nevěděl. Malá semínka v kapse, kousek hnojiva támhle v koutku, pěstitelské zkušenosti z minula, nebo opěrnou tyč, kterou mi věnuje dobrý přítel.

  Možná to zní srozumitelně, leckdy je ovšem návyk řešit problém místo rozvíjení řešení zpočátku mocnější. Tímto přístupem jsme totiž obklopeni. Třeba takový autoservis. Pokud bychom tam s autem zašli, protože se porouchalo, pak diagnostické zaměření na problém a následná oprava je, samozřejmě, na místě. To samé s počítačem, telefonem, myčkou nádobí. Je tu jeden nezanedbatelný rozdíl, když jde o člověka. Člověka a zejména jeho duševní prostor není možné redukovat na stroj, jenž je možné mechanicky diagnostikovat a spravovat. Člověka není možné redukovat ani na „kožený vak“ naplněný biochemickými prvky, jež je potřeba přednostně ladit psychofarmaky a potíže jsou rázem ty tam. Člověk je živý a mění se, reaguje v některém kontextu tak a v jiném jinak. Ve své jedinečnosti, komplexitě a hloubce utváří svůj psychický svět v komunikaci s blízkými, své významy a chápaní sebe a světa kolem v řeči a ve vztazích s druhými lidmi. Tady vznikají trápení a tady jsou i řešení a cesty či zdroje pro dobrý život.

  Člověk je navíc úžasný tvor, který vlastní veškerý potenciál pro dobrý život dle své vlastní definice nebo se leccos může naučit. A taky má uvnitř odpovědi na všechny důležité otázky. Pouze si je někdy nepoloží, nebo si nepokládá ty užitečné. A tahle kniha nabízí nespočet inspirací právě pro ty užitečné otázky, které otevírají nové způsoby myšlení, nové pohledy a svobodu možností.

  A nabízí mnohem víc. Pokud by někdo chtěl inspiraci pro sebe, je tady. Pokud by někdo chtěl navíc kvalitní a ucelenou, nikoli zatěžující, přesto hlubokou orientaci v tématu, má ji mít. Pokud by si někdo přál získat bohatý přehled v relevantní literatuře, najde ho. Pokud by někdo toužil po aplikaci tohoto přístupu okamžitě na některý ze svých problémů, není nic lepšího, než se začíst hned.

  Tohle je první a ucelené dílo v českém jazyce, které je postaveno na zkušenostech celosvětově proslulých koučů a terapeutů v Přístupu zaměřeném na řešení, včetně autorů. Je propracováno dvěma profesionály, kteří jsou celým svým umem a navíc i srdcem oddáni myšlenkám, kterým věří a které fungují pro dobré životy mnoha lidí, kterým pomohli a pomáhají.

  Pokud jsi, milý čtenáři, profesionálem, ať koučem nebo terapeutem, či jiným pomáhajícím pracovníkem, tato kniha tě nejen obohatí, protože je plodně obtěžkána hlubokými informacemi, navíc seskupenými ve smysluplných souvislostech, no taky ti ušetří roky času a taky spousty peněz. Proč? Protože tyhle vědomosti tzv. postmoderních přístupů v koučinku a terapii jsou ještě pořád dostupné většinou v cizích jazycích, ve finančně náročných výcvicích nebo workshopech a navíc trvá i několik let zorientovat se v rozvětvené sítí navazujících myšlenek, souvisejících přístupů a konceptů. A co teprve je seskupit do přehledné mapy, sítě souvislostí a elegantních „nástrojů“, které jsou k ruce. To vše s logikou a filosofií, které jsou elegantně zabaleny ve smysluplném a praxí ověřeném „modelu Dalet“. Ten má 4 užitečné dimenze a do každé z nich je zařazen balík nástrojů, či svazek „klíčů“, které otevírají dveře k řešení. Každý z klíčů je nejen jasně a stručně vysvětlen, ale i ilustrován v přepisu reálných sezení s klienty. A pak ještě komentován, takže čtenář, ač by byl začátečník v oboru, dostává tímto mimořádně komplexní výklad, jakoby se sám účastnil výcviku v tomto přístupu. No nezní to skvěle?

