Vodáčková, Daniela: Krizová intervence - autor recenze: Natálie SolařováKaždý z nás má za sebou krizovou situaci. Ne vždy spouštěčem, který vede ke vzniku krizové situace musí být negativní záležitost (smrt, odchod dětí, ztráta zaměstnaní, rozchod, rozvod). Je známo, že i situace jako je například příchod nového člena do rodiny, sňatek, začátek studia apod. mohou vést ke krizi. Podle mého názoru je krize přirozenou, nevyhnutelnou a velmi důležitou součástí života. Jak poznáme, že si procházíme krizí? Co v tomhle případě můžeme dělat? To vše se můžete dozvědět v publikaci Krizová intervence od Daniely Vodáčkové. Autorka této knihy je psychoterapeutka s psychologickým vzděláním a více než dvacetiletou praxí. Ve své praxi propojuje hlubinné směry s psychoterapeutickými technikami (relaxace, hypnóza). Velké zkušenosti má i s krizí a traumatem. Co to vůbec je krizová intervence? Je to odborná metoda práce s klientem v situaci, kterou osoba považuje za zátěžovou, nepříznivou nebo ohrožující. Považuji za dost důležité, aby lidé přijali, že není žádná slabost říct si o pomoc. Každý z nás se v životě může dostat do situace, kde si neumíme pomoct sami. Neznamená to, že by jedinec, který požádá o krizovou intervenci je vážně psychicky, tělesně nemocný.
Pro koho je kniha určena? Tato publikace je určena pro odborníky, laiky. Zkrátka pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více informací o daných tématech.
Kniha je rozdělena do dvou dílů. První díl nese název Úvod do problematiky krizové intervence, kde se můžete dozvědět čemu se říká krize nebo jak se definuje metoda krizové intervence ve vztahu psychoterapie. V knize můžete také najít mnoho ukázek, které se odehrávají v ambulanci krizového pracoviště nebo pracovišti linky důvěry. V ukázkách si můžete všimnout i například jak se pracuje s emocemi klienta v krizi.
Druhý díl má název Specifická témata krizové intervence, kde jsou kapitoly řazeny do čtyř částí. Část I. Krize z očekávaných životních změn s přesahem do krizí vývojových obsahuje jedenáct kapitol, kde se autoři zaměřili na témata jako jsou krizová intervence ve vztahu k otázkám gender, ve vztahu k sexualitě, se vztahem dětství, dospívání, manželství apod. Můžete zde najít i dvě kapitoly, které se týkají duchovních témat. Část II. Krize pramenící z náhlého traumatizujícího stresoru popisuje reakci na neočekáváný stresor traumatizujícího charakteru, kde autoři udávají znaky akutní reakce na stres a posttraumatické stresové reakce. Do této části jsou zařazeny dvě důležité kapitoly, které se týkají psychosociální pomoci při hromadných neštěstích (povodně, požáry). Část III. Krize v kontextu psychopatologie s možným původem v krizích vývojových a neodkladné krizové stavy se zaměřuje na vývojové krize a na krize se vztahem k psychopatologii. Kapitoly se týkají například drogové závislosti, porúch příjmu potravy nebo problematiky týraných a zneužívaných lidí. Část IV. je určena sociálně- právním aspektům, která se skládá ze dvou kapitol: Psychosociální síť krizového pracoviště a Systém sociální ochrany.
Na závěr bych ráda řekla, že není nutné, abyste knihu četli o první do poslední kapitoly. Je v pořádku si listovat, vracet se, hledat. Knihu můžu za sebe doporučit. I když je v ní spoustu informací, jsou napsané velmi prakticky a čtivě, takže se nemusíte bát žádných náročných slov, kterým byste neporozuměli.
autor recenze: Natálie Solařová
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál