Proč je důležité myslet kriticky

Kůň, který uměl počítat

Tištěná kniha (2019)

0 % 7 recenzí

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2019)

Překladatel
Jamieson, Alžběta
Počet stran
160
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2019
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13701501
EAN
9788026214427
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1442-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Na začátku 20. století proslul penzionovaný berlínský učitel matematiky tím, že jeho kůň, jemuž se začalo přezdívat „chytrý Hans“, umí počítat a rozumí složitým slovním pokynům. Byly schopnosti koně skutečné? Jistěže ne! Ale čím to, že jim uvěřilo tolik lidí a že vzbudil takový zájem médií? A jak tento mechanismus ve skutečnosti fungoval? Na počátku 90. let minulého století získala velkou pozornost takzvaná facilitovaná komunikace, užívaná u dětí s autismem. Jenže na jejím základě nejenže začaly děti zázračně „mluvit“, ale také došlo k obvinění jejich rodičů ze zneužívání. I funkčnost této metody se ukázala jako klamná. Co má kůň, který uměl počítat, společného s metodou zázračné komunikace? Američtí profesoři psychologie za pomoci těchto i jiných příkladů ukazují, jak funguje naše myšlení, jak se vyhnout sebeklamu a jak myslet jasně a kriticky. Jakoby mimochodem přitom vysvětlují řadů vědeckých pojmů a zajímavých skutečností. Thomas E. Heinzen je profesor psychologie na William Paterson University v New Jersey. Scott O. Lilienfeld má stejnou funkci na Emory University v Georgii a je autorem uznávané knihy 50 největších mýtů populární psychologie. Susan A. Nolan působí jako profesorka téhož oboru na Seton Hall University v New Jersey.

O autorech

Heinzen, Thomas E.

Heinzen, Thomas E.

Všechny knihy autora

Lilienfeld, Scott O.

Lilienfeld, Scott O.

Všechny knihy autora

Nolan, Susan A.

Nolan, Susan A.

Všechny knihy autora

Recenze (7)

  • Autor recenze ? Datum 16. 6. 2020


    Heinzen, Thomas E.; Lilienfeld, Scott O.; Nolan, Susan A.: Kůň, který uměl počítat - autor recenze: ?

    Kritickým myšlením se dnes zaklíná kdekdo, jak se ale ukazuje, těch, kteří kriticky opravdu myslet umí, pořád příliš nepřibývá, ba možná právě naopak. Je otázkou, zda jsou na vině školy, rodina anebo média, nejspíše ale tak trochu všichni. Příslovečný pes je pravděpodobně zakopán v tom, že myšlení vyžaduje jistou námahu, kterou si mozek snaží ušetřit tím, že využívá určité vzorce, do nichž jednotlivé informace dosazuje a následně je trochu stereotypně vyhodnocuje. Kdyby tak ale nefungoval, byl by zahlcen tak, že by nedokázal pracovat vůbec. V knize nazvané Kůň, který uměl počítat se americký autorský tým pokouší na několika příkladech dokázat, že občas bychom se zamyslet měli, třeba když nám chce někdo namluvit, že je možné naučit počítat koně. Tenhle vzorový příklad, který dal knize název, se odehrál na přelomu 19. a 20. století, kdy s historkou o matematicky gramotném koni přišel jeden ambiciózní obchodník. A dokázal o tom přesvědčit nejen své sousedy ale i uznávané instituce. Jak kniha ale ukazuje, za vším stál v podstatě jednoduchý trik. Druhý příklad, který tu autoři uvádějí je novější a jmenuje se facilitovaná komunikace. Ta měla umožnit komunikaci s lidmi trpícími těžkým autismem, kteří jsou zcela uzavřeni do sebe. V tomto případě, měl napomoci takzvaný facilitátor, který údajně dokázal s mlčícím autistou komunikovat a následně tuto komunikaci zprostředkovat ostatním. V obou případech byly tyto „fake news“ postaveny na skupině lidí, kteří prostě věřit chtěli a na těch, kteří jim své lži dokázali prodat. A nic se na tomhle obchodním modelu nemění ani dnes: když člověk něčemu věří, ať už to je sebevětší pitomost, bude si raději nalhávat, že jde o realitu a bude věřit všemu, co jeho víru utvrdí a opačné informace přitom ignorovat. Je to prostě pohodlnější. Jen s tím to myšlení už nemá moc co do činění a k ničemu dobrému to nevede.