  Není překvapením, že pak je možné každý z oněch klíčů okamžitě použít v praxi. Všechny informace jsou smysluplně zasazeny do kontextu filosofie Přístupu zaměřeného na řešení. Takže jednotlivé vědomosti si čtenář může snadno propojit do přehledného celku, který má hlavu a patu. I když jde o objemný počet zajímavých položek. Mnohá sdělení a inspirace pocházejí nejen z odborné relevantní literatury, jíž je text bohatě sycen, ale i z osobních sdělení předních protagonistů zmíněného přístupu. Právě ty si osobně cením, jelikož sama ráda využívám prostoru v dialogu s těmito lidi, tehdy pro mě totiž vznikají kouzelně užitečná uvědomění. Další sdílení těchto poznatků může obohatit a inspirovat i jiné lidi. Cením si proto velmi, že autoři nabízejí i tyto soukromé zdroje poznání. Taky oceňuji, že návrhy, podněty a inspirace jsou v knize podloženy konkrétními příklady. Tudíž je čtenáři ponechán prostor pro vlastní pochopení a interpretaci vědomostí uvedených v textu a rovněž autoři nabízejí zužitkování vědomosti formou konkrétní aplikace v praxi, jak byly použity v reálním rozhovoru s klientem dle jejich zkušenosti. Jednotlivé „nástroje“, které autoři předkládají, jsou vysvětleny jednoduše a prakticky a, co je velmi přínosné, zejména pro čtenáře, pro které je téma nové, zcela jasně vysvětlují, proč je v konkrétní situaci užitečné ten který nástroj využít. Co je konkrétně jeho přínosem pro klienta, pro proces či sebereflexi kouče a z jakého důvodu autoři doporučují se vydat právě oním směrem. Vědomosti a nabízená doporučení jsou tak zasazeny do kontextu a z čtenáře se nestává „odborník na baterky“, který se něco zpaměti naučil a neví, proč dělá právě teď to, co dělá.

  Mám ráda knihy, které jsou prosty zbytečného balastu a opakování již zmíněného pořád dokola. Knihy, které jsou hutné, ani jedna věta v nich není nazbyt, přitom srozumitelné a navzdory komplexnosti témat napsány jednoduše. A tohle je přesně taková knížka. Pro mne je radost ji číst.

  Autoři přehledně předkládají 50 klíčů. A já tam vnímám ještě dva, mezi řádky, které bych ráda pojmenovala explicitně, protože si to podle mě zaslouží. Ty dva klíče jsou duše klienta a duše kouče či terapeuta. Tomu prvnímu zcela věřím, že je tím nejsprávnějším nástrojem. Ten druhý je užitečné pečlivě reflektovat, čistit a užívat s dvojím respektem. S respektem ke klientovi a s respektem k sobě samotnému. V této souvislosti si osobně velmi cením, že publikace nabízí zcela konkrétní vodítka k tomu, jak profesionál může reflektovat svou mysl, než vyřkne cokoliv směrem ke klientovi i poté.

  Chci dodat ještě jednu věc. Dle mého názoru ten nejkvalitnější učitel se vyznačuje pár nezbytnými charakteristikami: 1. Široké teoreticko-praktické vědomosti neustále rozšiřuje a prohlubuje, v interakci s těmi nejlepšími kolegy z celého světa a pořád zůstává zvídavý a otevřený dalším a novým pohledům 2. Složité umí podat jednoduše, 3. Teorii má protavenou v praktické zkušenosti, 4. Poznatky rozumu mu sestoupali do srdce, 5. Je štědrý v odevzdávání svého know-how, protože věří, že vědomosti mají cenu pouze tehdy, jsou-li recyklovány a sdíleny a slouží-li lidem, 6. Má svého studenta rád a respektuje jeho způsob porozumění, 7. Nešetří oceněním a povzbuzením a má smysl pro humor i sebeironii a 8. od svého žáka (či klienta) je připraven se učit. Dle mé osobní zkušenosti Leoš s Pavlem stejně jako jejich týmoví kolegové, takovými učiteli, profesionály, autory a lidmi jsou. Jak lépe a srozumitelněji doporučit jejich výtvor?