    autor recenze: ?
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Robert Vlach Datum 14. 1. 2020


    Heinzen, Thomas E.; Lilienfeld, Scott O.; Nolan, Susan A.: Kůň, který uměl počítat - autor recenze: Robert Vlach

    https://www.coctu.cz/2019/12/heinzen-lilienfeld-nolan-kun-ktery-umel.html

    Kůň, který uměl počítat je jednoduše nejpřístupnější kniha o kritickém myšlení, jakou jsem dosud četl. A myslím, že nejen já. Autoři jdou totiž na věc od lesa. Místo toho, aby složitě vysvětlovali abstraktní koncepty či různá kognitivní zkreslení, vyprávějí poutavě dva slavné příběhy, v jejichž rozuzlení kritické myšlení sehrálo zásadní roli. Příběh je pak na patřičných místech opatřen drobnými poznámkami či vysvětlivkami, které čtenáře nenásilnou formou uvádějí do toho, co to vlastně znamená kriticky myslet a jak se nejběžnější chyby v myšlení projevují a nazývají. Nenápadná kniha z nakladatelství Portál tak krásně ilustruje, že zkratkovitému myšlení běžně podléhají i chytří a vzdělaní lidé. Vynikající titul, který vřele doporučuji pro základní seznámení s problematikou.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Andrea Šíchová Datum 6. 1. 2020


    Heinzen, Thomas E.; Lilienfeld, Scott O.; Nolan, Susan A.: Kůň, který uměl počítat - autor recenze: Andrea Šíchová
    http://www.casopisagora.cz/2019/10/kun-ktery-umel-pocitat-aneb-proc-je-dulezite-myslet-kriticky/

    Na začátku 20. století svět zaplavily zprávy o koni, který projevoval neochvějné známky inteligence. Na základě tréninku bývalého učitele matematiky se naučil číst a zvládat základní aritmetické operace. Kůň, přezdívaný “Chytrý Hans”, přilákal pozornost veřejnosti i mnoha odborníků, kteří se snažili tento fascinující úkaz zkoumat, ale vše se zdálo být jasné. Nejedná se o žádný trik, kůň musí být opravdu schopen počítat. Tento nevídaný příklad zvířecí inteligence byl ale ve skutečnosti ukázkou toho, jak snadné je oklamat lidskou mysl.

    Kniha amerických psychologů vysvětluje na příběhu “Chytrého Hanse” principy fungování našeho myšlení a jak se liší laický přístup k ověřování důkazů od exaktního vědeckého zkoumání. Jak důležité je kritické myšlení a schopnost metodologicky správně vyhodnocovat účinnost různých nově se objevujících léčebných a intervenčních opatření, ukazují autoři na příkladu facilitované komunikace.

    Jedná se o metodu zprostředkované komunikace pro osoby s autismem, které nejsou schopny pomocí verbálních prostředků vyjadřovat své potřeby a přání. Za pomoci speciálně vyškoleného pracovníka, který podpírá ruku jedince s autismem, mohou na předložené tabulce s písmeny komunikovat s okolím. Kniha Kůň, který uměl počítat ale ukazuje, že nekritické přijímání vědecky neověřených metod může jejím uživatelům přinést více utrpení než úlevy, jako tomu bylo v případě některých rodičů autistických dětí využívajících metody facilitované komunikace.

    Tato kniha je obzvláště v dnešní době, kdy jsme zahlceni obrovským množstvím informací, novinek a zpravodajství, velice aktuální. Kritické posouzení objevných a zázračných metod vyžaduje nejen dostatek času, ale i schopnost porozumění správnému vědeckému postupu.

    Nejedná se o knihu, která by měla za cíl být učebnicí kritického myšlení, ani nepostihuje zdaleka všechny aspekty psychologické metodologie. Jedná se spíše o populárně naučnou knihu, která může být užitečným pomocníkem nejen pro studenty psychologie v začátcích studia, ale i každému, kdo má zájem zlepšit své schopnosti kritického myšlení nebo ještě neslyšel o koni, který uměl počítat.

    Přečíst celou recenzi Zavřít