  Přeji hezké a inspirativní čtení a rovněž zážitek dobrodružství v otevírání vlastní mysli.

  Mgr. Katarína Bradáč
  www.katarinabradac.cz

  Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál

  -

Čtenářské recenze


 • casopisagora.cz/2016/05/leos-zatloukal-pavel-vitek-koucovani-zamerene-na-reseni-50-klicu-pro-spolecne-otevirani-novych-moznosti-2/

  Zatloukal, Leoš; Vítek, Pavel: Koučování zaměřené na řešení

  Zuzana Kalousová

  Když jsem se chystala k psaní recenze na tuto knihu, mé myšlenky o tom, co by tam mělo zaznít, by se daly shrnout asi takto: Dobrý, fakt dobrý – přečtěte si to!

  Autoři Leoš Zatloukal a Pavel Vítek odvedli při psaní své knihy vskutku moc dobrou práci. Podařilo se jim vytvořit text, který je čtivý, vtipný, užitečný, místy poetický (kde se jim podařilo sehnat tolik citátů o dveřích je mi vskutku záhadou), ale také z něho čiší profesionalita, zkušenosti a odbornost.

  Domnívám se, že ačkoli jde o publikaci o koučování, svoje si tam najde i člověk, který s tímto odvětvím nemá nebo nechce mít celkem nic moc společného. Na stránkách knihy, jejíž název slibuje, že vám zaplní klíčenku, až se vám nevejde do kapsy, se setkáte s velkým množstvím myšlenek samotných otců přístupu zaměřeného na řešení, spoustou systemických tezí, trefných příkladů a zajímavých tipů pro práci s klientem. Zároveň je to napsané tak, že se zdá, jakoby tam autoři dali i velký kus ze sebe sama.

  Pokud máte pocit, že se v této knize dočtete o nějakých kouzlech a čárách, která z vás udělají instantního kouče na dvou stech padesáti stránkách, potom budete zklamaní. Nic takového autoři neslibují a ani nepředkládají. Jediným zázrakem v knize je tak zázračná otázka a další techniky, které už jste pravděpodobně znali nebo o nich slyšeli, jako připojování, využití reflektujících týmů, popovídání (small talk), postoj nevědění, parafrázování, práce s cíli, zdroji, škálami apod. Jakkoli to může znít jako něco, co už více nebo méně znáte, používáte nebo možná perfektně ovládáte, v každé takto nazvané podkapitolce se skrývají nové pohledy na věc, nová moudra, nové praktické rady a tipy.

  Abych se přiznala, dlouho se mi nestalo, že by se mi v odborné publikaci tolik líbila práce s citacemi. Je jich tam hodně, jsou rozmanité, jsou v textu smysluplně řazené, vždy efektivně přispívají k vysvětlení problému. Často je v závorce místo odkazu na literaturu douška „osobní sdělení“, což je při čtení moc příjemné, protože to navozuje pocit, jako kdybyste seděli s autory v obývací pokoji a nenuceně diskutovali.

  Ale aby tato recenze nebyla pouze chvalozpěvem, připojuji i poznámečku z druhého soudku. V celé knize se to hemží klíči a dveřmi, ale přitom jádrem je vedení rozhovoru, připojování, práce s cíli, změnou atd., tedy žádné tesařství ani železářství. A ačkoli jsou metafory ke klíčům a dveřím poetické, v některých místech působí trochu krkolomně.

  Nicméně jinak je to kniha napsaná příjemným jazykem, odlehčená vtípky, protkaná věcnými a přehlednými popisy a doplněná skvělými příklady. A já ji vřele doporučuji všem čtenářům.

  - 30.05.2016

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)